Jestem pewna, że wśród czytelników Smakowitego Chleba znajdą się miłośnicy pizzy. Co prawda sytuacja na kulinarnej mapie mojego miasta wciąż się rozwija i powstaje coraz więcej znakomitych pizzerii serwujących pizzę z pieca opalanego drewnem. Chętnie je odwiedzam, jednak od czasu do czasu mam ochotę upiec domową pizzę.

Eksperymentowałam z różnymi ciastami, piekłam pizzę na zakwasie, pizzę na zaczynie poolish, zostawiałam ciasto do długiego wyrastania w lodówce. Ostatecznie doszłam do wniosku, że najlepiej wychodzi, gdy zostaje przygotowana na szybko i spontanicznie. Mam nawet ulubioną recepturę, którą chętnie się podzielę.

Domowa pizza

Ciasto na pizzę robi się naprawdę szybko, wystarczy ok. 5 minut wyrabiania, można to robić ręką, ale jeśli użyje się miksera planetarnego to się nic nie stanie. Świetnie sprawdza się mąka o typie 00, którą bez problemu można już kupić niemal w każdym dużym markecie. Oprócz tego potrzebna jest sól, letnia (lecz nie za gorąca) woda oraz odrobina oliwy/oleju. Dodatek tłuszczu sprawi, że ciasto będzie bardziej elastyczne.

Do takiego podstawowego ciasta można też dodać czosnek, posiekane zioła, albo ulubione przyprawy, ale nie jest to koniecznie, w końcu w temacie dodatków można jeszcze poszaleć.

Wyrastanie ciasta na pizzę

Wyrastanie trwa godzinę, następnie formujemy ciasto na pizzę lub wkładamy je do lodówki, jeśli chcemy wypiekać dopiero za kilka godzin.

Z podanych proporcji można upiec pizzę na grubym cieście i rozprowadzić je np. na blasze, albo uformować okrągłą pizzę na średniej grubości cieście. Istnieje też opcja podzielenia ciasta na 2 części i przygotowanie 2 pizz na cienkim cieście.

W kwestii dodatków pozostawię Wam wolną rękę, należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ilością składników. Włoska pizza jest raczej minimalistyczna, w osiedlowych polskich pizzeriach zasypuję się ją masą składników. W wersji domowej lubię zrobić małe „czyszczenie lodówki” i poeksperymentować z dodatkami, pamiętam zawsze jednak o tym, aby nie przesadzić.

Sos do pizzy

Sos, który używamy nie musi być pomidorowy, może to być pesto, albo coś w rodzaju beszamelu. Ważne, aby sos był w miarę gęsty, inaczej ciasto po upieczeniu wyjdzie zakalcowate.

Samą pizzę pieczemy przez 15 minut w 220 stopniach, wcześniej można naparować piekarnik (wrzucając na dno piekarnika kostki lodu) lub użyć kamienia do pizzy. Możliwości jest wiele 🙂

 

Jak zrobić ciasto na pizzę

Przygotowanie: 70 minut
Pieczenie: 15 minut

Składniki na ciasto na pizzę
300 g mąki pszennej typ 00
7 g suszonych drożdży instant
łyżeczka soli
łyżeczka oliwy
200 ml letniej wody

Przygotowanie domowej pizzy:
Mąkę pszenną wsypujemy do misy, dodajemy sól i suszone drożdże instant. Wlewamy na przemian oliwę oraz letnią wodę i wyrabiamy ciasto ręką lub mikserem przez minimum 5 minut. Poprawnie wyrobione ciasto na pizzę utworzy elastyczną kulę, którą zostawiamy je w misie pod przykryciem na godzinę. Po tym czasie ciasto można przełożyć do lodówki i wykorzystać, gdy przyjdzie na to odpowiedni moment lub od razu przygotować pizzę.

Wyrośnięte ciasto na pizzę przekładamy na oprószony mąką blat. Ciasto delikatnie rozciągamy dłonią na okrągły i cienki placek. Można także podzielić je na 2 części i przygotować 2 mniejsze i bardziej cienkie pizze.
Tak przygotowane ciasto smarujemy ulubionym sosem i wykładamy składnikami. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika.
Pieczemy przez 15 minut w 220 stopniach. Pizzę podajemy od razu.

 

Mini pizze domowe

Jeśli macie ochotę przemycić te smaki do domowego pieczywa, to polecam przepis na domowe mini pizze. Tym, którzy lubią intensywne, śródziemnomorskie smaki przypadnie do gustu przepis na Pomidorowy podpłomyk. A do chrupania polecam tę domową wersję chrupkiego pieczywa z dodatkiem suszonych pomidorów oraz ziaren.

Drugie wyrastanie bułeczek prowansalskich

Komentarze od Domowych Piekarzy mile widziane

A czy Wy pieczecie pizzę w domu? Jeśli tak, to jakie są Wasze ulubione dodatki?

Napiszcie proszę w komentarzu pod poradnikiem. Możecie też napisać, jak smakowały Wasze domowe pizze 🙂