Przepis

przygotowywanie zaczynu
600 min
przygotowywanie zaczynu
1. Zakwas żytni odpowiednio wcześniej dokarmiamy, by w momencie mieszania zaczynu na żytni chleb marchewkowy był w szczycie aktywności, tzn. puszysty, napowietrzony i wyrośnięty. Po dodaniu do wody powinien unosić się na jej powierzchni. Odmierzamy 50 g zakwasu, rozpuszczamy w letniej wodzie i dosypujemy 300 g mąki żytniej typ 720. Mieszamy łyżką do połaczenia się składników. Szczelnie przykrywamy i odstawiamy w temperaturze pokojowej na 10-12 godzin pod przykryciem.
wyrabianie
10 min
wyrabianie
2. Do przefermentowanego zaczynu na żytni chleb dolewamy sok marchewkowy i dodajemy sól. Mieszamy łyżką. Dodajemy mąkę pełnoziarnistą i tartą marchewkę. Mieszamy do połączenia się składników.
wyrastanie
120 min
wyrastanie
3. Wymieszane dokładnie ciasto na żytni chleb marchewkowy przekładamy do natłuszczonej lub wyłożonej papierem do pieczenia formy keksowej o długości ok. 30-33 cm. Zwilżoną dłonią dociskamy i wyrównujemy powierzchnię ciasta. Posypujemy płatkami owsianymi i przykrywamy czystą ściereczką. Pozostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na około 2-2,5 godziny.
pieczenie
50 min
pieczenie
4. Gdy na powierzchni chleba pojawią się pierwsze dziurki, wstawiamy formę do nagrzanego do temperatury 220 stopni piekarnika i pieczemy przez około 15 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy przez kolejne 35-40 minut. Po upieczeniu studzimy na kratce kuchennej. Żytni chleb marchewkowy kroimy po całkowitym wystudzeniu, a najlepiej po upływie 10-12 godzin od upieczenia.
Ocena czytelników: 5 z 1 ocen

Wasze komentarze

  • Basia 21 lutego 2023 o 14:50

    Jak po 3 godzinach brak dziurek to co wtedy? Chleb się nie upiecze?

  • Jurek 10 grudnia 2022 o 15:07

    Jestem poczatkujący,próbowałem kilkakrotnie upiec żytni chleb na zakwasie. Ciasto składa sie z maki żytniej razowej, żytniej białej, zakwasu, odrobiny drożdży ( 4 g ) itd, wkładam to do keksówki, po wyrośnięciu piekę w piekarniku 220 st przez 15 min i 180 st przez 30 min. Niby jest OK. Problem polega na tym że chleb , mimo że ciasto wyrosło, to jest po upieczeniu wklęsły, nieco zapadnięty. czy można tego uniknąć? Poradzcie.
    z pozdrowieniami
    Jurek C

    • Małgosia 11 grudnia 2022 o 11:00

      Jeśli chleb się zapada podczas pieczenia lub przed włożeniem do pieca, najprawdopodobniej za długo wyrasta lub ma za dużo drożdży (jeśli zakwas jest silny, być może w ogóle są niepotrzebne). Przy chlebie żytnim łatwo rozpoznać odpowiedni moment na pieczenie – na powierzchni zaczynają się pojawiać pierwsze dziurki po pękających pęcherzykach.

  • Marta 9 czerwca 2020 o 19:26

    Jaki rozmiar powinna mieć keksówka?

  • Kasia 5 kwietnia 2019 o 07:54

    Jestem początkująca w chlebowych wypiekach i mam pytanie. Chce upiec ten chleb i nie jestem pewna jakiego typu mąki mam użyć czy wystarczy żytnią typu 720 czy raczej 2000. Dziękuję bardzo za pomoc.

    • Tosia 6 kwietnia 2019 o 15:25

      Mąka pełnoziarnista nie jest określana typem tak jak mąka żytnia jasna (typ 720) jak i razowa – zmielona raz (typ 2000). Bliżej jej do razowej, ale ma trochę mniej otrębów.

  • Majka 20 marca 2019 o 13:53

    Przykro mi to pisać ale ten chleb wyjatkowo mi się nie udał. Nie od dziś piekę i taka glina wyszła mi pierwszy raz. Najbardziej mi szkoda świeżo wyciśniętego soku.

    • Majka 29 marca 2019 o 00:38

      Postanowiłam upiec ten chleb drugi raz, ponieważ pierwsza porażka nie dawała mi spokoju a sam chleb zapowiadał się bardzo ciekawie.
      Tym razem obyło się bez chochlików i chleb wyszedł jak należy. Sok marchewkowy nadaje głębi smaku.

  • Bella 19 marca 2019 o 22:20
    Ocena:

    Dzis upiekłam zamiast soku z marchewki dałam wody letniej .Czekam aż wystygnie Wyrusl idealnie.Polecam

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Rrzepak
Ziarna rzepaku
Rzepak to jedna z najważniejszych roślin oleistych występujących w Polsce. Dzięki swoim wartościom odżywczym oraz pochodzeniu nazywany jest oliwą Północy.
Dowiedz się więcej