Czy automat jest niezbędnym urządzeniem przy wypieku domowego chleba?
Spotkałam się już kilka razy z mitem dotyczącym domowego wypieku chleba. Wiele osób niesłusznie myśli, że pieczenie chleba wymaga wysokich umiejętności kulinarnych i specjalistycznego sprzętu.
Zdarza się, że znajomi mnie pytają w czym piekę chleby i czy mam do tego specjalną maszynę. Prawda jest taka, że do wypieku smacznego, prostego chleba nie potrzeba specjalnych akcesoriów, wystarczy do tego zwykły piekarnik, składniki, mikser lub po prostu miska. Przygotowanie chleba klasyczną metodą wymaga poświęcenia na to czasu i zaangażowania.
W przypadku wypieku chleba w automacie z wielu obowiązków wyręcza nas maszyna i to jest zdecydowanie jej głównym atutem. Przyznam szczerze, że lubię przygotowywać chleb od podstaw, wyrabiać go, formować i patrzeć jak rośnie, dlatego z automatu korzystam tylko czasami. Głównie w sytuacjach w których nie mam czasu lub humoru, a wolę domowy chleb od kupnego.
Budowa maszyny
Pod względem budowy automaty są do siebie podobne. Składają się z pojemnika z jednym lub dwoma mieszadłami oraz grzałki. Pojemniki są często pokryte teflonem i zaraz po wypieku, chleb ładnie „wyskakuje” z formy.
Każda maszyna ma trochę inne funkcje, dlatego warto poczytać instrukcje do swojego sprzętu, by wiedzieć jakie możliwości wypieku chleba nam stwarza.
Automaty mają przeróżne programy. Ja zazwyczaj wybieram pierwszy, podstawowy albo program do pieczenia chlebów pełnoziarnistych.
W moim automacie oprócz programu np. podstawowego nastawia się także jaką gramaturę ma mieć nasz chleb ( 700 g lub 900 g) oraz rodzaj wypieczenia skórki. Prawie zawszę wybieram skórkę średnio wypieczoną, ale jest to oczywiście kwestia gustu 🙂
Wiem, że niektórzy korzystają z automatu jedynie po to by wyrabiać w nim ciasto. Maszyny mają do tego odpowiedni program.
Jakie chleby można piec w automacie?
Najlepiej z automatu wychodzą chleby pieczone na mące pszennej, ponieważ maszyna świetnie wyrabia ciasto na chleb. Dobrze sprawdza się także mąką pełnoziarnista. Chleby są ładnie wyrobione i przy tym delikatne w środku z chrupiącą skórką.
Niestety maszyna nie jest stworzona do wypieku chlebów na zakwasie. Wynika to z faktu, że programy automatu nie trwają tak długo jak chleby na zakwasie powinny wyrastać i nie osiągają tak wysokiej temperatury, w jakiej się je piecze.
Można za to piec w nich ciasta drożdżowe 🙂
Jak piec w automacie?
Pieczenie w automacie jest dziecinnie proste. Wystarczy przestrzegać odpowiedniej kolejności dodawania składników, ponieważ dzięki temu mamy pewność, że ciasto zostanie wyrobione jak należy. Trzeba pamiętać o tym, że takie chleby różnią się od chlebów z piekarnika, dlatego wymagają specjalnego przepisu. Do tej pory na stronie zamieściłam takie trzy przepisy i wszystkie z czystym sumieniem mogę Wam polecić. Poniżej przedstawiam do nich linki :
Pełnoziarnisty chleb z automatu
Chleby z automatu zawsze mają podobny do siebie kształt, ponieważ są pieczone w tej samej formie. Od spodu, na środku znajduje się w nich mała dziurka od mieszadła. Są różne techniki traktowania mieszadła, niektórzy wyciągają je za pomocą specjalnego haka już po upieczeniu. Inni po drugim wyrabianiu chleba wyciągają wilgotnymi dłońmi chleb, formują go i wkładają do formy, już bez mieszadła. Przetestowałam obie metody i stosuję je zamiennie.
Po drugim wyrabianiu chleb można posmarować rozbełtanym jajkiem i posypać np. płatkami owsianymi. W tym momencie można je także naciąć, dzięki temu bochenek nabierze ciekawego wyglądu.
Uważam, że automat do wypieku chleba to przydatny sprzęt kuchenny, ale na pewno nie jest on niezbędny. Ciekawa jestem Waszych doświadczeń z maszynami. Chętnie posłucham Waszych opinii i być może inspirujących wskazówek 🙂
Niestety nie wiem z jakiego okresu jest ten artykuł ale uzupełnię go o informację, że istnieje wypiekacz do chleba, który ma program do wypieku chleba na zakwasie a nawet program do przygotowania samego zakwasu. Jeżeli kogoś to interesuje niech szuka wśród wypiekaczy marki Panasonic. Cena jest wysoka ok. 1500 zł. Nie do końca prawdą jest również to, że nie da się upiec chleba na zakwasie w wypiekaczu bo potrzebna jest jakaś wysoka temperatura, której maszynki do chleba nie osiągają.
Widziałam filmik na youtubie, gdzie pewien pan upiekł chleb na zakwasie w maszynce z Tefala (chodzi o ten wariant, który ma dwa mieszadła i moc zdaje się 1500 W, tylko piekł, wyrabianie ciasta odbyło się ręcznie. Ta wersja ma jeden z programów tylko do pieczenia bez wyrabiania ciasta ).
Artykuł ma już swoje lata, więc z pewnością zmieniła się oferta sprzętów z tej kategorii. Moje zdanie na ten temat jest takie, że da się wszystko zrobić, dużo zależy jednak od tego, jakich efektów się oczekuje.
Ja piekę chleby na zakwasie w automacie z Lidla (Silvercrest).
O 21:00 Wrzucam 300g wody, 200g zakwasu, 2łyżeczki soli, 1łyżeczkę cukru, 250g pszennej 650 i 250g żytniej 720.
Mieszam (program 7) – w tym czasie do słoika z zakwasem wlewam 120g wody, wsypuję 90g mąki żytniej 2000, mieszam i przykryte szmatką odstawiam do lodówki.
Wyjmuję mieszadła
Wrzucam foremkę z automatu do piekarnika elektrycznego z opóźnionym startem. 200°C, czas pieczenia 55min, start o 4:15.
rano wstaję i mam gotowy chleb. Po pół-godzinie można go kroić i jeść.
I tak codziennie od 2-3 lat 🙂
Gratuluję wytrwałości i dziękuję za przepis, na pewno wypróbuję!
Witam, mam taki problem…od 10 lat piekę chleb w automatach (używam Moulinex, chociaż ciągle mam ochotę spróbować tańszego Lidlowskiego :0)…automat w/w firmy po około 1,5 roku pracy do drugi dzień, mimo że technicznie bez zarzutu, ma tą wadę że chlebki nie wyrastają już tak dobrze…gdy biorę nowy (stary na części) sytuacja się powtarza…nie wiem jak temu zaradzić…balansuję ze składnikami, wodą, przykrywam ścierką, to przedobrzam i oklapnie…czyszcze grzałki, wnętrze i nic…może ktoś ma jakiś cudowny pomysł, bo chce zrentabilizować zakup wypiekacza na maksa, a części zapasowych już mam na następne 10 lat 😉 …dziękuję
Obawiam się, że nie jestem w stanie na 100% ocenić czy to wina sprzętu (dziwne wydaje się, że na różnych automatach problem się powtarza), czy np mąki lub drożdży. Trzeba by przeanalizować, w którym momencie problem wystąpił i czy nie było w tym czasie jakiejś zmiany (mąki, drożdży i.in.).
Marki automatu do wypieku raczej nie doradzę, bo nie mam w tym temacie aż takiego rozeznania.
Ile zakwasu dodać do wyrobienia chleba w automacie na średni chleb. Nie chcę na drożdżch. Proszę o radę.
Przepis na taki chleb jest na blogu: https://smakowitychleb.pl/chleb-pszenny-na-zakwasie-pszennym-z-automatu/
Też zakupiłem i piekę prawie codziennie, na razie na drożdżach piekarniczych.
Pierwszy bochenek mi tylko opadł.
Teraz po prostu daję 15 gr drożdży na 750 gr bochenek i nigdy już nie opada, ładnie wyrastają.
Stosuję też w proporcjach 1/3 maślanki w płynie, jest lepszy niż na samej wodzie.
Ostatni mój wypiek to chlebek chilli, przepis zmodyfikowany z pełnoziarnistego , oliwa chilli, płatki suszone chilli, chlebek pyszny lekko pikantny. Zakwas już w przygotowaniu.
Tak jak wyżej, nastawiany będzie program wyrastania i po paru godzinkach pieczenie 🙂
Ps: Tak samo wychodzą pyszne jak z przepisu z garnka, a że piekarnik mam kiepski i zaoszczędzony czas to na plus, no i makaron parę razy zrobiony bo i szybciej, wraca człowiek z pracy wrzuca składniki, przygotowuje pastę i za chwilę obiadek
Pozdrawiam
MAM automat Panasonic. Wypieka chlebki bez zakalca, ładnie przyrumienione, ale… jakieś takie są lekkie, ciastowate, z duzymi porami, nie mogę się nimi najeść jak chlebami z lepszych piekarni. NIe wiem co robię źle, ale dla mnie kromka chleba nie powinna ważyć tyle co kromka ciasta drożdzowego.
A z jakich przepisów są pieczone? Bo to może nie jest wina automatu, a receptury 🙂
Panie Rystanie, jak się Panu sprawuje automat Panasonic? Czy przyrumienia teraz jak należy? Zastanawiam się na kupnem. Pozdrawiam
Dzien dobry,
ja pieke chleb na zakwasie wlasnie w automacie do chleba. Najpierw nastawiam program do mieszania, potem wylanczam maszyne i czekam az chleb wyrosnie a natepnie wlanczam program do pieczenia – ot cala filozofia 🙂 Pozdrawiam!
Witam
Upiekłem dopiero dwa chlebki, wyszły ok oprócz tego że jest blady na wierzchu, jeden na średnim wypieczeniu drugi na maksymalnym. Czy to wina automatu czy może mąki? Oba chlebki były pszenne a automat marki hoffen.Automat jest pożyczony ale zamierzamy zakupić wlasny więc może coś mi polecicie?
Dzień dobry,
Myślę, że jest to jednak kwestia programu i stopnia dopieczenia, które dobierzemy. Bezpośrednio przed samym pieczeniem można otworzyć automat i posmarować chleb z wierzchu białkiem, aby wyszedł bardziej rumiany 🙂
Witam, my tez ze względów zdrowotnych musimy zacząć piec chleb w domu ( moja mama ma cukrzyce, w piekarni która jest blisko i w której kupowaliśmy chleb juz go nie pieką). Nie mamy pojęcia jakiej marki urządzenie zdało by egzamin, ceny są bardzo różne a funkcje podobne…
Mamy tez spory problem ze zdobyciem dobrego „zdrowego” przepisu dla cukrzyków.
Gdyby ktoś mógł nam pomoc będę ogromnie wdzięczna!!! Pozdrawiam
Dzień dobry,
Przyznam, że ciężko mi polecić jakiś konkretny model, mam doświadczenie tylko z jednym.
Jeśli chodzi o przepisy dla cukrzyków, jest na blogu trochę zdrowych receptur, ale nie mam takich kompetencji by być pewna, że dany przepis jest odpowiedni, nie chcę wprowadzać w błąd.
Może jakiś dietetyk pomoże 🙂
Witam!!! Ja kupiłam automat z Lidla : SILVERCREST za niecałe 400 zł i jestem bardzo zadowolona.. Automat informuje mnie dzwiękiem kiedy należy wrzucić dodatki typu np. słonecznik itp…a za drugim razem informuje o możliwości wyjęcia haków. Mieszadła są dwa a moc grzewcza duża bo: 850 W …dodatkiem jest książka z przepisami . Oprócz pieczenia chleba bułek automat zagniecie ciasto na makaron czy pizze. Jest program do zrobienia jogurtu czy marmolady wybieramy też wielkość chleba: 1000 g 1250 g 1500 g…oraz wybór wypieczenia skórki. Chleb wychodzi bardzo dobry .
witam ! ze względów zdrowotnych postanowiłem że chleb będę piekł sam. Czy ktoś z doświadczenia mógłby doradzić jaką maszynę do pieczenia chleba kupić ? ( kwota nie ważna ) chciałbym aby to była maszyna która wymaga jak najmniej pracy przy pieczeniu. pozdrawiam
Po przeczytaniu tych komentarzy na temat ciasta drozdzowego , postanowilam napisac ja. Kiedys mialam tez problem z ciatem drozdzowym, nawet moj maz stwierdzil po upieczeniu pierwszych paczkow. Ladne granaty Ci wyszly. Od dluzszego czasu , ciasto drozdzowe to zaden problem. Swieze drozdze, dobra swieza maka, i produkty maja miec temperature pokojowa. Na bank wyjda. A , jezeli chodzi robienie zakwasu i pieczeniu chleba , to nie mam zadnych problemow. zakwas wycodzi mi ekstra, w lodowce trzymam nie zakrecony tylko przylozone wieczko do sloika , na ktorym jest gaza o dokarmiam raz na tydzien. dzis pierwszy raz pieklam chleb bezglutenowy i tez wyszedl super ale ten chleb jest na drozdzach instant Dr Etkera i tylko 1 opakowanie wystrczy. Pozdrawiam.
witam, ja niedawno kupiłam takie urządzenie Wypiekacz do chleba. jestem mega zadowolona. Kupiłam go na promocji i uważam, że był to bardzo dobry wybór. Firma może mało znana ale sprzęt mnie nie zawodzi. Idealnie wyrabia ciasto i dopieka a to bardzo ważne.
Polecam.
Dzień dobry Pani
Mam pytanie, kupiłam automat bo mi drożdże w rękach nie rosną i zawsze ciasto nie wychodzi, czy mogę przygotować w automacie ciasto a potem przełożyć do formy dodać np. śliwki kruszonke i upiec w piekarniku? Jakie proporcje składników użyć do takiego ciasta? Może się już Pani spotkała z takim pytaniem. Piekę z pani przepisów w maszynie i zawsze wszystko pięknie wychodzi już nie wspomnę że rewelacyjnie smakuje.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
A bardzo jestem ciekawa co Pani robi dokładnie, bo na pewno udałoby mi się znaleźć przyczynę, dlaczego drożdże nie rosły, same z siebie nie wybierają komu rosną, a komu nie 🙂 To kwestia obchodzenia się z nimi.
Można ciasto wyrabiać w maszynie, a po drugim wyrabianiu wyjąć je, a potem uformować bułeczki/ przełożyć do formy/ zrobić z nim cokolwiek i zostawiać już do wyrastania poza automatem i upiec w piekarniku.
I można tak postąpić z każdym przepisem na drożdżowe wypieki z bloga, z wersji na słodko można wykorzystać recepturę np. tą https://smakowitychleb.pl/buchty-powidlami/ lub tą https://smakowitychleb.pl/chalka-sliwkami-jablkiem-kruszonka/ lub tą https://smakowitychleb.pl/maslane-buleczki-z-kwiatami-bzu/ lub https://smakowitychleb.pl/dwupietrowa-chalka/
Pozdrawiam 🙂
Dziękuję za odpowiedź
Na pewno będę próbować. Korzystałam z wielu przepisów, stosowałam zarówno drożdże świeże jak i suche ( z proszku ). Średnio 1 podejście na 2 miesiące przez około 10 lat jak nie dłużej. Największy sukces co ciasto drożdżowe z rabarbarem i kruszonką o wysokości 1,5 cm ;(.
Pozdrawiam
Witam
Również posiadam automat to wypieku chleba. Kupiony co prawda niedawno, bo koło 2 miesięcy temu, to już wiemy, że prędko się z nim nie rozstaniemy. Problemem u nas w domu zawsze było to, że każdy lubił inny chleb ze sklepu, często zostawały nam pojedyncze kromki. Rodzina raczej nie należy do fanów przebywania w kuchni, ja kilkakrotnie próbowałam piec chleb w piekarniku, ale zwyczajnie mi nie wychodził, nie ważne jak bym to robiła. W tej chwili nawet mój brat zaangażował się w kuchni, sam przychodzi, pyta, patrzy. Nie kupuję gotowych mieszanek, eksperymentuję sama z mąkami. Chleby oczywiście drożdżowe, wielkim faworytem jest chleb pszenno-żytni ze słonecznikiem. Świetna sprawa, wrzucam składniki, maszyna sama „daje znać” kiedy dodać ziarna, potem czekamy i cieszymy się chlebem, który znika już na drugi dzień. Maszyna daje ogromną oszczędność czasu i ogranicza naszą pracę, zwyczajnie nie mogę pozwolić sobie na „zabawę” 3-4h z pieczeniem, pilnowaniem temperatury piekarnika itd. Maszyna też „pomogła” mi upiec moje pierwsze ciasto drożdżowe które naprawdę wyszło !!
Dla mnie i moich domowników super !
Pozdrawiam
Super, dziękujemy za komentarz i życzymy udanych wypieków 🙂
Witam.
Ja posiadam automat do wypieków chleba i nie tylko.
Jest on dla ludzi,którzy nie lubią babrać się w mące lub po prostu nie maja na to czasu.
Chlebki za kazdym razem wychodzą.Zrobiłam już maślany i baltonowski z gotowej mieszanki.
Samo się robi jednym słowem;p
Ugniata-wyrasta-ugniata-wyrasta i piecze;)
A jak pachnie 😉 🙂
Teraz robię ciasto drożdżowe z jabłuszkiem i śliwkami oraz kruszonką.
Została jeszcze godzinka do konca pieczenia a moje ciasto tak wyrosło ,ze hej ;p !
Mam tylko nadzieję,ze nie wyrośnie za bardzo 😉
I czekam i czekam ;p
A potem nic tylko cieszyc się pysznym ciastem i zapachem 😉
Witam.A mogła bym prosić przepis na to Pani ciasto?
mam juz swoje lata ale pewne doswiadczenie kiedy byl stan wojenny a ja mialam gromade dzieci pieklam sama chleb bo i maki mialam sporo dzieci ten chleb uwielbialy i zawsze slyszalam pytanie kiedy bede go piekla -zawsze byla to sobota pachnialo wcalym domu ale najlepsza uciecha byla kiedy juz ostygl i mozna bylo pierwsze kromki jesc z mlekiem nie mam pojecia jak smakuje ten z automatu ale uwazam ze najlepszy jest ten wyrabiany wlasnymi rekami jakos pieczenie w automacie mnie nie przekonuje ja musze to widziec i czuc ze chlebek pod reka rosnie to jest ta magia i czar i jak on juz wystygnie to nie z margaryna ale z prawdziwym maselkiem jest super sam rarytas.
Ma Pani rację, że najsmaczniejszy jest świeżo upieczony chleb wyrobiony własnoręcznie w domu.
Większość przepisów na naszej stronie jest właśnie na takie chleby, dlatego na pewno znajdzie Pani coś tutaj dla siebie 🙂
Pozdrawiam.
Pani Basiu, czy umie używać interpunkcji?
Jak się nie ma co do powiedzenia to się czepia byle czego.
Może nie zdaje sobie Pani sprawy, ale starsze osoby posługują się troszeczkę inną polszczyzną niż uczą w domu.
To tak jakby się czepiać Ślązaka, że mówi gwarą a nie po polsku. Oczywiście przykład bardzo mocno przerysowany, ale dosyć trafny.
Danielu, trudno nie przyznać racji Magdzie. Basia de facto napisała jedno, długie zdanie – czyta się trudno takie wypowiedzi. I nie jest to „inna polszczyzna”, tylko błędna polszczyzna, bo język pisany rządzi się innymi prawami, niż mówiony. Twój przykład gwary śląskiej jest nieadekwatny…
„Czy umie używać interpunkcji?” – a to zdanie w jakim jest języku? bo na pewno nie po polsku 😉
A to takie ważne ta interpunkcja człowiek się liczy
Pani Magdo, czy umie pisac po polsku ? A czy umie czytac i pomyslec nad trescia a nie czepiac sie przecinkow i kropek,
Pani Magdo, a to zdanie: czy umie pisac po polsku, to jest po polsku ?
Moze zanim sie kogos skrytykuje, to zacznie sie od siebie, bo nie umie sie polskiego zdania zlozyc poprawnie, a do przecinkow sie czepia.
A ten portal to jest nt gramatyki i ortografii ? czy moze o czyms innym pani Magdo….
Sa portale zwiazane z j.polskim, tam sie mozna dokstalcic jesli idzie o skladanie zdan polskich, po polsku, i rowniez interpunkcji. Pani Magdo, trafila na niewlasciwy portal :)))))
(probowalem pisac pani jezykiem, ale nie wiem czy Pani polszczyzna mi dobrze wyszla)
A pani wie co to jest szacunek do starszych osób?????!!!
Czy to ważne? Czyżby od przecinka czy kropki zależy wypiek dobrego chleba? Ni masz się czego czepić to czep się tramwaju
Proszę pamiętać, że dla magii i czaru najlepiej pougniatać pod koniec nagimi piersiami ;P.
Klasyka w stylu – mam dużo czasu i lubię się cackać, wszyscy powinni tak robić, a że pracują codziennie i czasem po 10 godzin to nic.
Uważam, że super napisany poradnik dla każdego i tego co ma dużo czasu i dla tych co mają go mniej, a nie lubią chleba z piekarni sieciowych. Krótko, dużo treści i obiektywnie.
Doskonała robota Pani Tosiu.
Nie napisałam, że jestem zwolenniczką pieczenia w automacie, ale ponieważ maszynę posiadam i korzystałam z niej kilka razy to opisałam swoje doświadczenie. Nikogo nie zachęcam do wypieku z automatu i pominęłam tutaj kwestię energii, ale rzeczywiście jest to istotna wada sprzętu (łącznie z dziurą po mieszadle).
Pozdrawiam.
Szanowna Pani. Przepisy ma Pani wspaniałe….ale……… Skoro podaje Pani pieczenie w automacie jako wadę, bo zużywa dużo prądu, to wyjaśniam (jestem inżynierem), że automat zużywa KILKAKROTNIE mniej energii niż piekarnik. Mój automat 650W sprawdziłem watomierzem, czyli urządzeniem do zliczania zużytej energii z przeliczeniem na złotówki (0,55 zł/kWh)……i okazało się, że przez 3 godziny pieczenia zużył on energii za….18 GROSZY.
Pieczenie w piekarniku z podwójnymi grzałkami po 1000W góra i dół (w sumie 4000W) jest znacznie droższe, bo piekarnik do rozgrzania do 200 C zużyje już prawie 2kWh (do pierwszego wyłączenia termostatem) a potem, po włożeniu ciasta, czyli wychłodzenia wnętrza, znów pracuje na full i podczas godziny (termostat włącza i wyłącza grzałki) potrafi zużyć kolejne ok. 2 kWh. W sumie daje to zużycie około 4 kWh x 0,55 = 2,20 ZŁOTYCH. Czyli 12 RAZY DROŻEJ. Właśnie dlatego automaty, poza oszczędnością czasu są tak chętnie kupowane, choć ich wadą są otwory po mieszadłach i trudność w wypieku chleba na zakwasie – choć mi się to udało. wydłużyłem czas wyrastania poprzech chwilowe włączanie funkcji BAKE, by utrzymać temperaturę wyrastającego ciasta. Pozdrawiam
A przeliczylas cene takiego bochenka z automaty? On piecze, lacznie z procesem przygotowania ok 3ch godzin.Ma 300 watt.To wiesz, ile ci wyjdzie za taki malenki bochenek? I to do tego z dziura po mieszadle?
300 watt to max pobór mocy, tzn. że nie pobiera tyle przez 3 godziny tylko podczas działania grzałek a one nawet podczas pieczenia nie działają ciągle. Upieczenie chleba w maszynie będzie tańsze gdyż ma dużo mniejszą powierzchnie do grzania niż piekarnik.
potwierdzam na moim automacie pisze 550w podczas wyrabiania pobiera 27w po wyro bieniu startuje grzalka na 15s i sie wyłącza temp około 30C sam zegar wstepnego odpoczynku ciasta to 3,1 w podczas wypieku grzałka chodzi 3 min pobiera 270w do 432w w zalerznosci od programu i nie grzeje około 10 min po czym dogrzewa kolejne 3 min i sie wyłacza przyczym juz nie pobiera tyle wat co przy pierwszym grzaniu