Pomidorowy chleb żytni na zakwasie jest wyrazem mojej tęskonty. Za czym? Ach, tęskniłam za pachnącymi pomidorami . Zajadam je teraz codziennie i cieszę się, póki są. Prawie codziennie lądują na mojej śniadaniowej kanapce, chociaż tym razem postanowiłam je inaczej połączyć z chlebem. Kawałki pomidorów dodałam do ciasta na chleb żytni jasny na zakwasie. Plastrami udekorowałam dodatkowo wierzch, dzięki temu chleb nabrał rustykalnego charakteru.
Do ciasta dodałam także aromatyczny rozmaryn, który bardzo lubi się z pomidorami. Jeśli jednak nie macie rozmarynu, to możecie śmiało dać inne zioła, nawet suszone zioła prowansalskie świetnie się tu sprawdzą.
Muszę powiedzieć, że chleb wyszedł znakomicie, jeszcze lepiej niż się spodziewałam. Pomidory fantastycznie komponują się z posmakiem lekko kwaskowatego, ale przy tym delikatnego żytniego chleba.
Żeby upiec ten chleb potrzebny jest aktywny zakwas żytni. Jeśli nie masz go w domu, a chcesz wyhodować samodzielnie swój zakwas, to tutaj znajdziesz mój poradnik Zakwas żytni – krok po kroku. Jeśli już masz wyhodowany zakwas żytni, a do tego dokarmiony i aktywny – możesz zacząć przygotowania! Przeczytaj przepis na chleb i napełnij dom zapachem smakowitego chleba.
Skoro cenicie śródziemnomorskie smaki, to mam dla też prosty przepis na pomidorowy podpłomyk z patelni. To alternatywa dla tradycyjnego pieczywa i sposób na wprowadzenie do domowej piekarni aromatu pomidorów połączonych z orzeźwiającą bazylią. A do tego nie trzeba włączać piekarnika!
A jeśli macie pytania, to zadajcie je w komentarzu pod przepisem. Możecie też napisać, jak smakowały Wasze domowe wypieki 🙂
Pani Tosiu, jeżeli chodzi i pomidory to można je wyparzyc przed użyciem? Chodzi mi o to czy nie będą zbyt wodniste.
Jeśli zostaną wyparzone i osuszone to nic im się nie stanie
Witam, czy uda się ten chleb na zakwasie i mące pszennej? Żytniej mi niestety nie wolno, a połączenie smaków dla mnie jest idealne.
Tak, ale zmienią się proporcje, więc proponuję skorzystać z przepisu na jakiś chleb pszenny na zakwasie żytnim i po prostu dodać pomidory 🙂
Mam pytanie odnosnie pomidorow. W chlebie dookola nich po upieczeniu jest zakalec. Pomidory wlozylam do ciasta z pestkami – czy tu jest moj blad ? Czy za duze kawalki ? Bede wdzieczna za pomoc bo poza tym jest pyszny
Proponuję w takim razie oprószyć pomidory przed dodaniem do ciasta mąką. Warto też się pozbyć pesteczek i dodać tylko jędrny miąższ, drobno pokrojone kawałeczki 🙂
Witam, a czy ten chleb można także upiec na drożdżach??? Jeśli tak to ile drożdży
Pozdrawiam
Niestety nie, mąka żytnia nie bardzo się nadaje do wypieków drożdżowych, a przerabianie przepisów z wypieków na zakwasie na drożdżowe nie ma sensu, gdyż zmienia się wszystko. Ale zachęcam do rozpoczęcia przygody z zakwasem!
Kolejny pyszny chlebek
A czy można użyć suszonych pomidorów?
Można! Dałabym wtedy jakieś 100 g 🙂
Mam pytanie…Skąd wziąć zakwas?! Tak bym chciała upiec ten chlebek!
Wszystko na temat zakwasu jest już na blogu, zachęcam do przeczytania poradników: https://smakowitychleb.pl/kategoria/zakwas/ 🙂
Wspaniały! Aromatyczny i wilgotny, zjedzony z humusem, mniam. Kolejny udany wypiek z tego bloga – dziękuję.
Super, z hummusem musiał smakować bajecznie 🙂
Chleb rewelacyjny!!! Piekę różne chleby. Wszystkie wychodzą mi od razu. Mam zakwas wyhodowany samodzielnie 2 lata temu. Ale ten chleb to coś innego, wspaniały smak, któremu nie można się oprzeć ! Serdecznie polecam !!!
Miałam z tym chlebem podobnie, jestem w nim zakochana 🙂
Niestety. Nie wyszedł mi, zakalec się zrobił. Szkoda, bo pięknie pachniał po rozkrojeniu.
To mi przykro, musiałabym znać szczegóły, aby znaleźć trop dlaczego i pomóc na przyszłość. A zakwas młody czy wiekowy?
Pani Tosiu,
Bardzo sympatyczny blog. Ciekawe przepisy. Gratulacje!
Jestem fanką domowego chleba na zakwasie. Mam pytanie, jakiej marki żytniej mąki 720 Pani używa? Tak jak Pani pisze chleb żytni jest trochę wymagający. Więc ja także zawsze dodaję trochę mąki pszennej. Ale ekperymentuje z mąkami żytnimi od różnych producentów w poszukiwaniu idealnej. Ciekawa jestem, jakiej Pani używa?
Dziękuję 🙂
Nie mam ulubionego producenta mąki, ale polecam Pani poszukać w okolicy jakiegoś młyna i tam kupować mąkę 🙂
Wspaniały przepis! Cała rodzina się zajadała, chleb zniknął z prędkością światła! 🙂
Super! I chętnie zobaczyłabym zdjęcie 🙂 Na Facebooku można śmiało publikować, zapraszam!
Był przepyszny 🙂
Brzmi smacznie 🙂 chyba jutro skuszę się na coś innego 🙂 tylko pytanie – mąka żytnia jasna to jaki będzie mieć typ? 720 może być czy 1850? Dziękuję za odpowiedź.
Typ 720, mam nadzieję, że będzie smakowało 🙂
Rewelacyjny 🙂 Ten zapach, ten smak 🙂
Cieszę się, że wypiek udany 🙂