Przepis

przygotowywanie składników
50 min
przygotowywanie składników
1. Do miseczki wsyp siemię lniane i płatki owsiane. Zalej je 200 ml wrzątku, przykryj talerzykiem i odstaw na 5 minut, aby spęczniały. Ostudź.
wyrabianie
5 min
wyrabianie
2. Do dużej miski wsyp wszystkie składniki oprócz wody łącznie z wystudzonym siemieniem lnianym i płatkami owsianymi. Powoli dolewaj wodę i powoli zagniataj ciasto. Zagniataj i powoli dolewaj aż osiągnie lekko lepką konsystencję. Zagniataj dalej, a jeśli ciasto będzie się zbyt mocno lepić, podsypuj je mąką. Zagniataj co najmniej 5 minut, ale kilka minut więcej jest pożądane.
wyrastanie
480 min
wyrastanie
3. Natłuść formę o długości ok 25 cm. Obsyp ją w środku otrębami na każdej ściance, aby chleb się nie przykleił. Umieść ciasto w formie, lekko uklep, przykryj folią aluminiową i odstaw w ciepłe miejsce na noc (co najmniej 8 godzin).
pieczenie
40 min
pieczenie
4. Przed upływem czasu wyrastania nagrzej piekarnik do 200 stopni. wstaw chleb do nagrzanego piekarnika i piecz ok. 40 minut. Wyjmij go z formy i ostudź na kratce z piekarnika.
Ocena czytelników: 0 z 0 ocen

Wasze komentarze

  • jan~ 12 grudnia 2019 o 20:37

    W tytule zakwas pszenny, w opisie żytni… literówka czy na bazie żytniego robimy pszenny zaczyn?
    Przy okazji, świetny blog.

    • Tosia 16 grudnia 2019 o 16:41

      Zakwas żytni można stosować zamiennie z pszennym, proporcje bez zmian 🙂 Można zatem dokarmić żytni mąką pszenną razową i powstanie pszenno-żytni zaczyn.

  • agnieszka 4 września 2014 o 20:29

    Śliwko, mam pytanie. Czy jeśli mam mocny już zakwas (kilkumiesięczny), a chleb musi wyrastać 12-13 godzin (będę piec rano, a nie mogę zrobić późno wieczorem), to wystarczy, że włożę formę w nieciepłe miejsce (zamiast, jak w przepisie, w ciepłe), czy lepiej dodać mniej zakwasu, np. 80 g? Szalenie proszę Cię o odpowiedź, bo chcę tym chlebem zaczarować kogoś, a nie chcę by mi przerósł/ był zbyt kwaśny 😀

    • Śliwka 5 września 2014 o 17:07

      Trochę się pogubiłam:) Chodzi o to, że chleb będzie wyrastał 12-13 godzin zamiast 8, tak?
      Jeśli tak, to proponuję faktycznie zmniejszyć temperaturę wyrastania (ale nie do jakiegoś bardzo chłodnego miejsca, tylko raczej w temperaturze pokojowej), a zakwasu niezależnie można dać trochę mniej. Powiedzmy ok. 100 g. Powinno się udać, choć głowy nie daję, bo tego konkretnego chleba tak nie przygotowywałam:)

      • agnieszka 5 września 2014 o 19:06

        Tak, o to właśnie mi chodziło 😀 Dziękuję bardzo za odpowiedź, dam znać jak chleb wyszedł i jak smakował i pachniał 😉 ale myślę że będzie fantastyczny, bo jadłam niemal identyczny (tak mi się wydaje) wypiek za granicą i był właśnie fantastyczny!

        • agnieszka 25 września 2014 o 11:10

          Zapomniałam napisać, ale chleb pył pyszny, a Wasz blog zyskał nowych czytelników, którzy po skosztowaniu zaczęli sami piec 😀

  • Monika 19 grudnia 2013 o 11:52

    Ale piękny… 🙂 Środek niestety jest zagadką, bo to dla kogoś w prezencie, ale urósł wyjątkowo i pachnie obłędnie… Dziękuję!

  • Monika 18 grudnia 2013 o 21:35

    Odstawiłam na noc… Oby się udał 🙂
    Bo to ma być prezent.
    Trzymajcie kciuki 🙂

  • ada 12 listopada 2013 o 15:03

    mąka pszenna chlebowa? jaka to?

  • Tomasz 20 czerwca 2013 o 23:46

    Czy ten chleb można wykonać na zakwasie żytnim zamiast pszennego? Generalnie chodzi mi oto czy, jeśli stosujemy zakwas żytni to musimy użyć w większej ilości mąki żytniej niż pszennej? I na odwrót? Zakwas pszenny-większość mąki pszennej?

    • Śliwka 22 czerwca 2013 o 20:45

      Proszę spróbować użyć tej samej ilości zakwasu żytniego. Ostrzegam jednak, że chleb będzie przez to miał zupełnie inny smak.
      Pozdrawiam!

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej