Przepis

wyrabianie
4 min
wyrabianie

1. Otręby owsiane zalewamy kilkoma łyżami letniej wody, mieszamy, odstawiamy na kilka minut. Ugotowane i ostudzone kasze przekładamy do misy, dodajemy namoczone otręby, miód, sól i nasiona babki płesznik. Powoli dolewamy wody oraz oliwę i wyrabiamy krótko ciasto do połączenia składników. Kontrolujemy konsystencję ciasta, aby nie dodać za dużo wody. Masa powinna być lepka i zbita.

wyrastanie
120 min
wyrastanie

2. Przekładamy ją do formy keksówki posmarowanej oliwą i posypanej otrębami, wierzch ciasta wyrównujemy łyżką. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 2 godziny.

pieczenie
60 min
pieczenie

3. Chleb pieczemy w rozgrzanym piekarniku, w temperaturze 180 stopni przez 40 minut. Następnie odwracamy formę dnem do góry i wyrzucamy chleb na blachę (bez formy). dopiekamy go z drugiej strony jeszcze 20 minut. Upieczony chlebek przekładamy na drewnianą deskę i studzimy. Z krojeniem chleba czekamy przez minimum godzinę (ciepły będzie się kruszył).

Ocena czytelników: 0 z 0 ocen

Wasze komentarze

  • grazyna 22 sierpnia 2017 o 21:40

    nasionka chia

  • Dominika 9 lutego 2017 o 08:20

    A co można użyć zamiast babki? Nie mam dostępu do nasion a chciałabym upiec ten chleb dzisiaj bo została mi kasza z wczorajszego obiadu. Mam jajka, mąkę ziemniaczaną, płatki owsiane?

  • Mania 12 września 2016 o 21:36

    zamiast kaszy kus kus – jest k.jaglana, zamiast ot. owsianych można płatki gryczane albo jaglane żeby było bezglutenowe danie….

  • Anita 10 maja 2016 o 19:32

    A czy można pominać otreby?

  • Viola 2 marca 2016 o 15:30

    Tylko TAKA UWAGA – BEZ mak! a cuscus jest robiony z pszenicy durum!

    • Tosia 2 marca 2016 o 19:17

      Tak, ale mąką nie jest, mimo, że ma gluten. Oczywiście kasze można w podobnych proporcjach ze sobą zamieniać.

  • Anita 9 lutego 2016 o 18:34

    A ja zadam pytanie…. Kaszę odmierzyć pi ugotowaniu?

  • Basia 21 kwietnia 2014 o 10:11

    Faktycznie użyłam kaszy w woreczkach. A co do krojenia… Kasza „wylała” mi się z formy przy próbie wyciągnięcia go z formy dla podpieczenia spodu.
    No cóż, może kiedyś spróbuję jeszcze raz z kaszą sypaną.
    Pozdrawiam i dziękuję za rady.

  • Basia 18 kwietnia 2014 o 22:46

    Witajcie.
    Coś mi z tym chlebkiem nie wyszło:( Po prostu się nie związał i wyszła… sałatka z kaszy. Całkiem dobra, nota bene, le nie o to przecież chodziło. Co mogło być tego przyczyną? Wszystko zrobi łam zgodnie z instrukcją. Dodam, że inne wypróbowane przeze mnie przepisy wyszły wzorcowo.
    Pozdrawiam.

    • Tosia 19 kwietnia 2014 o 19:18

      Witam serdecznie.
      Bardzo mi przykro, czy wszystko było robione dokładnie jak w przepisie? Dodatek babki płesznik jest tu bardzo ważny. Jeśli faktycznie wszystko było robione według instrukcji, problem być może polega na kaszy. Wszystko zależy od tego jaki się wybierze rodzaj i w jaki sposób ugotuje. Ja używam kasz sypanych, które w trakcie gotowania chłoną wodę. Wydaje mi się, że z kaszą ugotowaną w woreczku mogłoby wyjść jednak inaczej, bo wychodzi bardziej sypka, przez co konsystencja ulega zmianie.
      Inna sprawa jest taka, że z krojeniem poczekałam mniej więcej 2 godziny, dopiero wtedy chlebek doszedł do siebie, aby móc go bez problemu kroić.
      mam nadzieję, że jakoś pomogłam.
      Pozdrawiam 🙂

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Ziarna słonecznika
Ziarna słonecznika
Wyjątkowo smakowite ziarna o naturalnie orzechowym smaku, które dzięki prażeniu stają się bardziej intensywne.
Dowiedz się więcej