Czy lubicie eksperymentować z takimi dodatkami jak kasza jaglana? Dzięki niej ten chleb ma nie tylko przyjemny, zrównoważony smak, ale również sprężysty i wilgotny miąższ. Polecam wszystkim, którzy lubią proste i w miarę szybkie wypieki o bogatym smaku.
Piekłam już kilka razy ten chleb zawsze wychodzi przepyszny 🙂 Jedynie pielę dłużej w piekarniku ok 50min
To świetnie. Czasy pieczenia mają prawo się różnić w różnych piekarniach – taka ich uroda 🙂
Chleb z tego przepisu upiekłam dzisiaj pierwszy raz, za sobą mam dopiero kilka chbebków. Do tej pory wszystkie wyszły bardzo smaczne ale z kaszą był najlepszy, pomimo, że mam problem z zachowaniem proporcji, wszystko się jakoś zgrało w piekarniku hehe. Obawiałam się efektu czytając niektóre komentarze ale niepotrzebnie. Polecam wszystkim tą stronę
Dziś piekłam, moja ocena 10/10 🙂 miąższ identyczny z tym ze zdjęcia, ciasto w foremce pięknie rosło przez 5 godzin,dzięki czemu mogę się teraz delektować pyszny chlebem. Obawiałam się problemów,bo ciasto było dość twarde i kleiste, ale wszystko dobrze się udało:)
Super <3
W tej chwili to mój zdecydowanie ulubiony chleb. Wypróbowałam już całkiem sporo z Pań przepisów, ale ten podbił moje serce i kubki smakowe. Odpowiednio „żytni” odpowiednio wilgotny. U mnie wyrasta w ok. 5,5 godziny, więc czasem traktuję go jako chleb nocny 🙂 Dziękuję za przepis.
Super, cieszę się, że przepis stał się ulubionym 🙂
Witam, jaka jest orientacyjna kaloryczność tego chlebka w 100 g?
Dzień dobry,
Kaloryczność naszych wypieków jest obliczana za pomocą zaprzyjaźnionego portalu. Tutaj znajdzie Pani odpowiedź: http://zpierwszegotloczenia.pl/przepis/chleb-zytni-z-kasza-jaglana-na-zakwasie
Pozdrawiamy 🙂
Czy ciasto powinno być bardzo gęste?
Tak, ciasto żytnie powinno być dosyć gęste, ale jednocześnie takie, aby można je było złapać. Najlepiej zwilżyć dłoń wodą i przełożyć ciasto do formy, wyrównując jeszcze wierzch.
Mimo, że coś ewidentnie skopałam (chciałam być mądrzejsza, bo przecież upiekłam w życiu już z 10 bochenków i przeczytałam 17 stron Hamelmana :P) i coś jest nie tak z krojeniem tego chleba i jego skórką (tu chyba zawinił brak ściereczki przez pierwszą godzinę wyrastania), chleb jest pyszny i na jutro piekę go ponownie. Tym razem w 100% wg przepisu 🙂
U mnie wyrastał też coś koło 5 godzin
Haha, tak to jest, wprowadzania modyfikacji też się trzeba nauczyć, wszystko to kwestia doświadczenia i intuicji, też mam takie wpadki za sobą, trzeba przez to przejść 🙂 Ale skoro jest smaczny to na pewno się udał!
Tylko rzeczywiście przykrywania ciasta jest bardzo ważne, inaczej ciasto może nie wyrosnąć, a z wierzchu zasycha, przez co później właśnie wychodzi pomiętolona skórka.
Powodzenia z następnym 🙂
Tym razem wyszło klasa 😀
http://okolokuchennie.blogspot.com/2014/08/zytni-z-kasza-jaglana-podejscie-drugie.html
Na tyle, że dodałam kaszę do innego chleba i dzięki niej jest super wilgotny, a takie chleb lubię. Dzięki!!
Super, w przekroju prezentuje się fantastycznie 🙂
Się robi wg sprawdzonego przepisu to wychodzi 😉
Witam. Chlebek wyszedł pyszny, wyrósł pieknie , jest delikatny i naprawdę bardzo dobry. Pozdrawiam
Witam.
Dziękuję za komentarz, cieszę się, że przepis się sprawdził.
Pozdrawiam 🙂
Witam.
Mój chlebek urósł za 3,5 godziny. Zakwas mam bardzo aktywny bo juz prawie 2 lata i mam nadzieję że nie był to za krótki czas wyrastania. W tej chwili studzi się na kratce i mam nadzieję że bedzie smaczny. Pozdrawiam
Witam 🙂 Wczoraj zrobilam moj pierwszy chleb na moim pierwszym zakwasie. Wyglada bardzo podobnie do Twojego, aczkolwiek wydaje mi sie, ze moj jest ciut mniej wyrosniety. Podejrzewam, ze mialam za chlodno w domu. …nastepnym razem pojdzie lepiej 😉 …ale w smaku jest dobry. Dziekuje za to,ze prowadzicie ten blog. :* Jest bardzo pomocny. Pozdrawiam serdecznie.
Witam serdecznie.
Młody zakwas potrzebuje czasem więcej czasu, a na początku w ogóle czasem potrzebuje wsparcia w postaci szczypty duszonych drożdży. Niedługo nabierze mocy i chleby będą pięknie wyrastały. Proszę się też nie sugerować tak podanym czasem wyrastania, lepiej zostawić na godzinę dłużej niż mieć niewyrośnięty do końca chleb 🙂
Pozdrawiam i życzę powodzenia przy następnych wypiekach 🙂
Chlebek smaczny, wyszedł jak na zdjęciu. Jest dość wilgotny i ciężki. Czy macie takie samo odczucie?
Cieszę się, że smakuje, ale nie miałam odczucia, że chleb jest wilgotny i ciężki, nie powinien taki być. Z przepisami, w których trzeba dodać np. kaszę lub ryż często są problemy, by łatwo proporcje się zaburzają, wiele zależy od tego w jaki sposób kasza została ugotowana. U mnie była na sypko, więc samo ciasto może było mniej mokre, a przez to w późniejszym efekcie chleb mniej wilgotny.
Właśnie wyrobiłam ciasto na ten chleb, jestem ciekawa efektu końcowego. To mój debiut.
100 g kaszy – odnosi się do wagi przed czy po ugotowaniu???
Chodzi już o ugotowaną kaszę, zaznaczyłam to nawet w przepisie „100 g ugotowanej kaszy jaglanej” 🙂
Mogę podpowiedzieć, że na 1/2 szklanki kaszy, zalewam ją szklanką wody, dodaję szczyptę soli i gotuję na małym ogniu, bez mieszania przez ok. 15 minut, czyli do momentu wchłonięcia przez kaszę wody.
Pozdrawiam.
Ale z pol szklanki suchej kaszy wychodzi duzo wiecej niz 100 gram 🙂 Mimo to jak rozumiem dodajemy tylko 100g ugotowanej kaszy?
Czy ciasto ma wyjsć bardzo gęste? Zwykle jak robie chleby żytnie to mozna je wymieszać łyżka, w przypadku tego przepisu ciasto wyszło na tyle gęste, ze musiałam je wyrobić ręka.
Dajemy tak jak napisałam w przepisie, czyli ugotowaną kaszę jaglaną 🙂
Ciasto było gęste, ale to receptura sprzed kilku lat, szczerze mówiąc nie pamiętam jakie dokładnie było ciasto. Chleby żytnie często wychodzą tak gęste, że trzeba sobie radzić ręką, wystarczy zwilżyć dłonie wodą, wtedy ciasto się tak nie lepi.
Uwielbiam takie chleby,wystarczy wymieszać składniki a chleb wychodzi wilgotny i długo świeży.