Bolo do Caco – portugalski chleb z Madery
Chleb Bolo do Caco historią sięga XV wieku, kiedy to archipelag Madery został odkryty przez Portugalczyków. Podobno niewolnicy przywiezieni z Afryki Północnej piekli ten chleb na bazaltowych płytach, zwanych „caco”. Za to nazwa „bolo” w języku portugalskim oznacza ciasto – w rzeczywistości jest to chlebek o formie małej bułki.
Jego wyjątkowy smak oraz metoda przygotowania sprawiają, że stał się jednym z najważniejszych elementów tradycyjnej kuchni maderskiej. To chleb o niespotykanej delikatności, który wyróżnia się dodatkiem słodkich ziemniaków. Dziś w Maderyjczykach budzi dumę, choć też jest przyczyną kulinarnego sporu: mieszkańcy Madery i pobliskiej wyspy Porto Santo sprzeczają się o to, kto ma lepszą recepturę. Różnicą jest to, że na Maderze ciasto jest dwa razy odkładane do wyrośnięcia, w Porto Santo – trzy.
Chleb z Madery pieczony na bazaltowej płycie
Tradycja przygotowywania Bolo do Caco opiera się na pieczeniu go na bazaltowej płycie, pod którą pali się ogień. Dziś jednak możemy przygotować ten chleb na zwykłej patelni, co czyni go dostępnym w każdej kuchni.
Można też spróbować upiec go w piekarniku na kamieniu do pizzy. Tej metody nie wypróbowałam. Może ktoś z Czytelników da znać, czy dobrze się piecze maderski chleb w ten sposób?
Sekret smaku: bataty w Bolo do Caco
Jednym z kluczowych składników w Bolo do Caco są bataty, znane również jako słodkie ziemniaki. Ich dodatek nie tylko wzbogaca smak, ale także sprawia, że chleb staje się wyjątkowo delikatny i wilgotny. Bataty nadają też niepowtarzalną słodycz, której nie można uzyskać za pomocą tradycyjnych składników. W Portugalii te słodkie ziemniaki są żółte. Bataty dostępne w Polsce raczej pomarańczowe, więc efekt pieczenia jest z małą różnicą kolorystyczną 🙂
Przygotowanie Bolo do Caco – chleba z Madery
Przygotowanie Bolo do Caco to dość prosty proces. Wystarczy 5 składników: bataty (upieczone lub ugotowane), mąka, woda, drożdże i sól. Chleb wyrasta dwukrotnie (chyba że wybierzecie metodę z Palo Santo), a następnie piecze się go na patelni. Warto wiedzieć, że Bolo do Caco zyskuje pełnię smaku dopiero po kilku godzinach od upieczenia, gdy odpocznie i będzie gotowy do podania. Można go też odgrzewać serwując ponownie.
Pamiętajcie o komentarzach!
Czy jedliście wcześniej Bolo do Caco? A może spróbowaliście innych chlebów inspirowanych kuchnią portugalską? Na blogu jest wspaniały przepis na wodny chleb portugalski – pao da agua. Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach poniżej – chętnie poznam Wasze opinie i zobaczę zdjęcia Waszych wypieków.
Jeśli chcecie wykorzystać patelnię do upieczenia kolejnych chlebów, to kliknijcie na link na chleb z patelni, oryginalne szwedzkie podpłomyki – Tunnbröd lub nasze proziaki czyli proste, sodowe chlebki. A może wybierzecie pomidorowego podpłomyka?
Wasze komentarze