Chrupkie pieczywo czosnkowe na zakwasie żytnim
Chrupkie pieczywo jest moim zdaniem smaczną alternatywą dla tradycyjnych wypieków. Szczególnie dla osób będących na lekkiej diecie. Chrupiące chlebki znane ze sklepów nie wszystkim kojarzą się dobrze. Brakuje im smaku i można je porównać do tekturki. Ich skład bywa (chociaż nie zawsze) wątpliwy. Idealnym rozwiązaniem wydaje się zatem upieczenie ich samodzielnie. Dzięki temu będziemy mieli pewność tego co jemy, a pieczywo w wersji domowej wychodzi niezwykle smaczne.
Jakiś czas temu podzieliłam się przepisem na pieczywo z suszonymi pomidorami i ziarnami. Przypominały one trochę krakersy i spotkały się z pozytywnym odbiorem czytelników. Tym razem przygotowałam przepis na takie pszenno-razowe pieczywo, wykorzystując do tego zakwas żytni. A żeby smakowały jeszcze lepiej – przygotowałam je z czosnkiem. Są idealne do chrupania!
Czosnek jako dodatek do domowych wypieków
Czosnek jest popularnym dodatkiem do domowych wypieków ze względu na swój intensywny smak i liczne korzyści zdrowotne. Dodanie czosnku nadaje wypiekom charakterystyczny, pikantny aromat, który doskonale komponuje się z ziołami, oliwą z oliwek i innymi przyprawami. Można używać świeżego czosnku, który należy drobno posiekać lub przecisnąć przez praskę lub czosnku suszonego – w postaci granulatu czy proszku.
Czosnek nie tylko wzbogaca smak wypieków, ale również ma właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, co czyni go zdrowym dodatkiem. Aby uzyskać jeszcze bardziej wyrazisty smak, można również dodać pieczony czosnek, który ma delikatniejszy, lekko słodkawy posmak.
Domowy zakwas żytni
Żeby upiec chrupkie pieczywo potrzebny jest aktywny zakwas żytni. Jeśli nie masz go w domu, a chcesz wyhodować samodzielnie swój zakwas, to tutaj znajdziesz mój poradnik Zakwas żytni – krok po kroku. Jeśli już masz wyhodowany zakwas żytni, a do tego dokarmiony i aktywny – możesz zacząć przygotowania! Przeczytaj przepis na Chrupkie pieczywo czosnkowe na zakwasie żytnim i napełnij dom zapachem smakowitego chleba.
Inne przepisy na domowe pieczywo
Pytania dotyczące pieczenia chleba w domu
A jeśli macie pytania, to zadajcie je w komentarzu pod przepisem. Możecie też napisać, jak smakowało Wasze chrupkie pieczywo na zakwasie żytnim 🙂
Zrobilam chrupki chlebek wczoraj. Smak idealny! Nie jadłam jeszcze tak dobrego chrupkiego pieczywa.
Chlebek jednak nie urósł mi na żadnym etapie i wyszedł twardy, nie wpływa to jednak w żaden sposób na jego wspaniały smak. Jak dla mojego piekarnika to tez trochę za wysoka temperatura i troszkę się przypiekl. Poza tym idealny.
Być może zakwas był zbyt słaby lub ciasto powinno dłużej wyrastać. Szkoda, że nie wyrósł, ale dobrze, że smakuje 🙂
A gdyby zamiast wody użyć maślanki lub mleka ?
Nie jestem pewna, czy wyjdzie równie chrupkie, ale z pewnością warto próbować 🙂
Ogólnie-pycha , tylko jak już pisałam – dałam mniej wody 🙂
To dziwne, bo pamiętam, że u mnie ciasto było bardzo gęste, ale dobrze, że posłuchała Pani intuicji i że chlebek się udał 🙂
Trochę rzadkie ciasto, nie dałam całej ilości wody – ok. 200ml 🙂
Zrobiłam, bardzo chrupkie i smaczne pieczywko:)
Jutro próbuję !!!
Idę zaczyn zrobić !!!
Powodzenia 🙂
Jest jednak pewien drobny szczegół mnóstwa przepisów – „cukier i sól obok siebie”.
„…
Nie używajmy do tej samej potrawy przypraw, które wzajemnie się wykluczają, tak jak właśnie słone i słodkie. Powodujemy nie tylko zaburzenia kubeczków smakowych, ale również powodujemy jednoczesne wydzielanie wątroby i trzustki, a tymczasem trzustka ma wydzielać pierwsza, a wątroba druga. …”
– Dr Jadwiga Kempisty – Leczenie Żywieniem – http://www.leczeniezywieniem.pl/#!ksiazka/ci3f
Poeksperymentujcie więc z wyeliminowaniem obu tych dodatków, a jeśli się nie da, to przynajmniej jednego z nich.
Pozdrawiam..
Jest to kwestia sporna dla dietetyków i kucharzy, więc każdy zrobi tak jak uważa. W przepisie tym można przecież pominąć cukier.
Nawet w słonych wypiekach jego dodatek sprawia, że spulchnia i podnosi ciasto, więc nie uważam, aby SZCZYPTA cukru była tutaj zbrodnią.
Nie zgadzam się jednak z teorią o wykluczaniu, jeśli chodzi o walory smakowe. Dodatek soli i cukru w odpowiedniej proporcji powoduje harmonię smaków lub podkreśla w ciekawy sposób jeden z nich. Dlatego w cukiernictwie przygotowuje się np. słony karmel.
Dziękuję za komentarz, pozdrawiam.
czemu ja nie mam zakwasu, czeeeemu :<
Czas wyhodować swój własny! https://smakowitychleb.pl/zakwas-zytni-krok-po-kroku/
Albo skorzystać z Zakwasowej Mapy Polski http://zakwasowamapapolski.blogspot.com/ 🙂