Chleby żytnie na zakwasie z natury są w smaku trochę kwaskowate, dlatego lubię je załagodzić np. dodatkiem twarogu albo mleka. Tym razem zachęcam do spróbowania przepisu na mleczny chleb żytni na zakwasie!
Żeby upiec ten chleb potrzebny jest aktywny zakwas żytni. Jeśli nie masz go w domu, a chcesz wyhodować samodzielnie swój zakwas, to tutaj znajdziesz mój poradnik Zakwas żytni – krok po kroku. Jeśli już masz wyhodowany zakwas żytni, a do tego dokarmiony i aktywny – możesz zacząć przygotowania! Przeczytaj przepis na mleczny chleb żytni na zakwasie i napełnij dom zapachem smakowitego chleba.
wyszedł naprawdę super! bałam się, że te niespełna 40 min pieczenia to będzie za krótko, ale jednak nie. chleb jest idealny – nie za mokry, nie za suchy i nie jest kwaśny. polecam!
Cieszę się 🙂 życzę smacznego!
Prosty i pyszny. Od miesiąca nie kupuje 🍞, tylko mąkę. Nie wiem jak wcześniej mogłam jeść sklepowy. Dzięki
Pieczenie chleba wciąga, chociaż rzeczywiście nie wiem, czy dużego wpływu na to nie ma ten smak – niepowtarzalny i wyjątkowy. Domowy chleb nie może równać się z żadnym innym.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do korzystania z pozostałych przepisów <3
Jaka wielkość keksówki do tego chlebka ? 🙂
Forma keksowa o długości ok 30cm będzie będzie akurat – klasyczna duża keksówka.
witam czy nie jest tu podana zbyt mała ilość mleka w tym przepisie, pierwszy robiłam zgodnie z przepisem i się nie chciał kleić do drugiego dałam więcej mleka i było ok, mąka oczywiście typ 720
Nie jest tu za mało mleka, więc po drodze musiały się gdzieś zaburzyć proporcje, bo przepis był sprawdzany w kuchni wiele razy.
Dobrze, że udało się uratować 🙂
Życzę smacznych wypieków!
Za mało mleka,u mnie 450g żytniej 720,około 400ml mleka i pięknie wyrósł w 3 godziny.Druga sprawa,1,5 łyżeczki soli(15 g)to stanowczo za dużo,u mnie 10 g soli,i tak była wyczuwalna.
Też uważam, że za mało mleka jest podane w przepisie. Musiałem dodać więcej 50ml więcej, bo nie dało się wyrobić ciasta.
Mąki chłoną różnie, nawet te takiego samego typu lub Pana zakwas był bardzo gęsty. 50ml mieści się raczej w granicy tego błędu. Przepis wygląda ok, ale postaram się to sprawdzić ponownie w najbliższym czasie 🙂
Chlebek jest rewelacyjny, czy to w wersji z makiem, czy z czarnuszką. Pięknie rośnie i nawet dzieci się o niego upominają, a zwłaszcza o piętki 😀 dziękuję za wspaniały przepis. Pozdrawiam!
Witam, czy jak chce upiec ten chleb w keksowce to odrazu przekladam go to formy i pomijam skladanie ciasta ?
Witam, czy 37 minut pieczenia to nie za mało?Przeważnie w przepisach spotyka się czas pieczenia ok godziny lub też więcej, zależy od temperatury i wielkości formy. Ale nawet standardowa forma i chleb z 500g-700g masy chlebowej powinien piec się godzinę.
Mam jeszcze pytanie, jak mogę dobrze przechować chleb. Po upieczeniu i ostudzeniu zawijam go w lniana ściereczkę i wkładam do chlebaka, ale niestety on jest metalowy o to chyba nie jest dobry pomysł, prawda? Może lepiej ten chlebek włożyć w jakiś foliowy worek, torebkę?
Proszę o podpowiedź, pozdrawiam Lidia
Też mam takie wątpliwości. Właśnie nagrzewam piekarnik i dopiero teraz zauważyłam ten krótki czas.
Nie jest to prawdą, chleb na bazie mąki ok. 500-600 g piecze się mniej więcej 35-40 minut w dobrze nagrzanym piecu. Godzinę piecze się chleby żytnie, cięższe w długich keksówkach z podwójnych proporcji. Proszę sprawdzić po wskazanym czasie patyczkiem chleb, bo potem będzie spieczony i za suchy 🙂
dziękuje za przepis wyrasta cudnie smakuje też cudnie 🙂
A czy ten chlebek nie robi się zbyt szybko suchy???
Witam. Chlebek jest pyszny !
Dzisiaj spróbuję jeszcze raz. Tym razem z innego przepisu „Prosty chleb na zakwasie” Może się uda 😉 Właśnie wyrasta. Czy można zostawić chleb w piekarniku w czasie nagrzewania do określonej temperatury pieczenia?Czy jednak musi chleb być wystawiony do piekarnika dopiero po nagrzaniu?
Powinno się wstawiać do nagrzanego.
Witam,
Upiekłam chleb według przepisu. Nie wyrósł zbytnio po 2,5h podczas pieczenia też tylko trochę. Jest dość zbity. W smaku kwaskowaty ale bardzo się klei do zębów. Czy to normalne? Piekłam po raz pierwszy na świeżym zakwasie.
A czy zakwas był dokarmiany przed przygotowywaniem ciasta? Musi być aktywny i bąbelkować.
Być może też potrzebował więcej czasu by wyrosnąć, z młodym zakwasem tak bywa.
Jak się klei to znaczy, że prawdopodobnie jest niedopieczony, jak zbity to za mało wody. Chyba coś poszło nie tak, stawiam na zakwas, że to dla niego za wcześnie 🙂
Chlebek zrobiłam wg przepisu i już jest w foremce od czterech godzin i nic jeszcze nie urósł nie wiem ile jeszcze czasu powinien rosnąć?
Czy zakwas był aktywny i dokarmiony przed przygotowywaniem ciasta? Bo jeśli ciasto przez 4 h nic nie rośnie to raczej wina zakwasu.
piekę chleb od 15 lat ze zmiennym powodzeniem, 3 lata temu robiła mi się dziura między skórką z miąższem, po miesiącu eksperymentów doszłam do tego, że piekę chleb nocny, czyli rano karmię zakwas: czubata łyżka na 200 g mąki żytniej 2000 i 200 g wody, wieczorem dodaję 100 g samopszy i 200 g żytniej 720, łyżeczkę drożdży instant , łyżeczkę soli, kminek, czasami ziarno babki płesznik, 300 g wody (starannie ważę) wkładam na noc do lodówki, a rano piekę. Rośnięcie w niskiej temperaturze jest stabilniejsze. Od 2 tygodni wychodzi w środku popękany i w związku z tym kruszy się. Nic nie zmieniałam, jaka może być przyczyna? Zaczęłam dodawać drożdże, bo lepiej wyrastał i większość przepisów je zawiera, choć wolałabym sam zakwas. Podaje Pani przepisy na samą mąkę żytnią i bez drożdży, co mi się bardzo podoba.
Hmm, jeśli chleb się kruszy to znaczy, że ma za mało wody. Być może grzejniki włączone jesienią sprawiają, że w mieszkaniu jest za sucho i do ciasta potrzeba więcej wody. Wiem, że to brzmi jak szaleństwo, ale wszystko ma wpływ na rosnące ciasto.
Trzymam kciuki za kolejne wypieki 🙂
Witam. Czy zamiast zwyklego mleka mozna dodac mleko kokosowe?
Można, smak może być specyficzny. Jakoś mleko kokosowe nie do końca mi się łączy z mąką żytnią, ale można tak zrobić. Proporcje bez zmian 🙂
Dziekuje. Sprobuje zrobic, bo sama jestem ciekawa, co z tego wyjdzie. 🙂
Nie przypadl mi ten chleb do gustu.. Malo co sie podniosl p 6h wyrastania. Podczas pieczenia wcale tez nie podrosl… Bardxo zbity i nie ciekawy w smaku. Dodalam przy wyrabianiu 50ml wiecej mleka bo maka byla zbita gruda ledwo sie laczyla z mlekiem i zakwasem.
A na pewno wszystko się działo według przepisu? Czasem inny typ mąki zmienia proporcje i wtedy trzeba dać więcej płynu, bo suche ciasto zbytnio nie rośnie.
Witam,
Jaka technikę pieczenia obrać jeśli mam piekarnik gazowy starego typu bez termoobiegu?
A czy ten chlebek można upiec na mące pszennej 650?
Witam czy wyjdzie chlebek z mąką żytnia typ 2000?
Tak, tylko zwiększyłabym ilość mleka o jakieś 80-100 ml.
Chlebek upiekłam po raz pierwszy. Dodałam trochę czarnuszki. Piekłam trochę dłużej niż w przepisie, aż do głuchego odgłosu, kiedy się puka w spód chleba.
Chlebek wyszedł bardzo smaczny. Napewno będę go piekła jeszcze wiele razy.
Proszę podać jak zrobić zakwas. To będzie mój pierwszy chlebek . Dziękuję
Poradnik jest na blogu, zapraszam do lektury: https://smakowitychleb.pl/porada/zakwas-zytni-krok-po-kroku/ 🙂
Piekłam już wiele razy, chlebek jest rewelacyjny.
Bardzo smaczny,lekko kwaskowy,czyli ma to co lubię w żytnich chlebach.Musze tylko dopracowac do swojego piekarnika czas i temp.pieczenia,bo skorka mu sie zbytnio przypiekla.
bardzo dobry chlebek, długo zachowuje świeżość i wilgoć. Jest trochę bardziej zwarty ale to w niczym nie przeszkadza. Zdjęcie w pełni odzwierciedla jego wygląd po upieczeniu. polecam
Czy można zamiast mleka użyć serwatki?