Przepis

Wyrabianie ciasta
15 min
Wyrabianie ciasta
1. Wszystkie składniki na chleb 3 ziarna mieszamy w misce i stopniowo dolewając wodę - zagniatamy elastyczne i gładkie ciasto. W zależności od gęstości zakwasu żytniego - dolewamy więcej lub mniej wody, jeśli zaistnieje taka potrzeba.
pierwsze wyrastanie
150 min
pierwsze wyrastanie
2. Dobrze wyrobione ciasto na chleb 3 ziarna odstawiamy do wyrośnięcia pod przykryciem. W polowie czasu wyrastanie składamy jak kopertę, aby poprawić jego strukturę. Uważamy, żeby ziarna nie rozrywały ciasta podczas składanie. W czasie wyrastania ciasto na chleb 3 ziarna powinno zwiększyć swoją objętość o ok. 50%.
drugie wyrastanie
40 min
drugie wyrastanie
3. Wyrośnięte ciasto na chleb 3 ziarna formujemy w podłużny bochenek lub kilka mniejszych. Obtaczamy w mące lub ziarnach wg uznania i przekładamy do keksówki. Przykrywamy chleb ściereczką i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia na około 1 godzinę lub do momentu, aż ciasto zwiększy objętość o około 30-50% i wypełni foremkę.
piec
40 min
piec
4. Wyrośnięty chleb 3 ziarna wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 230 stopni w trybie “góra-dół” i pieczemy przez ok. 40-45 minut.
Ocena czytelników: 0 z 0 ocen

Wasze komentarze

  • Marcin 4 kwietnia 2025 o 19:01

    Witam. Chciałbym się podzielić wrażeniami z tego przepisu. Chleb wyszedł jak na załączonym obrazku. Fajnie się go wyrabiało ręcznie. Miałem tylko wątpliwość co do ilości wody. Wiadomo, jej ilość jest uzależniona od różnych czynników. Ale nie wiedziałem do końca, kiedy już jej wystarczy. Mam lekkie doświadczenia a wyrabianiem klasycznego ciasta drożdżowego… ale podejrzewam że drożdże i mąka pszenna to inna historia niż zakwas i mąka pszenna chlebowa i razowa. Jednak czy konsystencja ciasta chlebowego ma być podobna. Rozumiem że ma być elastyczna i gładka. Ale tu dolewałem wody i dolewałem a ciasto miałem wrażenie że jest za gęste. Moze dlatego wolniej rosło bo było za geste? Jakie powinno być…? No i podczas pieczenia musiałem zmniejszyć temp do 210 bo bałem się że się mi spali. Pozdrawiam i dziękuję za całą masę dobrych pomysłów i podpowiedzi. Zabieram się za praktykowanie kolejnych przepisów.

    • Małgosia 5 kwietnia 2025 o 14:26

      Chlebek wyszedł świetnie!
      Konsystencja ciasta chlebowego na bazie zakwasu nie różni się mocno od tego na bazie drożdży, chociaż często zauważam, że lubimy wyrabiać ciasta o zbyt gęstej konsystencji. Ciasto powinno być miękkie i delikatne, a pozostawione (w początkowej fazie) w misce lub na blacie lekko się rozpływać. W żadnym wypadku nie powinno przypominać ciasta pierogowego.

  • Anna 29 marca 2025 o 12:11

    Upiekłam pierwszy chleb. Wybrałam ten przepis. Mój zakwas ma 2 tygodnie. Dałam składnikow tyle ile w przepisie, tylko z wodą ostrożnie obserwowałam konsystencję ciasta. Popękał na około. Co mogło być przyczyną? W jednym z poradników na tej stronie wyczytałam by dać szczyptę suchych drożdży by wspomóc młody zakwas. Bardzo słabo rósł podczas wyrastania, temperatura przy wyrastaniu to około 31 stopni, przedłużyłam czas ostatniego wyrastania i trwało ono godzinę i dwadzieścia minut. Wypełnił ładnie blaszkę.

  • Magdalena 21 marca 2025 o 14:22

    Czy mogę tu zamiennie zastosować mąki orkiszowe T2000 i T630?

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej