Przepis

wyrabianie
5 min
wyrabianie
1. Połącz ze sobą w misce mąkę, drożdże, sól, pestki słonecznika, dyni i siemię lniane. Powoli zacznij dolewać wodę i zagniatać ciasto. Gdy uzyskasz jednolitą masę, zagniataj mocno przez ok. 5 minut.
pierwsze wyrastanie
45 min
pierwsze wyrastanie
2. Miskę wyłóż folią do żywności. Do środka włóż ciasto i przykryj kolejną warstwą folii. Odłóż w ciepłe miejsce (na przykład obok lekko rozgrzanego palnika) aż podwoi objętość.
drugie wyrastanie
90 min
drugie wyrastanie
3. Gdy ciasto podwoi objętość, wyjmij je z miski i zagniataj kolejne 5 minut i uformuj bochenek. Blachę od piekarnika wyłóż papierem do pieczenia, połóż na niej ciasto, przykryj folią aluminiową i ponownie odłóż do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 1,5 godziny.
pieczenie
30 min
pieczenie
4. Rozgrzej piekarnik do 240 stopni. Piecz aż bochenek zrobi się brązowy, a po wsadzeniu w niego wykałaczki, wyjdzie sucha bez przyklejonego ciasta.
Ocena czytelników: 5 z 2 ocen

Wasze komentarze

  • Nat 1 kwietnia 2019 o 23:09

    Ile drożdży – w gramach?
    W wielu przepisach na tej stronie w miarach „zwykłych” występują łyżeczki. Bardzo tego nie lubię, bo generalnie mam bardzo duże łyżeczki, zupełnie nie standardowe.

    A przy drożdżach jest to akurat dosyć istotne, bo albo chleb nie wyrośnie, albo będzie zupełnie nie jadalny, przez posmak drożdży….

    • Tosia 2 kwietnia 2019 o 16:03

      Proszę w takim razie dać 5 g suszonych drożdży instant.
      Co do przelicznika na łyżeczki, niektórym tak jest łatwiej. A jak się ma wyjątkowo duże łyżeczki to wystarczy dać 3/4, aby była to klasyczna pojemność. Przy suszonych drożdżach instant szczypta w jedną lub w drugą stronę nie zrobi aż takiej różnicy jakby to były drożdże świeże, więc proszę się tego przeliczania aż tak nie obawiać.

  • Joanna 24 listopada 2016 o 14:44

    Mój robot nie podołał zagniotłam ręcznie. Ciasto wyszło dość zbite więc ciekawa jestem czy coś z tego wyjdzie. Odstawiłam do wyrośnięcia i czekam ?

  • Joanna 24 listopada 2016 o 10:46

    Witam,czy ciasto trzeba ręcznie wyrobić. Chciałabym wspomóc się robotem z hakiem. Pozdrawiam

  • Dominika 5 maja 2016 o 21:04

    Czy do tego wypieku można używać mąki żytniej razowej lub orkiszowej pełnoziarnistej? Czy ciasto ma mieć tegą konsystencję?

  • Maja 17 listopada 2013 o 20:07

    Witam, czy można w tym przepisie pominąć siemię lniane, pestki dyni i słonecznika? I jeszcze jedno: Czy zamias siemienia lnianego można dodać len mielony?

    • Śliwka 23 listopada 2013 o 10:30

      Oczywiście można pominąć wspomniane ziarna, jednak chleb będzie miał zupełnie inną konsystencję i smak. Proszę też pamiętać, że siemię lniane przybiera żelowatą konsystencję, która łączy składniki w cieście. Len mielony nie zadziała tak samo.
      Jeśli koniecznie chce Pani pominąć te składniki (radziłabym jednak zostawić siemię, zrezygnować z ziaren), proszę raczej trzymać się podanej w przepisie konsystencji chleba, dolewając tyle wody, aby ją osiągnąć. Pozdrawiam!

  • Karolina 2 maja 2013 o 11:53

    Ponawiam prośbę o podanie czasu pierwszego wyrastania (:

  • Karolina 24 kwietnia 2013 o 12:21

    Witam,
    bardzo proszę o podanie chociaż tak w przybliżeniu czasu pierwszego wyrastania. Z góry dziękuję.

  • Kobieta30 28 marca 2013 o 19:41

    Właśnie wyciagłam z piekarnika troszkę się przypiekł z góry ale myślę że i tak będzię dobry mąż juz wcina kawałeczek

  • Ania 30 listopada 2012 o 15:00

    Witam,
    wlasnie zabieram sie za pieczenie. Mniej-wiecej ile trzeba piec tego chleba?
    Z gory dziekuje za info.

    • Śliwka 3 grudnia 2012 o 14:45

      To zależy od piekarnika. W moim wypadku było to ok. 25 minut- 30 minut. Najlepiej sprawdzać wykałaczką, ten sposób nigdy nie zawodzi. Pozdrawiam

    • Natalia 27 marca 2017 o 21:30
      Ocena:

      IDEALNY! Pierwszy raz robiłam swój chleb i wyszedł naprawdę fantastyczny 🙂

  • gonia 17 lipca 2012 o 15:12

    Witam ,chlebek wyszedł suuuper….jest pyyyszny i zdrowy…do nastepnego pieczenia dodam moze troszke wiecej soli.ale to kwestia smaku.

    Gorąco polecam ten przepis.

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej