Klasyczna Ciabatta – włoskie pieczywo na każdą okazję
Sycąca, a jednocześnie lekka, z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, idealnie komponuje się z oliwą, serami i wędlinami, czy już wiecie o czym mowa? To bez wątpienia klasyczna ciabatta. Włoski chleb, który podbił serca smakoszy na całym świecie. Idealny do śniadania, czy jako dodatek do kolacji. Dzięki temu przepisowi na to pieczywo poczujecie w swojej domowej piekarni prawdziwy klimat słonecznej Italii. Zapraszam Was do odkrycia, jak w kilku prostych krokach przygotować ciabattę w zaciszu własnej kuchni.
Domowa ciabatta – prostota pełna smaku
Przepis na klasyczną ciabattę nie wymaga eksperymentowania ze składnikami. Jego siła tkwi w prostocie – woda, mąka, drożdże, odrobina soli i oliwa. To wszystko, co jest Wam potrzebne, by stworzyć idealne włoskie pieczywo. W tym przepisie wskazałam drożdże suszone instant, które wystarczy wymieszać z wcześniej wymienionymi składnikami, aby powstało z tego ciasto. Ze względu na czas, przechowywanie oraz świadome kontrolowanie konsystencji ciasta – zdecydowanie chętniej używam w mojej kuchni drożdży instant, czyli suszonych. Na nich opiera się większość przepisów Smakowitego Chleba.
Drożdże – serce klasycznej ciabatty
Wiele osób zastanawia się, czy lepiej użyć drożdży suszonych, czy świeżych. Odpowiedź jest prosta – zależy to od Waszych preferencji oraz dostępności produktów. Drożdże instant są wygodne i szybkie w użyciu, jednak muszę podkreślić, że drożdże świeże również mają swoich zwolenników, którzy cenią je za głębię smaku, jaką dodają do pieczywa. Niezależnie od tego, na jakie drożdże się zdecydujecie, kluczem jest odpowiednie przygotowanie zaczynu do ciabatty. Dla wszystkich, którzy wybiorą drożdże świeże zapraszam do smakowitego poradnika „Jak przeliczyć drożdże suszone na świeże?”.
Zachęcam do eksperymentowania i dzielenia się wrażeniami
Kiedy klasyczna ciabatta nie będzie stanowiła już dla Was wyzwania, nie bójcie się eksperymentować ze składnikami. Dodatki takie jak suszone pomidory, oliwki, rozmaryn mogą nadać Waszemu chlebowi zupełnie nowy zaskakujący smak. Pamiętajcie, włoska kuchnia to przecież nie tylko tradycja, ale również otwartość na nowe smaki. Sięgnijcie po kolejne przepisy na ciabatty z pomidorami, ciabatty ze szparagami i innymi dodatkami. Może skusicie się na ziołową ciabattę na zakwasie? Miłośnikom włoskiego pieczywa zaproponuję wykonanie w domu toskańskiego chleb bez soli. Podzielcie się w komentarzach Waszymi doświadczeniami z pieczenia tego pysznego włoskiego klasyka.
Cóż to za rewelacja? Czym się ten przepis różni od innych np. francuskiej bagietki, bułki wrocławskiej? Niczym. Od wieków chleb wypieka się z tych samych składników. Mąka, woda, drożdże. Od 40 lat zajmuję się pieczeniem pieczywa i ciast. Amatorsko. Poszukajcie coś oryginalnego, jak np. foccacia z mąki żytniej, pszennej i kukurydzianej. Do tego oliwa, sól morska i włoskie orzechy. Wtedy dopiero powiedzieć, że nareszcie to jest coś innego, pysznego. Smacznego i przyjemnej zabawy w kuchni.
W naszej bazie przepisów można znaleźć różne przepisy, zarówno te codzienne, jak i bardziej oryginalne. Dzielimy się nimi nie dlatego, by pochwalić się czymś niespotykanym, ale by pokazać czytelnikom, że pieczenie chleba jest proste. Klasyczne przepisy są świetne i warto je rozpowszechniać. Z tych samych samych składników można uzyskiwać różne efekty i to jest piękne. Pozdrawiam serdecznie!
ja robię z 500-tki , dodaję olej słonecznikowy lub trzy ziarna. a jeszcze 1/2 łyżeczki cukru coby drożdże lepiej się rozmnażały. wychodzi odpowiednia .
3 ziarna jest świetny, ale jak myślę ciabatta, czuję zapach oliwy z oliwek – po włosku 🙂 Ważne, że efekty są odpowiednie <3
Witam, mam mąke typ 500 czy nalezy zmienić proporcje i dac więcej mąki, zeby ciasto nie było luźne?
Wszystko zależy od rodzaju i kondycji samej mąki. Ciasto na ciabattę ma być luźne, ale dla pewności proszę dodawać wodę stopniowo do mąki i w razie konieczności nie dolewać ostatnich 20-30mml.
Super! Zrobiłam z ok. 12g świeżych drożdży i musiałam dodać trochę więcej mąki, ale wyszło genialnie! Ogromna ciabatta, mięciutka i pyszna.
Nie potrzeba piekarnika?
Nie bardzo rozumiem pytanie, skoro w przepisie jest podany czas i temperatura pieczenia 🙂
Prosty przepis nawet jak dla takiej osoby jak ja, która dopiero uczy się piec. W domu wszyscy się zajadamy ze smakiem. Znika szybciej niż się pojawia. Planuje przetestować na znajomych, może im też przypadnie do gustu 🙂
Super 🙂
W prostocie siła ? Tak jak łatwy tak pyszny ?
Na zdjęciu z podpisem (powyżej )- pieczenie chleba jest proste – jest chlebek który wygląda bardzo smacznie.Jeśli można – proszę o przepis !!!
To chleb na zakwasie piwnym 🙂
Super przepis, jak chyba wszystkie (pisze chyba, bo jeszcze wszystkich nie wyprobowalam, ale wszystko przede mną)
Tosiu co zrobiłam źle poza tym, że dałam mąkę 659, że totalnie kleiło mi się do rąk i nie mogłam uformować ciabatty tylko mam taki placek? 😉 Nie wiem co z tego będzie, bo właśnie wsadziłam do piekarnika, ale chciałabym wiedzieć na przyszłość, bo mam zamiar być mistrzem ciabattowym dzięki Tobie oczywiście 🙂
Pozdrawiam serdecznie M
Hm, jeśli ciasto się zbyt kleiło to musiały się jakoś zaburzyć proporcje, że ciasto było zbyt luźne. Używasz wagi kuchennej?
A jak ciasto bardzo się klei to zawsze można je delikatnie podsypać mąką lub posmarować dłonie oliwą 🙂
Pozdrawiam i powodzenia przy kolejnych wypiekach!
Kochana mam pytanie. Czy mogę użyć mąki 650? pozdrawiam serdecznie M.
Tak 🙂
Wyszła świetna, prosta i smaczna, polecam gorąco przepis.
Cieszę się i zachęcam do spróbowania innych przepisów 🙂
Dziękuję za przepis wyszło świetnie
Prosze napisac na jakiej wysokosci w piekarniku jest najlepiej piec chleb Na dolnej ,gornej
Najlepiej piec na środku 🙂
Bułeczka pyszna, jednak delikatnie zbyt słona, następnym razem spróbuję z 1 łyżeczką soli, poza tym przepis świetny 🙂
Dodatek soli to zawsze kwestia indywidualna 🙂
Potrzebuję informacji czy wyjdzie bez termoobiegu!
Wyjdzie, na pierwszy etap pieczenia można po prostu zwiększyć temperaturę o 20 stopni 🙂
Nie cierpię pracować na suchych drożdżach 😉 Ale przepis jeszcze dziś wykorzystam, tylko pytanie- ile dkg świeżych drożdży użyć ?
Wystarczy przeliczyć, zazwyczaj ilość suchych drożdży mnożymy razy dwa i otrzymujemy potrzebną ilość drożdży świeżych. W tym przypadku dałabym 10 g świeżych drożdży, oczywiście trzeba z nich jeszcze przygotować zaczyn, wpis o zaczynie znajdzie Pani tutaj: https://smakowitychleb.pl/jak-zrobic-zaczyn-drozdzowy/ Ale skoro pracuje Pani w kuchni na drożdżach świeżych to na pewno już Pani wie jak zrobić zaczyn.
Pozdrawiam 🙂
Skoro świeżych drożdży 10dkg to ile tych drożdży instant. 5dkg? 3 łyżeczki w przypadku np 7gramowych opakowań to bardzo nie precyzyjna informacja
Tak, dokładnie w ten sposób obliczmy x suszonych drożdży instant to 2x świeżych drożdży.
Też mi się tak kiedyś wydawało, są dużo wygodniejsze i praktyczniejsze, a nawet nie wiem ,czy nie bardziej stabilne.
Odwagi;)
Tak naprawdę wypieki na jednych i drugich nie powinny się znacząco różnić jeśli odpowiednio się obchodzimy z produktem. Można je też stosować zamiennie bez ograniczeń. Nie można jednak zaprzeczyć, że instant/suszone są łatwiejsze w obróbce oraz przechowywaniu, chociaż też potrafią się zepsuć.