Przepis

przygotowywanie zaczynu
360 min
przygotowywanie zaczynu
1. Zaczyn na chleb z otrębami na ziemniakach: 100 g mąki pszennej, 100 ml wody i 1 łyżkę zakwasu pszennego mieszamy i odstawiamy pod przykryciem w ciepłe miejsce na 8-10 godzin lub do wyrośnięcia. Czas fermentacji może się różnić w zależności od temperatury.
przygotowywanie składników na chleb
25 min
przygotowywanie składników na chleb
2. Chleb z otrębami na ziemniakach potrzebuje ziemniaków. Gotujemy ziemniaki w osolonej wodzie lub pieczemy w piekarniku, rozgniatamy na puree i studzimy. Możemy też wykorzystać ziemniaki pozostałe po wcześniejszym posiłku.
wyrabianie ciasta na chleb
15 min
wyrabianie ciasta na chleb
3. Do wyrośniętego zaczynu na chleb z otrębami na ziemniakach dodajemy pozostałe składniki i wyrabiamy elastyczne ciasto. Dodatek ziemniaków może sprawić, że będzie ono lekko lepkie. Pomóc może wyrabianie ciasta za pomocą robota kuchennego z hakiem.
pierwsze wyrastanie chleba
240 min
pierwsze wyrastanie chleba
4. Dobrze wyrobione ciasto na chleb z otrębami na ziemniakach pozostawiamy w misie na 2-2,5 godziny do wyrośnięcia. W czasie wyrastania możemy złożyć ciasto dwukrotnie w równych odstępach czasu. Poprawi to strukturę chleba, ale nie jest niezbędne, gdyż chleb pieczemy w formie. Ciasto podczas wstępnego wyrastania powinno zwiększyć objętość o około 30%.
formowanie i wyrastanie chleba
120 min
formowanie i wyrastanie chleba
5. Wyrośnięte ciasto ciasto na chleb z otrębami na ziemniakach formujemy w podłużny bochenek i przekładamy do natłuszczonej i oprószonej otrębami lub wyłożonej papierem do pieczenia foremki. Wypełniamy formę w 2/3 wysokości. Uformowany bochenek możemy dowolnie posypać ulubionymi ziarnami lub mąką. Przykrywamy formę czystą ściereczką i pozostawiamy w ciepłym miejscu na 2-2,5 godziny do wyrośnięcia (do wypełnienia foremki). Czas wyrastania może różnić się w zależności od warunków otoczenia, a także mocy użytego zakwasu.
pieczenie chleba
35 min
pieczenie chleba
6. Wyrośnięty chleb z otrębami na ziemniakach pieczemy w piekarniku rozgrzanym do temperatury 220 stopni C przez 15 minut. Następnie obniżamy temperaturę do 200 stopni C i pieczemy przez kolejne 20 minut lub do czasu, aż chleb będzie odpowiednio rumiany.
Ocena czytelników: 5 z 1 ocen

Wasze komentarze

  • Beata 4 lutego 2015 o 12:37
    Ocena:

    Jestem pełna podziwu dla inwencji w „produkcji” chleba. Śledzę bloga od dawna i nie każdy przepis do mnie przemawia, ale ten jest super ! Idę ocieplać zakwas pszenny (trzymam zakwasy w lodówce) i jutro robię chleb z ziemniakami i otrębami.
    Moja babcia robiła chleb na liściach chrzanu, który utrzymywał świeżość przez tydzień i dłużej. Był ciemny, więc przypuszczam, że żytni, z dużymi „dziurami” w środku i chrupiącą skórką. Niestety przepis odszedł razem z Nią. Może podpowiecie jak zrobić coś podobnego? Szukam smaków dzieciństwa 🙂

    • Śliwka 10 lutego 2015 o 21:39

      Najprawdopodobniej był żytni, sądząc po opisie.
      Ewentualnie mógł być to pszenny razowy. Z pewnością był to też chleb na zakwasie.
      Mając to na uwadze proponuję zapoznać się z naszymi przepisami na mące żytniej i przeglądać je pod kątem pieczywa na zakwasie, kto wie, może uda się odwzorować podobny smak:)
      https://smakowitychleb.pl/kategoria/maka-zytnia/
      Pozdrawiam

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Pasta z fasoli z jabłkiem i cebulą
Lubisz oryginalne, pełne smaku przekąski? SmakoWita pasta z ziaren fasoli z cebulą i jabłkiem sprawdzi się idealnie.
Więcej o tym wariancie
Ziarna fasoli
Fasola to jedna z najpopularniejszych roślin wśród strączków. Ze względu na różnorodność odmian i właściwości odżywcze, fasola znajduje zastosowanie w tradycyjnej, ale i w nowoczesnej kuchni.
Dowiedz się więcej