Lubicie chrupiące tosty na śniadanie? Wypróbujcie ten przepis – domowy chleb tostowy to coś pysznego! Dzięki dodatkom w postaci jogurtu i jajka oraz częstemu zagniataniu ciasta w trakcie wyrastania, chleb jest niezwykle leciutki, delikatny, a zarazem sprężysty.
Piekę ten chleb już od jakiegoś czasu. Zawsze pyszny, wilgotny i mięciutki. Im zakwas (żytni) starszy tym chleb lepiej wyrasta.
Ostatnio pojawił się jednak problem. Chleb wyrasta w foremce dosyć długo, aż osiągnie poziom brzegu foremki. Potem w piekarniku jeszcze pięknie rosnie, skórka pęka. Po upieczeniu jednak trochę opada. Nie ma zakalca ale wyraźnie opada. Co może być tego przyczyną?
Trzeba przeanalizować co mogło wpłynąć na taką zmianę – inna mąka, nowy piekarnik, temperatura otoczenia, w jakim wyrasta chleb. Warto też przyjrzeć się zakwasowi. Przyczyn może być wiele, ciężko zdiagnozować na odległość.
A czy ten chlebek można zrobić w automacie do chleba ? Oczywiście na zakwasie.
Można. Na czas wyrastania należy wstrzymać program.
Fajny chlebek Piekłam już 2 razy. Raz piekłam w szklanej (najdłuższej 30cm) keksówce i wyrósł bardzo wysoko ponad krawędzie. Chyba miał ponad 12cm wysokości. Drugi raz piekłam w owalnym naczyniu żaroodpornym z papierem do pieczenia. Odpowiedni format. Nie wyobrażam sobie, jak można by go zmieścić w foremce 24cm. Chlebek jest pulchny niemal jak ciasto.
Rzeczywiście, foremka 24cm to zdecydowanie za mało na 500g mąki. Na taką porcję zazwyczaj używam keksówki o długości 30zm
Ja zrobiłam z maki orkiszowej i żytniej, wyszedł b smaczny ale rósł cała noc . Przepisy sa bardzo ciekawe i inspirujace
Witam, czy ten chlebek można zrobić metodą nocną tzn po włożeniu do foremki włożyć go do lodówki i upiec rano?
Można pozostawić chleb w lodówce do wyrośnięcia. Dobrze byłoby, gdyby w takim przypadku temperatura wynosiła około 5 stopni C.
Ciasto rzeczywiście bardzo rzadkie, wrzuciłam wszystko do robota od razu, więc mój błąd. Pewnie dużo zależy od mąki i gęstości jogurtu – mój był dosyć wodnisty. Dodałam 50 g mąki pełnoziarnistej i mieszałam łyżką zamiast składać i super wyrosło i bardzo smaczne.
Piekłam już wiele razy. Perfekcyjny 🥰
Mam pytanie czy w przypadku mlodego zakwasu trzeba dac go wiecej czy wydluzyc czasy wyrastania?
Wydłużyć czas wyrastania 🙂
Wydłużyć czas wyrastania, jeśli będzie taka potrzeba
To najlepszy chleb jaki jadlam!! Pieke chleb codziennie I mysle ze ten zagosci w moim domu kilka razy w tygodniu
Zdecydowanie ulubiony chleb mojego męża. Piekę już dwa za jednym razem. Wyrasta mi bardzo, ostatnio zrobiłam w keksowce 30cm i jest trochę niższy ale za to jest więcej kromek 😊 drugi zamrażamy i jest też jak świeży po rozmrożeniu. Polecam 😊
Najlepszy chleb tostowy jaki jadłam, mąż też uwielbia i nie chce żebym inne piekła. Dzisiaj piekę dwie porcje, bo znika w mgnieniu oka 😊
Witajcie,
Mi chleb niestety nie wyrósł 🙁. Ciasto wyszło mi dosyć rzadkie. Ostatecznie dałem więcej mąki, a wody łącznie jakieś 350ml, ale mimo wszystko ciasto było dosyć lejące.
Może to dlatego?
To mój drugi chleb w życiu, wyszedł brak doświadczenia.
Mimo wszystko będę próbował dalej, bo nawet taki smakuje super!
Pozdrowienia
Przepyszny chleb. Dodalam suszonego czosnku w plasterkach. Braklo mi tez jogurtu i dodalam troche mleka. Smakuje jak chleb na żurku. Chyba jeden z lepszych chlebow jakie upieklam. Mieciutki i delikatny w środku. Żal robic tosty.
Mam regulowaną foremkę na długości i skróciłam ja do przepisowych 24/25 cm – bałam się, że chleb nie urośnie wystarczająco, kiedy go przekładałam z miski, bo miał mało zwartą konsystencję (ciągnął się bardzo), a tymczasem wyrósł mi wielkim łukiem ponad formę i nie zmieści się pewnie do tostera 🙂 …a mogłam zostawić 30 cm długości blachę 😀
Chlebek zrobilem na mące orkiszowej. Wyszedł przepyszny. Doskonały przepis.
dlaczego to ciasto tak długo rośnie?
Bo jest na zakwasie bez drożdży, to zupełnie normalne 🙂
Ja też zaczynam od zakwasu? mam jedno pytanie, co to znaczy „składać” ciasto?
Brzegi ciasta zbieramy ku środkowi i robimy tak z kilku stron obracając ciasto według wskazówek zegara. Tak to mniej więcej wygląda, ale są różne techniki. Dzięki temu ciasto ma elastyczny miąższ i porowatą strukturę 🙂
co zle robie, ze po upieczeniu chleb nie odchodzi od blaszki? smaruje oliwa podsypuje bulka tarta lub otrebami, wykladalam tez papierem do pieczenia , uzywalam blaszek nonsticking , lub szklanych i ciagle to samo,
prosze o pomoc
Zazwyczaj smarowanie formy, wykładanie jej pergaminem lub podsypywanie bułką tartą w zupełności wystarczy. Albo to stara blacha np. ze zdartym teflonem, albo Pani po prostu tych chlebów nie dopieka. A z jakich przepisów Pani piekła?
Bardzo dziękuję za super przepis. Piekę ten chleb regularnie od jakiegoś czasu i jemy go jak zwykły chlebek codzienny, niekoniecznie jako tostowy :). Mieszam mąki i zawsze wychodzi pyszny i długo zachowuje świeżość. Zazwyczaj dodaję też ziarna (dynia, słonecznik, siemię lniane, czarnuszka itp.), które wzbogacają smak. Piekłam już kilka chlebków z tej stronki i póki co, ten przepis wygrywa ale nie spoczywam na laurach, będę próbować kolejne przepisy. Pozdrawiam serdecznie 🙂
note: ten chlebek wychodzi też pyszny bez jajek, i najlepiej smakuje na jogurcie domowej roboty 😉
Super, bardzo miło mi to czytać. Dzięki za wiadomość 🙂
Ps. Domowy jogurt jest super, też czasem robię!
Domowy jogurt smakuje super, tylko słabo z dostępem do tłustego, nienafaszerowanego chemią mleka wiejskiego, bo takie najlepsze do jogurtu, ale można pokombinować i w tej kwestii 🙂
Czy foremka o takich wymiarach będzie się nadawała ?
Wymiary: 25,5 cm / 10 cm
Głębokość: 6 cm
Tak, chleb będzie miał trochę inne wymiary i wygląd, ale to zbliżona forma do mojej 🙂
Pyszny to mało powiedziane 🙂 czemu wcześniej nie zdecydowałam się sama piec chleba? 😛 polecam każdemu!
Super!
Właśnie wymieszałam składniki. Aż takie rzadkie ma być to ciasto?
Ciasto ma być trochę gęste, składniki stopniowo dodawane, ale na pewno nie lejące.
Jakiego zakwasu użyć?zytniego czy pszennego?
W przypadku tego chleba można użyć zarówno zakwasu żytniego, jak i pszennego, a nawet je wymieszać, proporcje bez zmian.
Pozdrawiam 🙂
Pyszny chleb. Upiekł się bez problemu. Do tostera pójdzie dopiero, gdy się nieco zestarzeje, teraz jest na to za dobry:)
Wspaniały blog, cudowne przepisy. Przetestowałam już ponad dziesięć innych Waszych przepisów i wszystkie chlebki mi się udały.
Dziękuję za to,że jesteście:) Serdecznie pozdrawiam.
Bardzo się cieszę, że chleb się udał, rzeczywiście pierwszego dnia szkoda go wkładać do tostera 🙂
Dziękujemy za miłe słowa i pozdrawiamy!
Lepiej nie wkładać do tak nagrzanego piekarnika, bo wtedy zaplecze się z wierzchu i już nie wyrośnie. Wtedy zakalec gwarantowany, no ale mimo wszystko był całkiem smaczny…
W ogóle się z Panią nie zgadzam, wkładanie chleba do nierozgrzanego piekarnika to najgorszy pomysł i wtedy wychodzi gniotowaty zakalec, a jak się wkłada od wysokiej temperatury na początek to nie dość, że chleb właśnie pięknie rośnie to jeszcze skórka wychodzi chrupiąca, potem można obniżyć temperaturę. Nie wmówi mi Pani, że jest inaczej, bo piekę tak od lat i we wszystkich specjalistycznych książkach o wypieku chleba na zakwasie stosuje się taką metodę.
I właściwie nie tyczy się to tylko ciasta na zakwasie, prosty przykład z kuchni włoskiej, klasyczną pizzę wypieka się w piecu opalanym drewnem, gdzie temperatura może dochodzić nawet do 240 stopni.
chleb pieke samodzielnie od dwoch lat. ale dopiero od niedawna w garnku rzymskim i musze z przyproscia stwierdzic, ze moj ostatni chleb zytni razowy, ktory zawsze mi wychodzil – pomimo swietnie pracujacego zakwasu- byl w polowie totalnym zakalcem. No ale wszedzie pisza, zeby nie wkladac garnka rzymskiego do nagrzanego piekarnika.
garnek byl wczesniej pol godziny zanurzony w wodzie.
czy w takim razie garnek rzymski nie jest wskazany do pieczenia chleba?
Piszą tak w wielu miejscach, ale ja zaczęłam piec chleb w rozgrzanym piekarniku i garnku, wychodzi super 🙂
Droga Malwino, jezeli garnek rzymski to taki gliniany z pokrywa to ja moj wkladam razem z pokrywa do zimnego piekarnika pusty bez chleba, wlaczam piekarnik i nagrzewam wnet do ”czerwonosci” 🙂 Jak sie dobrze nagrzeje to ostroznie w rekawicach wyjmuje i wkladam do niego wyrosniety chlebek, przykrywam goraca pokrywa i wkladam do piekarnika. Chleb wychodzi niesamowicie, rosnie jak szalony. Mam nadzieje, ze ta porada bedzie pomocna.
Aha, ja mojego garnka nie mocze, chleb ma w sobie tyle wody ze parujac pod przykryciem wytwarza wystarczajaco wilgoci, moim zdaniem. Pieke pod przykryciem okolo 40-50 minut a potem bez pokrywy jeszce 10 minut. W zaleznosci od wielkosci bochenka.
Pozdrawiam