Dzisiaj chciałabym się podzielić przepisem na brytyjski chlebek Malt loaf. Charakteryzuje się tym, że jest przyjemnie wilgotny, ciemny i o słodkawym posmaku. Można go wypiekać jako keks z dodatkiem proszku do pieczenia lub bardziej jak pieczywo – z drożdżami. Ja oczywiście zdecydowałam się upiec jego drugą wersję 🙂
Klasyczny malt loaf przygotowuje się ze słodu jęczmiennego oraz melasy, są to trudno dostępne w Polsce składniki, ale polecam szukać ich w sklepach ze zdrową żywnością. Myślę, że syrop jęczmienny można śmiało zastąpić syropem daktylowym lub karobem, czyli syropem z chleba świętojańskiego. Z dostaniem melasy trzcinowej lub buraczanej nie powinno być większego problemu, można ich też poszukać w marketach. Nie musicie się martwić, że do chleba potrzeba tylko ich kilka łyżek, zawsze wypiek można powtórzyć, albo wykorzystać do pieczenia pumpernikla lub pierniczków.
Oprócz tego do ciasta dodaje się rodzynki, chociaż chlebek można też urozmaić innymi dodatkami. W przepisie zaznaczyłam dwie możliwości, aby do ciasta dodać letnie mleko lub zaparzoną, mocną herbatę (np. earl grey). Wybór należy do Was 🙂
Bardzo dobry chleb,zawsze wychodzi i jest pyszny.Czesto modyfikuję ten przepis z różnymi dodatkami i mąką,wychodzi świetnie.Macie tu sporo fajnych przepisów na chleby.
Bardzo ciekawy przepis. Tylko proszę o sprecyzowanie ilości mleka/herbaty. Pozdrawiam 🙂
220 ml 🙂
Czy syrop jęczmienny/daktylowy jest niezbędny? Chleb zupełnie nie wyjdzie jeśli pominę ten składnik?
To będzie już zupełnie inny wypiek, bo syrop ten nadaje interesującego smaku i koloru, ale można zastąpić np. miodem 🙂
Rozumiem syrop daktylowy to namoczone i zmiksowane daktyle….. (bo taki sobie czasem robię do wypieków). A czy syrop jęczmienny można zastąpić słodem jęczmiennym?
Syrop daktylowy kupowałam w sklepie ze zdrową żywnością, ma płynną konsystencję, więc nie do końca tak jak zmiksowane i namoczone daktyle, ale można tak zrobić. Słód jęczmienny da radę.