Przepis

przygotowywanie zaczynu
8 min
przygotowywanie zaczynu
1. Składniki zaczynu mieszamy i zostawiamy na noc pod przykryciem.
przygotowywanie składników
5 min
przygotowywanie składników
2. Następnego dnia cebule kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na oliwie przez ok. 5 minut. Pod koniec przyprawiamy solą i pieprzem do smaku.
wyrabianie
5 min
wyrabianie
3. Mąkę łączymy z zaczynem poolish, drożdżami, smażoną cebulą i solą. Wlewamy letnią wodę i wyrabiamy ciasto 5 minut.
wyrastanie
90 min
wyrastanie
4. Elastyczne ciasto zostawiamy pod przykryciem na 1,5 h.
formowanie
35 min
formowanie
5. Wyrośnięte ciasto dzielimy na 8 części, z każdej z nich formujemy bułeczkę i robimy na środku dziurkę palcem, rozciągając przyszłego bajgla. Bułeczki z dziurkami układamy na blasze wyłożonej pergaminem i zostawiamy pod przykryciem na 30 minut.
gotowanie ciasta
10 min
gotowanie ciasta
6. W garnku gotujemy wodę z cukrem. Wrzucamy po bajglu do wrzącej wody i gotujemy przez 30 sekund z jednej strony i 30 sekund z drugiej. Odsączamy z wody i przekładamy bajgle ponownie na blachę.
pieczenie
18 min
pieczenie
7. Bajgle smarujemy rozbełtanym żółtkiem z jajkiem i posypujemy makiem lub przyprawami. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Bajgle pieczemy przez 15-18 minut w 200 stopniach, aż będą rumiane.
Ocena czytelników: 5 z 1 ocen

Wasze komentarze

  • Joanna 5 grudnia 2016 o 09:59

    Dziękuję . Dziękuję serdecznie. Wreszcie właściwy bajgiej !!!!! Tych ,którzy obawiają się nadmiaru cebulki zapewniam, że jest jej tyle ile być powinno. To prawdziwy Krakowski wypiek i taki jest najsmaczniejszy. Pozdrawiam.

  • Agnieszka 3 grudnia 2015 o 20:42
    Ocena:

    Uzbroiłam się w cierpliwość, zaczekałam na spokojniejszy dzień i zakupiłam świeże drożdże. Bajgle dawno upieczone, zjedzone i pokochane! Szczerze polecam, przepyszniaste bułeczki. Naprawdę warto spróbować, bo są bajecznie proste do zrobienia, a ich smak zachwyca. Ze świeżymi drożdżami nie kombinowałam, żeby nie nabroić. Ogólnie zaczyn poolish wywarł na mnie pozytywne wrażenie, myślę że poznamy się nieco bliżej. A bajgle będą znowu na stole jutro rano.
    Świetna robota, Tosiu!

  • Maja 25 listopada 2015 o 20:43

    Mogę wymienić mąkę pszenną na orkiszową jasną? Wiem, że jest na blogu przepis na orkiszowe bajgle, jednak wolałabym upiec je na zaczynie (a w tamtym przepisie są po prostu na drożdżach). Ewentualnie mogę zrobić zaczyn na pszennej, a ciasto właściwe – orkiszowe?

    • Tosia 26 listopada 2015 o 20:19

      Tak, jeśli będzie to orkiszowa jasna to proporcje się nie zmienią 🙂 A zaczyn też można zrobić na orkiszowej.
      Powodzenia!

  • Agnieszka 9 listopada 2015 o 11:17

    Czy możliwe jest wykonanie zaczynu poolish z użyciem drożdży świeżych? Jakie będą wtedy proporcje składników do zaczynu? Dostaję ślinotoku na samą myśl o tych bajglach, muszą niebawem wylądować w moim brzuchu! Dlatego będę wdzięczna za rychłą odpowiedź.
    Pozdrowionka!

    • Tosia 9 listopada 2015 o 12:38

      Przyznam szczerze, że nie jestem pewna czy to się uda. We wszystkich specjalistycznych książkach zaczyn poolish robi się z suszonych drożdży, do tego daje się je w minimalnej ilości specjalnie, aby wolno rosły. Nawet trudno by było przeliczyć to na drożdże świeże i mam wątpliwości czy efekty będą podobne.
      Suszone drożdże można kupić w każdym markecie i wygodnie się je przechowuje. Jeśli to koniecznie muszą być świeże to proponuję dać do zaczynu tylko 2 g i potem do ciasta też 2 g. Zazwyczaj przelicza się, że ilość suszonych drożdży x 2 = ilość drożdży świeżych.

  • Anita 6 listopada 2015 o 11:01

    Tosiu, czy byłaby możliwość, żebyś przy kolejnym wypieku podała konkretny rodzaj mąki tzn firmę? Jeżeli taka reklama jest zabroniona to może na priv?

    • Tosia 6 listopada 2015 o 16:25

      Szczerze mówiąc to już pomijając kwestię reklamy to ja po prostu ulubionej marki mąki nie mam 🙂 Sama kupuję przeróżne i wiadomo, że jakość mąki też jest ważna, ale umiejętności piekarza jednak są ważniejsze, bo z każdej da się upiec coś dobrego!

  • Olga 4 listopada 2015 o 19:40

    A jak odmierzyć gram suszonych drożdży?

    • Tosia 5 listopada 2015 o 21:56

      Wagą kuchenną, która jest niezbędna przy wypieku domowego chleba. Polecam zainwestować, najtańszą można dostać w markecie za ok. 30 złotych, a to poprawia bardzo jakość wypieków.
      Bez wagi dałabym 3/4 łyżeczki.

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej