Wymarzył mi się na weekend okrągły bochenek o pięknych dziurkach w miąższu i rumianej, chrupiącej skórce. Stanęło tym razem na orkiszowcu na zakwasie żytnim. Aby miąższ chleba był ciekawszy dodałam do niego twaróg, a że akurat rozpoczął się sezon na nowalijki, dorzuciłam jeszcze rzodkiewki.
W przepisie podaję, aby dodać do ciasta twaróg, posiekaną rzodkiewkę, możecie też dodać garść szczypiorku. Jeśli jednak zostanie Wam z obiadu trochę wiosennego twarożku to nie ma problemu, możecie go w takich samych proporcjach dodać do ciasta, nawet jeśli jest jeszcze ze śmietaną czy jogurtem 🙂
Żeby upiec ten chleb potrzebny jest aktywny zakwas żytni. Jeśli nie masz go w domu, a chcesz wyhodować samodzielnie swój zakwas, to tutaj znajdziesz mój poradnik Zakwas żytni – krok po kroku. Jeśli już masz wyhodowany zakwas żytni, a do tego dokarmiony i aktywny – możesz zacząć przygotowania! Przeczytaj przepis na wiosenny chleb orkiszowy na zakwasie i napełnij dom zapachem smakowitego chleba.
Czy ten chlebek można upiec na zakwasie orkiszowym?
Można, proporcje bez zmian 🙂
Piekłam chlebek kilka razy, za pierwszym razem jeden wg podanego czasu pieczenia wyszedł w środku surowy (był pieczony w keksówce). Kolejnym razem piekłam 1h 15 min. i ostatnie 10 min piekłam na niższej półce (3 sztuki) po wyjęciu z blaszki; dopiero wtedy był upieczony w środku. Czy to może być taki czas pieczenia i czy ma sens dopiekanie bez foremek czy też coś jest nie tak?
Upiekłam i ja- jest pyszny. Jak do tej pory wszystkie chleby i bułki z bloga się udały ☺
Dzięki za wspaniałe przepisy.
A co do temperatury: upiekłam z Wami już wiele chlebów i temp. 250 stopni z wielu Waszych przepisów kojarzy mi się z termoobiegiem i ma to sens 🙂 W tym przepisie zaskoczyło mnie że jest inaczej.
Trzeba ten przepis doprecyzować. Brakuje w składnikach informacji o szczypiorku i jego ilości i nie jest do końca jasne czy początkowa temperatura pieczenia ma być z termoobiegiem czy bez?
Szczypiorek jest w twarożku, ilość to kwestia gustu. Proponuję 2-3 łyżki posiekanego szczypiorku.
Co do termoobiegu, zawsze pieczemy góra-dół. Jeśli z termoobiegiem to jest to wyraźnie zaznaczone w przepisie.
Tosiu, piekłam ten chleb rok temu i bardzo mi posmakował, jednak ten szczypiorek nie dawał mi teraz spokoju. „Dodać posiekany” jak w przepisie jest napisane to znaczy że świeży a nie gotowy w twarożku. Ale dzięki za dopisanie w komentarzu tej ilości.
Mam zakwas pszenno zytni, czy mogę go użyć zamiast żytniego? 🙂
Tak, ale mam nadzieję, że chodzi o mąkę pszenną razową, bo tylko taka nadaje się do zakwasu 🙂
Chyba, że mowa o levain, czyli mniej więcej zakwas żytni dokarmiony mąką żytnią i odrobiną mąki chlebowej.
Tak czy siak w takich samych proporcjach można spróbować z dokarmionym zakwasem upiec ten chleb.
Zrobiłam ten chleb wg przepisu, wyszedł wspaniały ! Dużo lepszy niż mi się początkowo wydawało, dzięki za przepis : )
Cieszę się 🙂
Pycha 🙂 Użyłam jednak mąki pszennej w mixie 🙂 Następnym razem będzie orkiszowa.
Wow,taka kompozycja składników robi wrażenie. Chleb pięknie wypieczony,bardzo mnie ciekawi jego smak:)
Zachęcam to upieczenia w takim razie 🙂