Przepis

mieszanie
2 min
mieszanie
1. Mąki wsypujemy do misy, dodajemy sól, oliwę, kefir. Wlewamy letnią wodę i wyrabiamy krótko ciasto do połączenia składników w kulę.
odpoczywanie ciasta
10 min
odpoczywanie ciasta
2. Wyrobione ciasto zostawiamy w misie pod przykryciem na 10 minut.
formowanie
5 min
formowanie
3. Ciasto dzielimy na 6 kulek, każdą delikatnie spłaszczamy i na podsypanym mąką blacie cienko wałkujemy na okrągły placek. Z wierzchu posypujemy makiem.
smażenie
30 min
smażenie
4. Podpłomyki wrzucamy na suchą patelnię (lub skropionej tłuszczem) i smażymy po ok. 2-3 minuty na stronę.
Ocena czytelników: 0 z 0 ocen

Wasze komentarze

  • Marcin 31 stycznia 2017 o 23:10

    Robiłem bez maku z nadzieją, że odnajdę smak z dzieciństwa kiedy moja babcia robiła podpłomyki na płycie kuchennej opalanej węglem. To jednak nie to… Pomijam fakt, że babcia nigdy nie używała wagi – wszystko na oko i z wyczuciem którego obecnie jej bardzo zazdroszczę.

    Czy ktoś z czytelników zna przepis na „starodawne” podpłomyki? były one dość słonawe i specyficzne w smaku, ale przy tym niesamowicie dobre. Pulchne choć twarde. I nawet jak leżały cały dzień przykryte lnianą ściereczką to ciągle miały swoją świeżość.

    • Tosia 3 lutego 2017 o 17:51

      Na blogu jest sporo przepisów na podpłomyki, więc może coś Panu podpasuje, radzę popróbować, może uda się odnaleźć jednak ten smak 🙂
      Tu przepisy: https://smakowitychleb.pl/przepisy/kategorie/podplomyki/dowolny/dowolny/dowolny/
      Pomijając fakt, że podpłomyki z patelni zawsze będą smakowały inaczej niż z płyty węglowej, mogę jeszcze podpowiedzieć, że babcie często robiły podpłomyki z ciasta po pierogach.

    • acid 2 marca 2018 o 18:32

      Proponuję całkiem klasyczne mąka typ 650+ , sól, woda.

    • Joanna 22 października 2022 o 09:02

      Tez pamietam podplomyki pieczone przez babcie na plycie pieca. Wtedy nie wiedzialam, ze to podplomyki. To byly po prostu placki z ciasta makaronowego, ale wszystkie wnuki sie zajadaly. Niestety czesto jest tak, ze tych smakow z dziecinstwa lub wakacji nie da sie przywolac. Wiele okolicznosci jest innych i my jestesmy zupelnie inni. Przede wszystkim nie jestesmy juz dziecmi. Sprobuje dzisiaj dzieki podplomykom przypomniec sobie chociaz namiastke tych wakacyjnych dni u mojej babci Weroniki.

      • Małgosia 22 października 2022 o 11:57

        Smaki ze wspomnień często są nie do powtórzenia, bo zmienia się nasza percepcja, okoliczności i odczucia, jakie w danej chwili nam towarzyszyły. Zmieniają się też produkty i metody przygotowania, ale możemy próbować 🙂

  • Paulina 2 listopada 2016 o 10:59

    Cześć Tosiu! Czy kefir w tym przepisie można czymś zastąpić? (czymkolwiek? :P)

    Pozdrawiam!
    Paulina

  • Jaglusia 14 października 2016 o 18:02

    Podpłomyki rządzą! Zapraszam na swój blog kulinarny. 🙂

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej