Przepis

wyrabianie
7 min
wyrabianie
1. Do misy przesiewamy mąkę, dodajemy cukier, rozbełtane jajko, bakalie i aktywny zakwas. W rondelku podgrzewamy mleko, aby było letnie. Dodajemy je stopniowo do ciasta i wyrabiamy je mikserem 5 minut. Następnie dodajemy po kawałeczku zimnego masła i dalej miksujemy ciasto jeszcze kilka minut, aż masło połączy się z pozostałymi składnikami.
pierwsze wyrastanie
120 min
pierwsze wyrastanie
2. Wyrobione ciasto przekładamy do misy, przykrywamy i zostawiamy w ciepłym miejscu na 2 godziny.
drugie wyrastanie
120 min
drugie wyrastanie
3. Formę do babki smarujemy miękkim masłem i posypujemy wiórkami kokosowymi (lub np. otrębami). Ciasto przekładamy na oprószony mąką blat, formujemy wałek, który przekładamy do formy, tworząc okrąg wokół komina. Formę z ciastem przykrywamy i zostawiamy na kolejne 2 godziny.
pieczenie
55 min
pieczenie
4. Piekarnik rozgrzewamy do 190 stopni. Chlebek pieczemy pieczemy przez 40 minut. Następnie otwieramy piekarnik, odwracamy formę dnem do góry i przerzucamy babkę na blachę. dopiekamy z drugiej strony jeszcze 15 minut. Upieczony chlebek studzimy na kuchennej kratce.
Ocena czytelników: 0 z 0 ocen

Wasze komentarze

  • Iwonka 12 kwietnia 2019 o 10:46

    A czy można upiec takie małe chlebki w silikonowych foremkach do babeczek i muffinek? Jak długo trzeba by je piec aby się upiekły i nie były suche? Też trzeba by odwracać?

  • Mama&Żona 28 marca 2018 o 00:47

    Piekny ☺ i super oryginalny pomysl! Ekstra na Wielkanoc- brawo Ty! ? Kuszace to barrrdzo, ale….z czym taki chlebek pozniej jesc? Nie nadaje sie raczej do wedliny czy sera…

    • Tosia 29 marca 2018 o 20:46

      Wspaniale smakuje np. z pasztetem! Tak samo jak i chałka, zachęcam do eksperymentów smakowych 🙂

      • Iza 5 maja 2019 o 22:12

        Zrobiłam na Wielkanoc – teściowa prosiła o chleby, więc poza klasycznym pszennym bochnem na zakwasie wypróbowałam i ten przepis. Strzał w 10 !!!
        Chlebek jest lekko słodkawy, ale bardzo zwarty i „konkretny”. U nas sprawdził się jako bara do twarogu i powidła, ale z samym masełkiem znikał równie chętnie. Najważniejsze to, że po tygodniu zachomikowana piętka, mimo że twarda to nadal smakowała wybornie 🙂
        Dodałam malutką szczyptę soli i wydaje mi się, że dzięki temu zyskał głębi smaku kroiłam orzechy pecan, odrobinę kandyzowanego ananasa, skórkę pomarańczy oraz suszoną śliwkę kalifornijską.
        Teraz własnie piekę kolejny – warto wypróbować jako coś „innego” i naprawdę efektownego na stół, piknik etc

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej