Nocny chleb pszenno-żytni
Nocny chleb pszenno-żytni urośnie, kiedy domowi piekarze i piekarki będą słodko spać i śnić o mocnych zakwasach, puszystych mąkach i chrupiących skórkach od chleba. To senne marzenia, ale przepis prawdziwy.
Nocne wypieki to ciekawa formuła pieczenia chleba. Po nocnych bułeczkach pszennych i po przepisie na pszenny chleb nocny, nabrałam ochoty na kolejny wypiek wykorzystujący tę metodę. Jest to bardzo prosty sposób na przygotowanie świeżego pieczywa dla domowników. Dzięki temu możecie ich obudzić z rana kusząc zapachem upieczonego chleba pszenno-żytniego. A jeśli ten nocny chleb zostanie szybko zjedzony, to szybko weźcie sie na uniwersalny chleb pszenny z tego przepisu.
Chleb nocny na drożdżach
Drożdże są ważnym składnikiem nocnego chleba pszenno-żytniego. W przepisie wskazałam drożdże suszone instant, które wystarczy wymieszać z mąką, solą i wodą, aby powstało z tego ciasto. Nie ukrywam, że ze względu na czas, przechowywanie oraz świadome kontrolowanie konsystencji ciasta – zdecydowanie chętniej używam w kuchni drożdży instant, czyli suszonych. Na nich opiera się większość przepisów Smakowitego Chleba. Nie powinno to jednak stanowić problemu dla osób, które wolą korzystać z ich świeżej formy. Jeśli chcecie użyć świeżych drożdży, to musicie przeliczyć ich ilość. Zapraszam do smakowitego poradnika „Jak przeliczyć drożdże suszone na świeże?„.
Więcej przepisów na chleby nocne
Jeśli lubicie ten sposób przygotowywania pieczywa, to upieczcie jeszcze nocny chleb ze szparagami. Polecam też nocny chleb okrągły.
Pytania o pieczenie chleba w domu
A jeśli macie pytania, to zadajcie je w komentarzu pod przepisem. Możecie też napisać, jak smakowały Wasze domowe nocne wypieki 🙂
Ostatni wpis widze z zeszlego roku a ja dopiero wczoraj natrafilam na ten przepis i biegusiem poszlam do kuchni go przygotowac na nocne lezakowanie ,troche go zmodyfikowalam ,dodalam zierenek chia i cebulki prazonej i zamiast platkow dodalam otrab mieszanych,nie omieszkalam podzielic sie z sasiadka ,ktora poprosila mnie czy moge im upiec —-oczywiscie produkty kupi,mam o tyle ulatwiona sprawe z wymieszaniem gdyz wrzucam wszystko do thermomixu ,ale ja w innej sprawie do autorki czy mozna z samej zytniej upiec——nie chce eksperymentowac ,poniewaz walcze z nadmiarem cukru ,w zwiazku z czym wskazany bylby raczej bez pszennej ,pozdrawiam
Cieszę się, że przepis przypadł do gustu 🙂
Co do wersji samej żytniej, niestety mąka żytnia ma to do siebie, że lubi kwaśne towarzystwo, dlatego piecze się nią głównie na zakwasie. W pomieszaniu z mąką pszenną jest to ewentualnie możliwe, ale tak sama żytnia i drożdże to średnio, jest jeden taki przepis na blogu https://smakowitychleb.pl/chleb-zytni/ Można analogicznie spróbować upiec w wersji nocnej.
Polecam jednak rozpocząć przygodę z zakwasem: https://smakowitychleb.pl/kategoria/zakwas/
Zachęcona tym, że nocny chleb pszenny wyszedł mi przepyszny chciałam spróbować pszenno-żytni nie chleb, ale bułeczki, z racji tego że szybciej się pieką. W związku z tym mam pytanie: czy trzeba zmieniać coś w przepisie (np. ilość wody) żeby nie wyszły ani za twarde ani nie „rozlały się” na blaszce?
Niestety mąką żytnia zachowuje się zupełnie inaczej niż pszenna i i do wypieków formowanych średnio się nadaje 🙁 Nie obiecuję, że uda się z tego uformować kształtne bułki, na pewno będzie trzeba ciasto podsypywać mąką (pszenną), aby się tak nie kleiło i było bardziej plastyczne. Pewnie się ostatecznie uda 🙂
Powodzenia!
Bardzo fajny chleb. W środku wilgotny, na zewnątrz chrupiąca skórka. Na leniwe niedzielne rodzinne śniadanie w sam raz 🙂 (sklepowe kajzerki wpadły w depresję, bo nikt nawet na nie nie spojrzał…). Dopiero zaczynam przygodę z wypiekiem chleba, ale ten przepis jest tak cudownie prosty, że wreszcie się odważyłam. Wielkie dzięki.
Bardzo się cieszę, że chleb się udał i wygrał śniadaniowy pojedynek z kupnymi kajzerkami 🙂
Czy można do tego chleba użyć mąki żytniej 1150?
Jestem absolutnie superultrapoczątkującą i akurat taką kupiłam na chybił trafił, myśląc w dodatku, że to pszenna ;))) (mieszkam w Niemczech, a z moim niemieckim to na razie ciągle średnio, choć akurat „roggen” wiem, co znaczy, akurat jakoś mnie zaćmiło).
Pszenną mam typ 405, czy można jej użyć zamiast tej 650?
Używalam takiej do tego chleba: https://smakowitychleb.pl/nocny-chleb-kefirze/ i wychodzi rewelacyjnie, co następny bochenek, to lepszy (na razie były 3, to w ogóle pierwszy chleb, jaki w życiu piekłam).
Stronka jest świetna, na razie doceniam przede wszystkim te proste przepisy na drożdżach. Nawet mój prosty chlebek nocny nijak ma się do tych ze sklepu!
Myślę, że w połączeniu z pszenną mąką, z tą żytnią 1150 się uda 🙂 Ważne, aby nie miała już wyższego typu, bo z razowej żytniej nie da się za bardzo nic upiec na drożdżach.
Jeśli chodzi o mąkę pszenną, zasada jest taka, że im wyższy typ mąki, tym wypiek jest bardziej wartościowy dla zdrowia, do tego ta o typie 405 jest trochę za bardzo zmielona, ale wyjść wyjdzie. Polecam jednak poszukać do chleba w niemieckich sklepach mąkę o typie 650, 700 albo 550, ewentualnie 450.
Powodzenia i pozdrawiam 🙂
Dzięki za odpowiedź. Jak spróbuję, to napiszę rezultaty, może komuś się przyda.
Z tą pszenną to chciałam napisać 450, wg. polskich standardów (bo to chyba jest odpowiednik, sądząc po tabelkach w haśle „mąka” na Wiki), pomyliłam się i wyszedł dokładnie ten niemiecki typ. Więc jeśli miałaś na myśli 405 „w polskim sensie” (chociaż takiej chyba nie ma?), to ta jest trochę mniej zmielona.
Na pewno poszukam innych mąk, ale chyba nie będzie łatwo, bo w marketach jest zwykle zatrzęsienie tych 405 i jeśli w ogóle, to jakieś takie ponad 1000, a pomiędzy tym nic.
A w ogóle to wczoraj nabyłam drewniany chlebak i przyrzekam, że nigdy nie włożę do niego chleba z marketu!
Z takiej 450 będzie ok 🙂 Chociaż do pieczywa lepiej się sprawdza 650, ale jak nie ma w sklepach to tragedii nie będzie.
W takim razie trzymam kciuki za udane wypieki, które będą zdobiły nowy chlebak.
Pozdrawiam serdecznie.
EKSTRA PRZEPIS. ZOBACZ TAKŻE INNY.
________________________________________________________________________________________
CHLEB ANTYMIAŻDŻYCOWY-IRL. ANTYCUKRZYCOWY. ♥♥♥♥♥
5.TEMAT.
CHLEB. PRZEPIS WZORCOWY WYPIEKU CHLEBA ANTYMIAŻDŻYCOWEGO-IRL (MINI CHLEBKI). *****
SKŁADNIKI:
Kasza jęczmienna (tzw. średnia lub drobna) __250g, Ryż biały __400g. Gotujemy w jednym garnku (pojemność 4,0 l.) przez ok. 15 minut. Do gotowania dodajemy 2,5 l. wody.
PRZYPRAWY TO:
Sól kamienna nieoczyszczona, również pieprz, kminek, ew. ziała wg uznania. Po zakończeniu gotowania całość pozostawiamy pod przykryciem na ok. 5-10 minut.
UGOTOWANE KASZA I RYŻ (MASA RAZEM 650 GRAM), WCHŁANIAJĄ WTEDY:
Całą użytą (2,5l.) do gotowania wodę, co następnie ułatwia formowanie i lepsze klejenie się tzw. mini chlebków. Do tego właśnie zestawu składników (kasza, ryż) dodajemy suchą masę: 150 gram otrąb pszennych i dokładnie mieszamy łyżką. Otręby chłoną wówczas dużo wody, którą uzupełniamy wlewając ok. 0,5 litra (przegotowanej).
DUŻĄ ŁYŻKĄ STOŁOWĄ NABIERAMY ZMIESZANĄ MASĘ TJ. KASZĘ Z RYŻEM WRAZ Z OTRĘBAMI:
Z takiej objętości formujemy chleb tzw. cienkie mini chlebki (ugniatamy palcami). Kładziemy na papierze do pieczenia, którym uprzednio pokryliśmy powierzchnię blachy. Pieczemy w piekarniku (temp. 250oC przez ok. 50-60 minut) tj. do momentu uzyskania tzw. przyrumienienia.
ISTOTNE:
Wszelkie dodatki np. miód, rodzynki, wykluczone. Takie dodatki sprzyjają otyłości i cukrzycy typu 2.
________________________________________________________________________________________
Zrobiony, upieczony i wyszedł super 🙂 🙂 w NL z mąką nie mogę sobie „poszaleć” niestety , ale na pewno jeszcze dużo przepisów wypróbuje 🙂 Mniam
Super, pozdrawiam!
Witam serdecznie, dzisiaj odkryłam Pani bloga i już mi się podoba 🙂 🙂 🙂 Mam zamiar zacząć od tego przepisu, tylko chce dodać mąkę pszenną ale razową 🙂
Witam serdecznie.
W przypadku mąki pszennej razowej i połączenia jej z żytnią, proszę nie wyrabiać ciasto zbyt długo, raczej tylko do połączenia składników.
Powodzenia 🙂
Witam 🙂
To mój trzeci „smakowity”chlebek. Wcześniej przez dłuższy czas piekłam pszenny na zakwasie z pesto, kilka dni temu zrobiłam żytni na drożdżach a dzisiaj ten. Chyba zostanę na dłużej przy tym właśnie chlebku. Moje dzieci niestety nie chcą polubić chleba na zakwasie, żytni jest całkiem fajny ale wyrastał u mnie duuuużo dłużej (musiałam go w końcu wsadzić do piekarnika podgrzanego do 40-50*), ma specyficzny smak – dla mnie w porządku ale moje dzieci się niestety nie zainteresowały. Ten chlebek zrobiłam w wersji „dziennej” czyli wyrósł sobie bez lodówki. Smak ma baaardzo fajny.
Kiedyś piekłam inne chleby na drożdżach ale ich ilość w chlebie była znacznie większa i miały zdecydowanie drożdżowy posmak. Być może dlatego zniechęciłam się do takich chlebów . Zgadzam się z tym co napisałaś Tosiu pod którymś innym chlebkiem, że drożdży wcale nie musi być dużo, żeby ciasto wyrosło.
Ja już chyba nie mogę jeść takich sklepowych wypieków – źle się po nich czuję – a nie mam w okolicy piekarni z prawdziwego zdarzenia. Szukam więc takiego przepisu, który nie będzie zbyt czasochłonny i z którego chlebek posmakuje moim dzieciom – bardzo mi na tym zależy. Może to właśnie ten?
Nie rezygnuję jednak z dalszych poszukiwań i eksperymentów (może chlebki z orkiszu?) a Wasza strona świetnie się do tego nadaje 🙂
Dziękuję i pozdrawiam.
Witam 🙂
Doskonale rozumiem, im więcej piekę, tym mniej smakują mi chleby kupne.
Chętnie polecę kilka wypieków, może któryś przypadnie do gustu dzieciom.
Z tych drożdżowych orkiszowych:
Prosty chleb orkiszowy https://smakowitychleb.pl/prosty-chleb-orkiszowy/
Orkiszowy chleb nocny https://smakowitychleb.pl/orkiszowy-chleb-nocny-z-oliwa/
Orkiszowy z siemieniem lnianym https://smakowitychleb.pl/chleb-orkiszowy-z-siemieniem-lnianym/
Wypieki „nocne”:
Żytni chleb nocny https://smakowitychleb.pl/zytni-chleb-nocny/
Pszenny chleb nocny https://smakowitychleb.pl/pszenny-chleb-nocny/
Nocne bułeczki https://smakowitychleb.pl/nocne-buleczki-pszenne/
Nocny chleb z kaszą jaglaną https://smakowitychleb.pl/nocny-chleb-z-kasza-jaglana/
Lekkie wypieki drożdżowe, które mogą smakować dzieciom:
Odrywany chlebek https://smakowitychleb.pl/odrywany-chlebek-z-pesto/
Chleb z cebulką https://smakowitychleb.pl/chleb-cebulowy/
Chleb na kefirze https://smakowitychleb.pl/chleb-na-kefirze/
Mleczny chleb z jajkami https://smakowitychleb.pl/mleczny-chleb-z-jajkami/
Pozdrawiam i życzę udanych wypieków 🙂
Mam pytanie,
czy taki chleb „nocny” można piec na zakwasie, czy musi być na drożdżach?
Przepraszam, już znalazłam odpowiedź…
Tak jak już pisałam gdzieś w komentarzu wyżej, jest to możliwe, natomiast nie w przypadku tego przepisu.
Jest sporo receptur na chleby na zakwasie, w których czas wyrastania trwa kilka godzin, można ciasto przełożyć do formy i odstawić w ciepłe miejsce na noc lub wstawić do lodówki (w przypadku przepisu, gdzie ciasto ma wyrastać 4-5 h, to spowolni proces wyrastania).
Pozdrawiam!
Dziękuję za odpowiedź. Chleb wyszedł pyszny, piekłam dziś rano i już prawie nie ma 😉
Czyli chleb smakował! Cieszę się 🙂
Witam.
Czy do tego chleba mogę dodać słonecznik lub pestki dyni?
Witam serdecznie.
Tak, jest to możliwe. Jeśli planuje Pani ich dodać sporo, proszę dodać odrobinę więcej wody do ciasta np. 10-20 ml.
Powodzenia!
Tosia uwielbiam wasz blog, staram sie wypróbować jak najwięcej waszych przepisów po porostu chce wiedzieć co jem i chce jeść dobrze a u was można się dobrze najeść:)Pozdrawiam i dziękuję , po konsumpcji napisze i ocenie:)
i jeszcze jedno bardzo glupie pytanie ale mniej wiecej jakie wymiary ma miec blaszka , jeszcze raz bardzo dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam
Moja keksówka ma wymiary 12×22 cm. Jeśli użyje Pani mniejszej, chleb będzie wyższy, a jeśli większej – będzie niższy. Poza tym niczego to nie zmieni 🙂
Pozdrawiam.
witam,
ptrzepis bardzo ale to bardzo mi sie podoba i na pewno wyprobujé mam jedynie pytanie ile nalezy dodac drozdzy takich w kostce , nie suszonych i czy takie mozna uzyc?
bardzo dziekuje za odp i wyrozumialosc(to bedzie moj pierweszy chleb:))
Witam.
Oczywiście można użyć świeżych drożdży. 2 łyżeczki suszonych to ok. 10 g świeżych (nie mylić ze 100 g). Wystarczy je pokruszyć, zalać odrobiną ciepłej wody (ilość tę odjąć z proporcji w przepisie), dodać łyżeczkę cukru, wymieszać i odstawić na kilka minut. Następnie rozczyn mieszamy z pozostałymi składnikami już według pierwotnego przepisu.
Dziękuje bardzo albo zrezygnuję ze słodkiego dodatku skoro można albo użyję stevii bo również jestem przeciwniczką sztucznych słodzików z uwagi na małą córcię która chętnie podjada moje dietetyczne wypieki 🙂
Witam czy można a jeśli tak to czym zastąpić miód? Jestem na diecie i niestety miód albo cukier odpada czy jest jakiś składnik którego można użyć w zamian?
Dzień dobry.
Osobiście jestem przeciwniczką słodzików, dlatego jeśli miód i cukier odpadają polecałabym w ogóle zrezygnować ze słodkiego dodatku. Chyba, że cukier trzcinowy, albo łyżeczka melasy? Chleb mimo wszystko się uda i bardzo nie straci na smaku 🙂
Witam,
czy zamiast suchych drożdży można użyć zakwasu?
Dziękuję 🙂
Dzień dobry.
Akurat w przypadku nocnego chleba wyrastającego w lodówce, trudno ten przepis przerobić w taki sposób, aby był na zakwasie. Na blogu jest bardzo dużo innych przepisów na chleby na zakwasie, na pewno znajdzie Pani tam coś dla siebie: https://smakowitychleb.pl/kategoria/chleby-pieczone-na-zakwasie/
Pozdrawiam 🙂
Super łatwy przepis jutro próbuje dziękuje za stronkę 🙂 :*
Trzymam kciuki, aby się udał! Pozdrawiam.
chlebek w smaku pyszny tylko miąższ taki lepki nie wiem czy tak ma być???
Chleby na mące żytniej mają to do siebie, że są raczej dosyć wilgotne, ale na pewno miąższ nie powinien być lepki.
Przypuszczam, że Pani wypiek potrzebował trochę więcej czasu w piekarniku. U mnie wystarczyło 40 minut, być może u Pani potrzeba było jeszcze 10 minut. Następnym razem proponuję sprawdzić po 40 minutach wykałaczką, czy ciasto lepi się do patyczka, czy jest suchy i ewentualnie dopiec go dłużej.
Pozdrawiam.
Przepisu nie próbowałam, ale chlebek wygląda przepysznie!! Wszystkie informacje były mi potrzebne do szkoły. Przepis się bardzo spodobał dzięki wam dostałam 5+ 😀