Przepis

wyrastanie ciasta
60 min
wyrastanie ciasta
1. Mąkę pszenną przesiewamy do głębokiej misy, też sól i drożdże. Wszystkie suche składniki mieszamy i dolewamy stopniowo na przemian oliwę oraz wodę. Jednocześnie cały czas wyrabiamy ciasto. Jeśli to konieczne - dodajemy więcej lub mniej wody, aby uzyskać ciasto o odpowiedniej konsystencji. Dobrze wyrobione ciasto odchodzi od ścianek misy, nie klei się nadmiernie do dłoni, jest miękkie i bardzo elastyczne. Misę z ciastem przykrywamy czystą ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu na godzinę lub do podwojenia objętości.
przygotowywanie nadzienia
10 min
przygotowywanie nadzienia
2. Wyrośnięte ciasto na ziołowy zawijaniec wyciągamy z misy i przekładamy na blat. Dzielimy na dwie części. Każdą z nich wałkujemy na prostokąt o grubości 0,5 cm (wymiary prostokąta nie są aż tak ważne). Rozwałkowane ciasto smarujemy Smakowitą pastą z ziaren fasoli oraz domowym pesto np. z bazylii.
zawijanie ciasta
10 min
zawijanie ciasta
3. Każdą z przygotowanych porcji ciasta na ziołowy zawijaniec rolujemy jak roladę, a następnie rozcinamy je wzdłuż pozostawiając końcówkę w całości.
drugie wyrastanie
30 min
drugie wyrastanie
4. Skręcamy rozcięte końce rolady jak warkocz. W ten sposób uzyskamy dwa ziołowe zawijańce. Przekładamy je na blachę, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy na 30 minut do wyrośnięcia w ciepłym miejscu.
pieczenie
20 min
pieczenie
5. Gdy ziołowe zawijańce wyrastają, rozgrzewamy piekarnik do temperatury 200 stopni C. Wyrośnięte bochenki skrapiamy wodą i pieczemy przez około 20 minut lub do zarumienienia się skórki. Studzimy na kratce kuchennej.
Ocena czytelników: 5 z 2 ocen

Wasze komentarze

  • Sonia 17 czerwca 2022 o 15:16

    Dałam za dużo drożdży do ciasta! Co mam zrobić

    • Małgosia 17 czerwca 2022 o 21:11

      Za dużo, czyli ile? Być może szybciej wyrośnie, może nieco popęka podczas pieczenia, ale poza tym to raczej nic strasznego się nie stanie.

  • Lidia 22 grudnia 2016 o 11:02

    Czy dajemy zimną wodę a nie letnią i dlaczego?

    • Tosia 22 grudnia 2016 o 13:52

      To przepis z początków istnienia bloga, ma 4 lata jak nie dłużej. Na chwilę obecną dałabym letnią wodę 🙂

  • sandra 3 lipca 2013 o 18:09

    witamponownie jestem po degustacji cchlebek pyszny pyszne mmmmmm zasługuje na 5 gwiazdek

  • sandra 3 lipca 2013 o 00:30
    Ocena:

    witam pokombinowalam i upieklam ciasto pieknie uroslo pachnie oblednie wygląda cudownie tylko zamiast pesto ja daqalam paste serowo czosnkowo ziołową z twojego przepisu na bułeczki obłed mmmm śłinka cieknie nie moge sie doczekac próby

  • sandra 2 lipca 2013 o 21:22

    nie,nie uzywam drożdży sypkich juz podaje nazwe:) Allinson Easy Bake Yeast 100g fast action yeast for bread makers & hand baking

  • sandra 29 czerwca 2013 o 19:03

    dzięki Tosiu pytam o ilość gdyz ja mam opakowanie 100 g:) i jak najbardziej zagłebie sie w drożdżowej lekturze pozdrawiam i dziekuję za odpowiedz

    • Tosia 29 czerwca 2013 o 21:34

      Chyba już wiem, w czym problem. Używasz świeżych drożdży, prawda? W przepisach zazwyczaj piszemy o drożdżach suszonych instant, pakowanych w torebkach. W przypadku świeżych drożdży pakowanych po 100 g, chleb przygotowuje się trochę inaczej. Przede wszystkim ilość drożdży zmniejsza się o połowę, a do ciasta trzeba przygotować rozczyn.
      Daj znać jakie dokładnie używasz to coś zaradzimy 🙂

  • sandra 27 czerwca 2013 o 12:29

    Tosia mam do Ciebie głupie pytanie gdyż 14 g ile to mniej wiecej jest łyżeczek i jak dam troszke wiecej drożdży czy wszsytko wyjdzie tak jak trzeba i po czym poznac ze w ciescie jest za malo badz za duzo drożdzy, dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam:)

    • Tosia 28 czerwca 2013 o 17:56

      14 g suszonych drożdży instant to dokładnie 2 opakowania (zazwyczaj pakowane są po 7 g), na łyżeczki wychodzi pewnie ok. 8. Jeśli w cieście jest za mało drożdży, będzie one twarde i zbite. Z kolei gdy będzie ich za dużo, problemy pojawią się w trakcie wyrastania. Dokładnie informacje o błędach i problemach z ilością drożdży w cieście opisałam tutaj, więc odsyłam do lektury: https://smakowitychleb.pl/dlaczego-moj-chleb-sie-nie-udal-czesc-1/
      Pozdrawiam 🙂

  • sylaba 22 października 2012 o 13:42
    Ocena:

    Zawijańce mają tylko jeden „minus” – w zawrotnym tempie znikają z blachy!

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Pasta z fasoli z jabłkiem i cebulą
Lubisz oryginalne, pełne smaku przekąski? SmakoWita pasta z ziaren fasoli z cebulą i jabłkiem sprawdzi się idealnie.
Więcej o tym wariancie
Ziarna słonecznika
Ziarna słonecznika
Wyjątkowo smakowite ziarna o naturalnie orzechowym smaku, które dzięki prażeniu stają się bardziej intensywne.
Dowiedz się więcej