Co łączy kawę i chleb? Poranek.
Jeśli dzień nie zapowiada się jakoś specjalnie obiecująco, ten duet potrafi sprawić, że przez sekundę będzie idealnie. Zapach świeżo zaparzonej kawy i upieczonego domowego chleba daje nam nadzieję, że jednak wszystko będzie dobrze. Wyciągając ten chleb z piekarnika, w domu będzie się unosił podwójnie przyjemny aromat.
A sam rytuał chrupania tosta i popijania go kawą to intymny moment, chwila tylko dla Ciebie.
Dodatek kawy w chlebie może wydawać się dziwny, ale jeśli lubisz eksperymentować z wypiekami, zachęcam gorąco do spróbowania. Chlebek wcale nie należy do tych słodkich, wręcz przeciwnie, ma charakterystyczny, wytrawny smak, a grzanki z niego wychodzą bosko.
Oczywiście najlepiej smakuje z filiżanką kawy 🙂
Mnie niestety nie wyszedł. Nie urósł tak jak należy i chyba za dużo kawy w nim jest… No ale próbowałam 🙂
Przykro mi i rozumiem rozczarowanie, ale nie uważam, aby to była kwestia ilości kawy (chyba, że jej jakości, u mnie była świeżo mielona i zaparzona w kawiarce), wyrósł jak należy.
Czasem tak jest, że przepis, nawet jak jest sprawdzony wielokrotnie po prostu nie wychodzi. Wynika to z tak wielu szczegółów, że aż trudno się ich doszukać (więcej na ten temat w tym wpisie: https://smakowitychleb.pl/dlaczego-moj-chleb-sie-nie-udal-czesc-1/)
Mimo wszystko dziękuję za komentarz i życzę powodzenia przy kolejnych wypiekach 🙂
Dziękuję 🙂 P.S. mojemu mężowi o dziwo smakował 🙂 a syn powiedział, że będzie miał się czym pochwalić przed kolegami w szkole. Więc być może sama od siebie za dużo wymagam. Ale i tak spróbuję go za jakiś czas jeszcze zrobić.
Mam pytanko: kupiłam w piekarni żurek w butelce (nalewany bezpośrednio u nich) czy mogę go wykorzystać jako zakwas?
Nigdy nie próbowałam, zawsze piekłam chleb na drożdzach, ale przepis na ten chlebek mnie zainteresował.
Z takiego kupnego zakwasu na żurek niestety jest to raczej niemożliwe, często są one dodatkowo wzmacniane np. octem i innymi „magicznymi” składnikami. Chleb można natomiast upiec na domowym zakwasie na żurek, a robi się go podobnie jak zakwas chlebowe.
Polecałabym jednak wyhodować zakwas samodzielnie (tutaj przepis https://smakowitychleb.pl/zakwas-zytni-krok-po-kroku/). Gwarantuję, że jak raz Pani spróbuje upiec taki chleb i się uda, to pieczywo ze sklepu przestanie smakować!
Jeśli natomiast wyhodowanie własnego zakwasu będzie zbyt problematyczne, polecam stronę „Zakwasowa mapa Polski”, można skorzystać z czyjejś pomocy i dostać gotowy zakwas.
Szczegóły tutaj: http://zakwasowamapapolski.blogspot.com/
Dziękuję za informację. Jestem trochę zawiedziona bo myślałam, że jutro upiekę chlebek, a tak to muszę odłożyć pieczenie na następny weekend 🙁 Zakwasowa mapa Polski jest świetna, ale koło mnie oferują tylko zakwas pszenny, więc penie niedługo dołączę do strony z zakwasem żytnim 🙂
Masz rewelacyjne przepisy. Właśnie zostałam twoją fanką 😀
I bardzo jestem ciekawa smaku, ja kawy nie pijam, ale mój „Pan” i owszem. Jutro spróbuję upiec. Wyjmuję już zakwas i dokarmiam. Zobaczymy.
Powodzenia, mam nadzieję, że będzie smakował!