Ciabatta to włoski chlebek przypominający podłużną bułkę. Można śmiało stwierdzić, że Włosi traktują ją tak samo jak Francuzi swoją bagietkę.
Nazwa pochodzi od słowa kapeć/pantofel, co sugeruje specyficzny kształt ciabatty. Włoski chlebek charakteryzuję się również tym, że jego skórka jest chrupiąca, a miąższ miękki, delikatny i porowaty. Wypieka się go z mąki pszennej i z dodatkiem drożdży.
Mój dzisiejszy przekręt polega na tym, że postanowiłam opracować przepis na ciabattę pieczoną na zakwasie. Wykorzystałam do tego zakwas żytni oraz pszenny, mieszając je ze sobą. I mogę nieskromnie powiedzieć, że eksperyment się udał 🙂
Hej, dziś wstawiłam do wyrośnięcia ciasto 😀 zajmę się nim rano i dam znać jutro jak wyszło 😉
Hej, ale ciasto do wyrośnięcia w lodówce czy jak? Bo czas wyrastania został podzielony na dwa etapy, więc trudno o wersję nocną, skoro w połowie czasu trzeba uformować ciabattę.
Nie wiem dokładnie jaki masz plan, ale drobne modyfikacje mają ogromne znaczenie. Mam nadzieję, że się uda. Pozdrawiam 🙂
Cześć 🙂 Mam ogromną ochotę spróbować upiec tę ciabattę, a mam wyhodowany tylko zakwas żytni. Czy można zakwasy podane w przepisie zastąpić 150 g zakwasu żytniego? Czy raczej ciabatta bez zakwasu pszennego się nie uda?
Hej 🙂
Można w tym przepisie zakwas pszenny zastąpić żytnim, proporcje się nie zmienią, ciabatta się uda, po prostu będzie inna w smaku. Powodzenia!
Właśnie rośnie 🙂
I jak tam, ciabatta się udała? 🙂