Przepis

wyrabianie
4 min
wyrabianie
1. Pomieszaj ze sobą wszystkie składniki i zagnieć je rękami aż masa będzie jednolita.
wyrastanie
460 min
wyrastanie
2. Wyłóż prostokątną formę o długości 15 cm papierem do pieczenia lub natłuść ją i obsyp otrębami. Włóż ciasto do formy i przykryj ją materiałową szmatką lub folią aluminiową i odstaw na noc (na co najmniej 8 godzin)
pieczenie
35 min
pieczenie
3. Przed upływem czasu wyrastania chleba rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Wstaw chleb do piekarnika i piecz ok. 35 minut. Wyjmij chleb z formy i poczekaj aż ostygnie.
Ocena czytelników: 5 z 1 ocen

Wasze komentarze

  • Wojtek 30 sierpnia 2022 o 06:11
    Ocena:

    Witam. To mój kolejny chleb z Waszej strony i kolejny bardzo udany! Czy w tym przepisie mąkę pszenną mogę zastąpić orkiszową?

    • Małgosia 30 sierpnia 2022 o 09:01

      Tak, te mąki są bardzo do siebie podobne i można je stosować zamiennie niemal beż żadnej ingerencji w pozostałe składniki. Warto podczas wstępnego mieszania składników mieć kilka ml wody więcej, bo orkiszowa czasami ma większą chłonność, chociaż nie zawsze. Warto też obserwować wyrastanie, zauważyłam, że chleby orkiszowe szybciej wyrastają.

  • agnieszka 2 września 2014 o 11:49

    Śliwko, czy można pominąć drożdże – czy wtedy należy może dodać więcej zakwasu?

  • magda 3 lipca 2014 o 10:33

    Mam pytanko, czy w przepisie chodzi o 2 łyżeczki soli? Bo jest tylko napisane 2 soli 🙂

  • Ewelina 16 marca 2014 o 11:51

    Witam! Od ponad miesiąca ten chleb co drugi dzień jest u mnie wypiekany! Jest rewelacyjny! 🙂 Troszkę zmodyfikowałam przepis i zamiast mąki chlebowej daje mąkę owsianą, jest przepyszny dziękuję za ten prosty przepis. Pozdrawiam Ewelina

  • zielarz68 24 września 2013 o 22:09

    Piekłem w swoich normalnych formach z podwojonej ilości (wyszły 2 keksówki). Dałem miód spadziowy. Chleb nie potrzebuje aż tylu godzin na wyrastanie; u mnie 6 i włożyłem do piekarnika. Piekłem tradycyjnie: dół termoobieg, środkowa półka i naczynie z wodą. Zamiast dyni – słonecznik bo tylko to miałem. Upiekł się rewelacyjnie!!! Chyba najlepszy jaki mi dotąd wyszedł. Wyrósł, nie przypalił się (przetrzymałem go o 15 min dłużej). Znakomity zapach i smak. Lekko kwaskowy, idealnie leciutko wilgotny. Dodatek minimalny drożdży robi jednak swoje. Oczywiście można poeksperymentować bez drożdży, tylko na zakwasie lub z innymi ziarnami czy ziołami w tym chlebie bo skład jest idealnie wyważony. Samo ciasto trzeba wyrabiać ręcznie jak na drożdżowe, żeby nie kleiło się do ręki ale daje się, choć jest cięższe i twardsze od pszennego. Może spokojnie wyrastać w koszyku do pieczenia, a potem piec je np. bez formy na kamieniu. Chlebek wspaniały!!!

    • Śliwka 28 września 2013 o 20:59

      Dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że chleb smakował. Zachęcam też do korzystania z innych przepisów na chleb na zakwasie, bo eksperymenty przynoszą najwięcej radości:) Pozdrawiam

  • Dorota A. 22 lipca 2013 o 20:47

    Bardzo dziękuję za odpowiedź i na pewno nie podam się tak łatwo;).

  • Dorota A. 21 lipca 2013 o 14:54

    Chlebek bardzo bardzo dobry, ale nie wiem czemu mój chleb wyszedł zbity, a nie taki pulchny jak na zdjęciu.Czy to przez to, że mam młody zakwas czy może za długo ugniatałam?Ciasto wyszło mi dość gęste, uroslo nawet sporo,ale odniosłam wrażenie, że w piekarniku troszkę opadło.Nie wiem czy to możliwe.Układając ciasto w formie trochę je przygnitalam palcami,czy to mogło zaszkodzić?Proszę o podpwiedź.

    • Śliwka 22 lipca 2013 o 14:30

      Problemem faktycznie może być zbyt młody zakwas. Może on nie być na tyle silny, aby ładnie podnieść chleb. Aby to zmienić można przy kolejnych wypiekach dodawać szczyptę suszonych drożdży, które pomogą chlebowi urosnąć, a zakwas w tym czasie będzie dojrzewał. Z czasem powinno być co raz lepiej, a zakwas uniesie chleb do góry. Nie powiedziałabym, że to kwestia zagniatania, gdyż żytni chleb z zasady nie potrzebuje go zbyt wiele. Czasami chleb faktycznie lekko opada w piekarniku, gdyż na przykład zbyt mocno się go położy, albo trzaśnie drzwiczkami. Proszę takie czynności wykonywać delikatnie i starać się zminimalizować ruchy foremką. A co do uklepania, przed wyrośnięciem nie zaszkodzi, a nawet sprawia, że chleb ładniej rośnie.
      Proszę próbować dalej i nie zniechęcać się! Pozdrawiam

  • Joanna 17 maja 2013 o 12:16

    Zakwas wyjęty, więc wieczorem zagniotę ten chlebek.;-) Będzie na śniadanie.

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej