Przepis

wyrabianie
5 min
wyrabianie

1. Ziemniaki ugoruj w osolonej wodzie. Możesz je trochę przegotować, aby były bardzo miękkie. Do dużej miski wrzuć ziemniaki i rozgnieć je na gładką masę. Dodaj kefir, zakwas i sól i dobrze wymieszaj. Dodaj mąki i zacznij zagniatać chleb. Powoli dodawaj ciepłą wodę, cały czas zagniatając aż ciasto uzyska jednolitą i elastyczną konsystencję.

pierwsze wyrastanie
pierwsze wyrastanie

2. Wyłóż 20 centymetrową, prostokątną formę do pieczenia papierem do pieczenia. Umieść w niej ciasto i uklep. Przykryj ciasto materiałową szmatką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 4 godziny.

pieczenie
40 min
pieczenie

3. Przed upływem czasu wyrastania rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Piecz chleb ok. 40 minut, a żeby sprawdzić jego gotowość, wsadź do niego drewniany patyczek. Jeśli nie przyklei się do niego ciasto, oznacza to, że chleb jest gotowy. Wyjmij i odstaw do ostygnięcia.

Ocena czytelników: 5 z 3 ocen

Wasze komentarze

  • Halina 29 grudnia 2018 o 12:10

    Mieszkam w Daniii ciężko tu o.mąki o odpowiedniej numeracji. Jest ogólnie mąką żytnia, orkiszową, pszenną, graham. Jaką mogę użyć zamiennie ?

    • Tosia 2 stycznia 2019 o 13:03

      W takim razie może ich Pani śmiało używać, a typ można rozpoznać po kolorze, ciemna – pełnoziarnista/razowa, jasna – chlebowa 🙂

  • Doota 5 października 2018 o 09:05

    Cześć Tosiu, jaką mąkę mogę dać zamiast zytniej razowej?

    • Tosia 17 października 2018 o 23:22

      Hej,
      Jeśli nie chcemy żeby się zaburzyły proporcje to mąkę żytnią pełnoziarnistą lub orkiszową razową. Jeśli weźmiemy pszenna razową to już prawdopodobnie będzie trzeba zmniejszyć ilość wody.

  • Jola 11 września 2017 o 11:49

    Dzień dobry .Czy zamiast kefiru mogę dodać maślanki?

  • Maja 5 kwietnia 2017 o 20:40
    Ocena:

    Przepyszny Chlebek, bardzo polecam. Piekłam z 250g ziemniaków zważonych po obraniu i wyszedł idealny. Dziękuję za przepis :))

  • Michalina 3 kwietnia 2016 o 09:51

    Chciałabym upiec ten chleb, wygląda smakowicie 🙂 mam tylko pytanie- jaki program ustawić na piekarniku?
    Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

    • Tosia 3 kwietnia 2016 o 11:55

      Zawsze pieczemy góra-dół, a jeśli inaczej to jest to zaznaczone w przepisie. Chleb jednak powinien piec się równo 🙂

  • Julia 8 lutego 2015 o 00:55
    Ocena:

    Ten chleb to przebój w naszej rodzinie. Ile bym nie upiekła – ciągle mało. Za pierwszym razem wystraszyłam się komentarza pana Antoniego i dosypałam drożdży. Wyrósł w niecałe 3 godz. na kaloryferze i był bardzo dobry, ale trochę za słony i zbyt mokry (3 godziny po wyjeciu z pieca wciąż zostawiał maziste ślady na nożu). Teraz nie daję drożdży i używam troszkę mniej wody i soli, i jest po prostu obłędny. Lubi mocno nagrzany kaloryfer w fazie wyrastania, a trzeciego dnia jest jeszcze lepszy niż pierwszego. Gorąco polecam

  • Czyprak Antoni 15 listopada 2014 o 21:54
    Ocena:

    Coś mnie ten chleb nie lubi. Albo ja się przy nim rozpraszam… Za pierwszym razem czort podkusił i wlałem od razu całą wyznaczoną w przepisie wodę. Durnowaty ja! Ciasto było zbyt luźne, ale że ponieważ jak nie poeksperymentuję, to nie ugotuję, nie dodałem mąki, chcąc zobaczyć, co się będzie działo. Wyszedł zakalec, który poszedł dla kurek.

    Wczoraj próbowałem znowu, tym razem pilnując konsystencji charakterystycznej dla chleba żytniego. Łajdak,urósł może ze 2 cm, choć z tego samego zakwasu chleb żytni podnosi mi się o 100% albo lepiej. Przetrzymałem go przez noc, nic się nie zmieniło. Mimo wszystko upiekłem, ale jest strasznie mokry, taki tuż przedzakalcowy – z foremki ceramicznej wyjmowałem na siłę drewnianą łopatką. Może to ta maślanka zamiast kefiru? W sklepie sprzedają wyroby maślankopodobne z odtłuszczonym mlekiem i mlekiem w proszku… Akuratnie kefir mnie wyszedł był… A może powinienem piec dłużej? We wsadzanie patyczka w chleb nie wierzę: zawsze jest wilgotny, a jak wychodzi z chleba suchy, to i chleb wtedy nadaje się tylko na grzanki 😉

    Kaszubski, nawet niedopieczony, jest rewelacyjny. To nie było moje ostatnie słowo! Ja go w końcu zrobię! 🙂

    Piękne, kochane dziewczęta, gdybyście miały jakieś sugestie (z wyjątkiem tych w rodzaju „uczesz się” albo „nie wpaździerzaj kartochli na surowo”), to ja od razu mówię, że bardzo proszę. Można pisać tutaj, na emalię, albo zostawić liścik pod parapetem mojej chałupy (trzecia wedle sołtysowej jadący od Gliniewic).

    Sołtys Szuwaśko to w ogóle mówi, że do chlebka słoniny dodać zdałoby się. Prawda to? Ja dla sołtysa nie dowierzam zanadto, gdyż dla niego to i budyń powinien być okraszony skwarkami 😀

    • Śliwka 17 listopada 2014 o 08:52

      W takim wypadku zawsze winię temperaturę wyrastania:) Nie wiem w jakiej temperaturze wyrasta u Pana, ale najczęściej w tym tkwi problem. Może jest mu po prostu za zimno? Dlatego może nie wyrastać odpowiednio, lub być zbyt lejący się. Polecam poeksperymentować z temperaturą, bo czasami zmiany w tym zakresie czynią cuda. Pozdrawiam!

  • wisla 1 września 2013 o 20:01

    Upiekę ten chleb z całą pewnością. Jak mogłabym tego nie zrobić mieszkając właśnie tu. Dziękuję za inspirację 🙂

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej