Przepis

wyrabianie
10 min
wyrabianie
1. Przygotuj polentę zgodnie z instrukcją na opakowaniu (u mnie było to 1/3 szklanki polenty na 2/3 szklanki wody). Ostudź. Pomieszaj wszystkie składniki razem oprócz wody. Powoli dolewaj wodę i zagniataj ciasto. Zagniataj i dolewaj aż ciasto osiągnie jednolitą, elastyczną konsystencję. Od tego momentu zagniataj jeszcze kilka minut.
wyrastanie
120 min
wyrastanie
2. Uformuj z ciasta kulę i ułóż na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Przykryj materiałową szmatką i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 2 h.
pieczenie
30 min
pieczenie
3. Przed upływem czasu wyrastania rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Wstaw blachę do piekarnika i piecz ok. 25-30 minut, aż po wsadzeniu w chleb drewnianego patyczka nie przyklei się do niego ciasto.
Ocena czytelników: 0 z 0 ocen

Wasze komentarze

  • Aneta 11 lutego 2014 o 13:10

    Skutecznie zaraziłyście mnie domowym chlebem.Ten z powyższego przepisu czeka i rośnie mam nadzieję,ale z braku orzechów włoskich dałam migdały,a właściwie proszek migdałowy,dodałam imbir i płatki dzikiej róży,całość troszkę dosłodzona brązowym cukrem,zobaczymy,co wyjdzie 🙂 Najfajniejsze jest to czekanie,a później smakowanie 🙂

    • Aneta 11 lutego 2014 o 15:48

      Wuszedł bardzo smaczny,gdzieś tam na końcu języka czuć dwlikatnie tę różę i imbir,teraz dałam tak asekurcyjnie,myslę,że następnym razem dam spokojnie więcej,żeby smak był wyraźniejszy.Chlebek rewelacyjnie smakuje z konfiturą różaną. Jest jednak bardzo płaski,więc nie można tu mówić o typowych kromkach-ciasto spokojnie podwoiło swoją objętość ale poszło w boki 😉 – następne pieczenie będzie w formie.

  • Regina 22 stycznia 2014 o 22:24

    dzięki kochane,już wiem dlaczego i mój zakwas od kilku tygodni nie „pracuje” jak należy.Otóż moja chata na wsi w której mieszkam ogrzewana jest od kominka i chwilami jest bardzo gorąco, a następnie chłodno.Mój zakwasik widać nie lubi takich klimatów.Też muszę mu poszukać komfortową miejscówkę..Jak uda mi się znaleść takie lokum napiszę, ale na razie nie mam pomysłu….może pod pierzynką? może otulony ciepłym kocykiem ,wysoko w szafce?……

    • Śliwka 30 stycznia 2014 o 22:11

      Znam przypadki otulania zakwasu kocem lub pieżynką:) a może jest jakieś miejsce, gdzie temperatura jest w miarę stała? Może nie tak ciepłe jak przy piecu, ale jednak jednolite?

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej