Już jakiś czas temu nauczyłam się piec w żeliwnym garnku. Niby to tylko zmiana sposobu pieczenia, ale chleb jest o niebo lepszy, nie wspominając już o tym, jak pięknie, rustykalnie wygląda z popękaną skórką. Niedługo na blogu znajdziecie szczegółowe porady dotyczące właśnie tej formy pieczenia, a ja tymczasem przedstawiam przepis na najprostszy, pszenny chleb, który wyczarujecie w swoim domu bez problemu, jeżeli zaopatrzycie się w żeliwny garnek i odrobinę cierpliwości:)
Chleb ten charakteryzuje się grubą, chrupką skórką i niezwykle delikatnym miąższem. Nie można się powstrzymać od rwania go rękami:) A jeszcze lekko ciepła kromka ze Smakowitą…pycha!
A tak wygląda zagnieciony bochenek przed ostatnim wyrastaniem. Taki należy przykryć ściereczką i dać ciastu wyrosnąć po raz drugi.
Dzień dobry, a czy testowała Pani chleb mieszany np., pszenno-żytni na zakwasie i drożdżach w wersji szybkiej i wolnej (wyrastanie całą noc) ? Oczywiście pieczenie w garze.
Pozdrawiam
Jacek
Zdarzało mi się nieraz dodawać szczyptę drożdży do ciasta z zakwasem. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w takiej sytuacji to drożdże przejmują rolę substancji spulchniającej ciasto, co dla niektórych może być problemem. No i trzeba też uważać, bo takie ciasto w sprzyjających warunkach naprawdę łatwo przegarować.
Witam 🙂
Dlaczego nie ma przepisu na chleb pszenny pieczony w zeliwnym garnku na tej stronie? Jakis problem techniczny? Prosze to sprawdzic, poniewaz jestem zainteresowny przepisem na ten chleb.
Dziekuje i z powazaniem,
Marek
Na stronie nie wyświetla się przepis. Gdzie można go znaleźć?
Postaramy się to naprawić 🙂
Proszę, podaj jednak wysokość garnka w cm 🙂 zastanawiam się nad kupnem
Nie mam go niestety przy sobie, ale miał mniej więcej 15-20 cm wysokości:) Pozdrawiam
Witam
mam pytanie 🙂 na dokładnie tą ilość ciasta jaką średnice i wysokość ma żeliwny garnek, który stosujesz.
Pozdrawiam serdecznie
Mam kilka garnków i stosuje je w zależności od wielkości bochenka. Stosuję się do zasady, że zawsze garnek musi być nieco mniejszy niż bochenek, dzięki temu chleb nie rozleje się na boki, a urośnie do góry:) Pozdrawiam
Stosuję różne garnki, w zależności od wielkości wyrośniętego chleba. Zwykle staram się dobrać taki, który ma nieco mniejszą średnicę niż chleb, aby chleb wyrósł do góry, nie na boki. Moje garnki mają mniej więcej średnicę 22-25 cm. Pozdrawiam!
Witam, a jakbym chciała uzyć świeżych drożdzy to w jakich proporcjach mniej więcej mogłabym to zrobić do upieczenia chleba w garnku???
1 łyzeczka suszonych drozdzy to ok 12 g drozdzy swiezych. Prosze wiec uzyc ok 8 g drozdzy swiezych, pamietajac aby wczesniej rozpuscic je w cieplej wodzie. Pozdrawiam