Przepis

wyrabianie
5 min
wyrabianie
1. Mąkę pszenną mieszamy z semoliną i suszonymi drożdżami. Dodajemy sól i stopniowo wlewamy letnią wodę. Wyrabiamy ciasto ręcznie lub za pomocą robota kuchennego przez kilka minut, aż do uzyskania gładkiego, elastycznego ciasta. Uwaga: ręczne wyrobienie ciasta z semoliną wymaga więcej wysiłku.
wyrastanie
45 min
wyrastanie
2. Wyrobione ciasto na pane carasau przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 45 minut lub do podwojenia objętości.
formowanie
3 min
formowanie
3. Gdy ciasto na pane carasau podwoi objętość przekładamy je na oprószony semoliną blat i dzielimy na 8 części. Jednocześnie rozgrzewamy piekarnik do temperatury 220 stopni C z blachą piekarnikową lub kamieniem do pieczenia pizzy w środku.
pieczenie
4 min
pieczenie
4. Każdą z 8 części ciasta cienko wałkujemy i smarujemy oliwą. Tak przygotowane pane carasau pieczemy porcjami przez około 4-5 minut na uprzednio nagrzanej blasze lub kamieniu. Chlebki pieczemy, aż będą rumiane, a na ich powierzchni utworzą się pęcherze. Upieczone pane carasau smarujemy pastą warzywną i posypujemy szczypiorkiem.
Ocena czytelników: 0 z 2 ocen

Wasze komentarze

  • Tomasz 2 lipca 2018 o 14:37

    Ciekawy przepis, trzeba spróbować. Oczywiście to nie to co oryginał ale gdy mam ochotę na prawdziwy to wsiadam w samolot i lecę na Sardynię, gdy na pizzę to do Neapolu, a na kremówki to do Wadowic. Ale czasami musimy sami sobie coś przygotować i nie mamy czasu na podróże.

  • Marcin 28 listopada 2012 o 15:57

    Droga Tosiu,

    Po dlugich i ciezkich poszukiwaniach znalazlem do kupienia w Polsce oryginal wyrobu na http://www.bellavitasardynia.pl Import z Sardynii piekarz musi byc naprawde dobry bo chlebek jest pycha juz probowalem. Skoro teraz kazdy w Polsce moze go kupic to czy masz moze przepisy z wykorzystaniem chlebka ?

  • Marcin 29 października 2012 o 19:59
    Ocena:

    Po polaniu chleba Carasau oliwa i dodaniu soli otrzymujemy Pane Guttiau 🙂 Ponadto w polowie procesu nalezy placuszek wyjac z pieca ( kiedy pod wplywem ciepla wyglada w piekarniku troche jak nadmuchana poduszka) i rozwarstwic na dwie czesci. Chlebek powinien byc cieniutki i chrupiacy. Bez rozwarstwienia otrzymamy cos na ksztalt chrupiacej Pity a nie o to chodzi. Oryginalny wyrob znalazlem w Krakowie w Delikatesy 13-tka na Rynku glownym nr.13. W domowych warunkach nie mozna osiagnac prawidlowej temperatury wypieku ( ciut ponad 400 stopni ) nie ma jak oryginal.

    • Tosia 30 października 2012 o 00:11

      Wiadomo, że w domowych warunkach trudno osiągnąć o idealne, oryginalne chlebki, ale przepis został zaprezentowany dla osób, które chciałyby ten smak odtworzyć 🙂

  • Danuta 24 sierpnia 2012 o 22:00
    Ocena:

    Co o jest semolina? gdzie można ją kupić .O matko jaka jestem głodna 🙂

    • Tosia 24 sierpnia 2012 o 22:41

      Witam.
      Semolina to mąką otrzymywana z pszenic durum, z niej robi się makaron 🙂 Ja kupuję ją w sklepach typu Kuchnie Świata, ale można śmiało ją zastąpić kaszą manną. Myślę, że gdyby użyła Pani tylko mąki pszennej (i ilość podanej semoliny zastąpiła mąką) to przy podanych wskazówkach i tak otrzymałaby Pani cieniutko wypieczone chlebki.
      Życzę udanych wypieków i pozdrawiam.

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Pasta z fasoli z jabłkiem i cebulą
Lubisz oryginalne, pełne smaku przekąski? SmakoWita pasta z ziaren fasoli z cebulą i jabłkiem sprawdzi się idealnie.
Więcej o tym wariancie
Ziarna fasoli
Fasola to jedna z najpopularniejszych roślin wśród strączków. Ze względu na różnorodność odmian i właściwości odżywcze, fasola znajduje zastosowanie w tradycyjnej, ale i w nowoczesnej kuchni.
Dowiedz się więcej