Bułeczki z jagodami na zakwasie
Sezon na jagodzianki to coś, na co wielu z nas czeka z utęsknieniem. Słodkie, puszyste bułeczki z soczystym, jagodowym nadzieniem to prawdziwa klasyka letnich wypieków. Jednak tradycyjne jagodzianki, choć pyszne, nie należą do najlżejszych deserów. Na szczęście istnieje sposób, aby cieszyć się ich smakiem w odchudzonej wersji – jagodzianki na zakwasie!
W mojej wersji jagodzianek postanowiłam zrezygnować z drożdży, stawiając na zakwas, który nadaje ciastu wyjątkowego, lekko kwaskowatego smaku. Dzięki zakwasowi ciasto jest lżejsze, ale nadal puszyste i delikatne. Dodatkowo ograniczyłam ilość cukru, co sprawia, że bułeczki są mniej słodkie, za to wyraźnie czuć w nich smak owoców. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą cieszyć się słodkimi wypiekami bez wyrzutów sumienia.
Jak upiec dietetyczne jagodzianki?
Ciasto zawiera podstawowe składniki jagodzianek, jednak nie ma w nim grama drożdży. Zrezygnowałam z dodatku masła, a liczbę jajek zmniejszyłam do jednego. Farsz pozostał słodki i pełen soczystych jagód – w końcu to właśnie one są sercem tych bułeczek. Dodatkowo zamiast tradycyjnej kruszonki czy lukru, posypałam bułeczki wiórkami kokosowymi. Dzięki temu uzyskałam lekko chrupiącą, ale delikatną skórkę, która świetnie komponuje się z owocowym wnętrzem bułeczki. To prosta, ale efektowna zmiana, która nadaje jagodziankom nieco egzotycznego charakteru.
Smak lata, któremu trudno się oprzeć
Bułeczki na zakwasie mogą wydawać się nietypowym pomysłem na jagodzianki, ale w rzeczywistości zakwas nadaje im wyjątkowego smaku, którego nie da się osiągnąć za pomocą drożdży. Dzięki zakwasowi ciasto jest bardziej aromatyczne, a bułeczki dłużej zachowują świeżość. Ograniczenie ilości cukru i tłuszczu sprawia, że wypiek staje się bardziej dietetyczny, ale nadal zachwyca smakiem.
Lekkie, odświeżone jagodzianki to idealna propozycja na letnie pikniki, podwieczorki czy jako przekąska do pracy. Ich przygotowanie jest proste, a efekt końcowy – przepyszny. Trudno oprzeć się im na ciepło, prosto po wyjęciu z piekarnika, ale po wystudzeniu wciąż są pyszne!
Jeśli szukacie innych przepisów z wykorzystaniem owoców, to polecam słodkie bułeczki z owocami, cynamonowe zawijańce z jabłkiem, chleb do odrywania z jagodami i twarogiem, róże z jabłkiem i masłem orzechowym oraz chałkę ze śliwkami, jabłkiem i kruszonką.
Podzielcie się swoimi przepisami na jagodzianki
Jeśli próbowaliście już mojej lżejszej wersji jagodzianek na zakwasie, chętnie poznam Wasze opinie. Dajcie znać w komentarzach, czy smakowały tak, jak się spodziewaliście. Jeśli macie swoje sprawdzone przepisy na te słodkie bułeczki, to również chętnie je poznam.
Bułki wyszły bardzo kwaśne i to na pewno za sprawą dużej ilości zakwasu. Miękisz bułek za to bardzo fajny i sprężysty, nie zbity. Następnym razem zrobię wieczorem zaczyn i dam 50g zakwasu.
Analizuję proporcje składników i wydaje mi się, ze bułki nie powinny wyjść nadmiernie kwaśne chyba, że zakwas jest słaby lub ciasto przegarowało. Oczywiście przygotowanie zaczynu i użycie go do właściwego ciasta zamiast zakwasu nie zaszkodzi.
Genialnie! Szkoda że nie można wstawiać zdjęć, ale wyglądają i smakują obłędnie. Jagody się nie wylały, a 5 dyniowy zakwas dał radę 😁
Super, bardzo ładne, dość treściwe. Mało słodkie jak na mój gust, ale to oczywiście kwestia indywidualna. Osobiście zrobiłam z malinami 😀 Będę robić jeszcze raz.
Jak zamienię zakwas i mąkę na wersję orkiszową to wyjdą smaczne bułeczki czy nie? ?
Tak! Jeśli będzie to mąka orkiszowa jasna to proporcje bez zmian 🙂
Z orkiszową dają radę, naprawdę smaczne!
Mniam! Trochę z wrodzonej niezdarności przy formowaniu kształtnych bułeczek a trochę z lenistwa zaprosiłam ciasto do keksówki wyłożonej pergaminem.
Wyszła bardzo aromatyczna jagodzianka XXL 🙂
Trudno było się oprzeć więc kroiliśmy jagodziane kromki nim całkiem wystygło.
Muśnięte Smakowitą – żebra pękają od takiej uczty 🙂
Dziękuję Tosiu za inspiracje – jam uzależniona od Twoich receptur z zakwasem!
Ale super bułeczki! Szkoda że glutenowe 🙁 buu już nie pojem 🙁
Na blogu znajdzie się też coś dla bezglutenowców: https://smakowitychleb.pl/kategoria/chleb-bezglutenowy/ 🙂
Tosiu, sól masz w składnikach podaną przy farszu, a chyba trzeba ją dodać do ciasta 😉
Faktycznie, stary przepis i wdarł się chochlik. Dzięki 🙂
Czy mozna podmienic cukier ksylitolem?
Nie mam doświadczenia z ksylitolem, ale myślę, że tak 🙂
Mniam! Wyszły pyszne i śliczne. Jagody trochę się rozlały, ale bułeczki i tak są wspaniałe. Dłużej mi wyrastały, bo nie mogłam piec po godzinie. Posmarowałam białkiem i posypałam odrobiną cukru. Trochę jagód pozostało niewykorzystanych. Bułeczki nie są bardzo pracochłonne. Wspaniały przepis i świetny blog. Dziękuję!
Cieszę się, że wyszły i smakowało 🙂
A w razie czego podpowiadam, że ciasto można tez uformować szybciej niż po 2,5 godziny i wtedy drugi etap wyrastania może być odpowiedni dłuższy. Jak ciasto za długo rośnie to zaczyna też pękać i to może wpływać na rozlewające się jagody.
Pozdrawiam!
Wszystko wymienione przez Pani było tak. Nadzienia było dwa razy mniej. Bułki wyszły ładne okrągłe wysokie. Może marę minut dłużej się piekły, mam 1,5roczne dziecko ? Mleko pokojowe, nadzienie ze skrobią ziemniaczaną powylaziło bokiem,nie w miejscu sklejenia…
Dzień dobry! Smaczne wyszły bułeczki, tylko „gumiaste” no i nadzienie trochę powylaziło ?
Czy może mnie Pani coś poradzic? Z mlekiem zawsze guma wychodzi.
Z mlekiem wcale nie powinna wychodzić „guma”, ale dzieje się tak czasem, gdy doda się do ciasta zbyt gorące mleko, które sparza ciasto! Płyn ma być letni, a nie gorący.
Mleko można również zastąpić wodą, proporcje bez zmian. A jak nadzienie „wyłazi” to znaczy, że zostały źle uformowane, za dużo jagód pewnie na jedna bułkę, albo porcje ciasta zbyt cienko rozpłaszczone.
Wyszły obłędne, zamiast jajka 1 średni , dojrzały rozpęczniany banan, mleko kokosowe domowe, nie smarowałam niczym , posypałam cukrem pudrem , nadzienie to jagody , cukier ciemny ten na literkę ,,m”, skrobia ziemniaczana(łyżka) , kardamon(1łyżeczka)A i zrobiłam 12 mniejszych zamiast 6 wielkich, , obłęd
Super modyfikacja wegańska 🙂 I faktycznie zamiast jajka świetnie się sprawdza banan lub siemię lnianie!
a bez dodatku smakowitej , solo dadzą radę ? Potrzebny mi jest wegański przepis 🙂
Pewnie, że tak 🙂
Wow, wow i wow
A jak nie dam jajka i podmienię mleko na jakieś roślinne to tez wyjdą? Będą smaczne?
Tak, ale zamiast jajka potrzeba jeszcze czegoś mokrego, być może odrobiny więcej płynu. Zamiast mleka krowiego może być roślinne np. kokosowe 🙂