Przepis

przygotowywanie składników
480 min
przygotowywanie składników
1. Przed planowanym pieczeniem chleba gryczanego na zakwasie dokarmiamy zakwas gryczany i zaczynamy pieczenie chleba zanim opadnie, co zajmuje około 8-10 godzin.
mieszanie składników
5 min
mieszanie składników
2. Wszystkie składniki chleba gryczanego na zakwasie mieszamy dokładnie przez kilka minut ręcznie lub za pomocą robota kuchennego z hakiem.
Wyrabianie ciasta
5 min
Wyrabianie ciasta
3. Ciasto na chleb gryczany na zakwasie powinno mieć stałą konsystencję nieco luźniejszą niż ciasto na pierogi. Na tym etapie możemy także dodać ulubione ziarna np. ziarna słonecznika lub pestki dyni. Sugeruję ok. 30 g na 1 bochenek.
pierwsze wyrastanie
360 min
pierwsze wyrastanie
4. Przygotowane ciasto przekładamy do natłuszczonej formy keksowej, posypujemy lekko mąką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Czas wyrastania może się różnić w zależności od siły posiadanego zakwasu oraz temperatury otoczenia. U mnie ciasto wyrasta na ogół przez ok. 6-8 godz. (w zależności od temperatury otoczenia. Gdy jest nieco chłodniej, chleb będzie wyrastał dłużej). Na odpowiednio wyrośniętym chlebie powinny pojawić się charakterystyczne rozstępy/ pęknięcia.
pieczenie chleba
50 min
pieczenie chleba
5. Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 240 stopni C. Pieczemy chleb w temperaturze 240 stopni C przez 10 min., a następnie obniżamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy przez kolejne 40 min. Na 10 minut przed końcem pieczenia można wyjąć chleb z foremki, by dobrze dopiekł się po bokach.
Ocena czytelników: 2.5 z 2 ocen

Wasze komentarze

  • Ania 7 marca 2024 o 12:30
    Ocena:

    Witaj Małgosiu,
    dziękuję bardzo za T przepisy.
    Już dwa razy piekłam chleb z mąką gryczaną z gotowaną kaszą gryczaną. Jest super. Niestety ziarenka kaszy na wierzchu chleba bardzo się wysuszyły i były twarde.
    Teraz piecze się chleb z mąką gryczaną. Zamiast lnianej do dałam owsianej.
    W przepisach było moim zdaniem za mało wody (wyrabiam w maszynie do chleba, może to przez to?) Musiałam dosyć dużo jej dodać. Ciekawa jestem, jak teraz chleb się uda.
    Pozdrawiam serdecznie 🙂

    • Małgosia 7 marca 2024 o 17:53

      Osobiście też nie przepadam za ziarenkami kaszy na wierzchu chleba.
      Co do ilości wody, zdarza się, że trzeba skorygować jej ilość – zakwasy mają różne gęstości, a także mąki różnie chłoną. Jeśli decydujemy się na zmianę mąki na zupełnie inną niż podana w składnikach, taka zmiana jest z reguły nie unikniona dlatego zawsze warto dodawać płyny stopniowo, bo może być ich zarówno za mało, jak i za dużo.

  • Kaja 21 listopada 2023 o 21:12

    Czy ten chleb wyjdzie na zakwasie żytnim? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to ile powinnam go dodać? Z góry dziękuję i pozdrawiam:)

    • Małgosia 22 listopada 2023 o 05:49

      Wyjdzie. Można dodać dowolny zakwas lub dokarmić zakwas żytni mąką gryczaną i dalej postępować zgodnie z przepisem.

  • Alicja 4 listopada 2023 o 10:26
    Ocena:

    Chleb jest jednym z najgorszych chlebów kture jadłam!

    • Małgosia 4 listopada 2023 o 12:37

      Gryka ma dosyć specyficzny smak i trzeba ją lubić. Tu tego smaku nie brakuje, jednak muszę przyznać, że jeśli chodzi o mnie, to jest to mój ulubiony bezglutenowy chleb i piekłam go już co najmniej kilka razy.
      Szkoda, że nie dała Pani znać co sprawiło, że chleb nie smakował? Nie udał się, czy może zwyczajnie nie przypadł do gustu?

    • Dora 5 listopada 2023 o 00:10

      Słowo „które ” zawsze piszemy przez „ó”

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej