Ciabatta z pomidorami na zakwasie to coś dla mnie. W sierpniu jestem zakochana po uszy i po nos w pachnących latem pomidorach. Wykorzystuję je w kuchni na każdym kroku, bo wiem, że niedługo może ich zabraknąć. Pozostaną tylko pomidory bez wyrazu z importu, dlatego korzystam z naszych sezonowych, polskich – póki na to pora. Dobry pomidor wiele do szczęścia nie potrzebuje, smakuje wspaniale po prostu z ziołami, ale gdy zapieczemy go w piekarniku, wydobędziemy z niego dodatkowy posmak.
Dzisiaj postanowiłam kawałki pieczonych pomidorów dodać do włoskiego chleba na zakwasie. We wierzch wyrośniętej ciabatty wbiłam jeszcze kilka pomidorków koktajlowych, które nadały mu rustykalnego charakteru.
Dodatkowo miłośnikom włoskiego pieczywa zaproponuję wykonanie w domu toskańskiego chleb bez soli. Skoro cenicie śródziemnomorskie smaki, to mam dla też prosty przepis na pomidorowy podpłomyk z patelni. To alternatywa dla tradycyjnego pieczywa i sposób na wprowadzenie do domowej piekarni aromatu pomidorów połączonych z orzeźwiającą bazylią. Dla odmiany – nie trzeba włączać piekarnika!
Ciabatta z pomidorami jest pieczona na zakwasie. Żeby upiec ten włoski chlebek potrzebny jest aktywny zakwas żytni. Jeśli nie masz go w domu, a chcesz wyhodować samodzielnie swój zakwas, to tutaj znajdziesz mój poradnik Zakwas żytni – krok po kroku. Jeśli już masz wyhodowany zakwas żytni, a do tego dokarmiony i aktywny – możesz zacząć przygotowania! Przeczytaj przepis na ciabattę z pomidorami i napełnij dom zapachem smakowitego chleba.
A jeśli masz pytania, to zadaj je w komentarzu pod przepisem. Możesz też napisać, jak smakował Twój domowy wypiek 🙂
Fantastyczny, jak chyba wszystkie przepisy na tym blogu ? mam zamiar wypróbować każdy, chociaż nie wiem czy mi się uda ?
Trzymam kciuki 🙂
A czy na mące zytniej typ 2000 tez wyjdzie?
Nie, z mąki żytniej razowej nie da się uformować puszystej ciabatty, ta mąka rządzi się innymi prawami. Głównie do wypieków z formy, noi chleby wychodzą cięższe i bardziej zbite, w końcu w mące tej są otręby i nie jest taka lekka jak pszenna jasna.
400 g mąki pszennej typ 650 + 100 g
Tak jest napisane w przepisie. 100g czego?
Pozdrawiam
Jurek
Wyjaśnione jest w przepisie:
„Przykrywamy misę ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu na 2 godziny.
Do podrośniętego ciasta dosypujemy 100 g mąki (…)”
Czyli dodatkowe 100 g mąki pszennej typ 650 dodajemy w drugim etapie.
Pozdrawiam.
Witam,
mam pytanie, czy można zrobić tę Ciabattę ( lub jakąś inną) na zakwasie pszennym?
Dzień dobry,
Tak, można, mamy nawet przepis na ciabattę na zakwasie: https://smakowitychleb.pl/ciabatta-pomidorami-zakwasie/ 🙂
STUPENDA!!!!
GRAZIE MILLE E TI ASPETTIAMO ANCORA!
SANDRA
QUA TROVI PINTEREST