Chleb gryczany na zakwasie – bezglutenowy
Chleb gryczany na zakwasie gryczanym ma ważną cechę – jest bezglutenowy. Do upieczenia tego bochenka użyłam zakwasu gryczanego – tutaj dzielę się z Wami moją recepturą na ten wyjątkowy zakwas gryczany. Dziś proponuję, jak wykorzystać ten zakwas do stworzenia wyjątkowego chleba gryczanego – oczywiście w 100% bezglutenowego!
Gryka, choć nie jest zbożem, posiada niesamowite właściwości odżywcze, a jej lekko orzechowy smak dodaje chlebowi wyjątkowego charakteru. Połączenie jej z mąką lnianą, bogatą w omega-3, czyni z tego chleba prawdziwą bombę zdrowia. Dodatek miodu lub melasy nadaje naszemu wypiekowi subtelnej słodyczy, która pięknie kontrastuje z lekko kwaśnym aromatem zakwasu.
Co ważne, ten chleb jest idealny dla osób, które unikają glutenu w swojej diecie z różnych powodów. Ale uwierzcie mi, nawet jeśli nie jesteście na diecie bezglutenowej, zakochacie się w tym chlebie od pierwszego kęsa!
Porady kulinarne, jak upiec chleb gryczany na zakwasie – bezglutenowy:
- Mąka gryczana: Upewnij się, że używasz pełnoziarnistej mąki gryczanej. Dzięki temu chleb będzie miał głębszy smak i więcej błonnika.
- Mąka lniana: Jeśli nie masz mąki lnianej, możesz ją łatwo przygotować samodzielnie, mieląc siemię lniane w młynku do kawy. Mąkę lnianą czy też mielone siemie lniane możesz zamienić na mąkę owsianą. Uzyskasz w ten sposób nieco jaśniejszy bochenek.
- Konsystencja ciasta: Ciasto na chleb gryczany może się kleić i nie być tak elastyczne jak klasyczne ciasto chlebowe.
- Temperatura wody: Używanie letniej wody pomaga aktywować zakwas i przyspiesza proces fermentacji.
- Czas wyrastania: Pozwól ciastu odpowiednio wyrosnąć, najlepiej w ciepłym miejscu.
- Pieczenie: Piecz chleb we wcześniej nagrzanym piekarniku. Jeśli chcesz bardziej chrupiącą skórkę, wstaw na dno piekarnika naczynie z wodą lub kostkami lodu na czas pieczenia.
- Studzenie: Po upieczeniu chleb powinien odpocząć i ostygnąć na kratce przynajmniej przez godzinę przed krojeniem. Chleb gryczany na zakwasie kroimy po całkowitym wystudzeniu.
- Przechowywanie: Chleb gryczany bardzo długo utrzymuje świeżość. Można przechowywać go dwa dni w chlebaku lub tydzień w lodówce, owinięty folią aluminiową. Możesz też pokroić go na kromki i zamrozić.
Inne przepisy na wymagające bochenki:
Dla osób na diecie niskowęglowodanowej (ketogenicznej) mam przepis na szybki chlebek proteinowy na bazie jajek i mąki kokosowej.
Dla fanów starych odmian pszenicy mam chleb z płaskurki.
Jakieś pytania o pieczenie chleba w domu?
Zawsze możecie zadać mi pytanie w komentarzu pod przepisem lub napisać, jak smakowały Wasze domowe wypieki 🙂
Witaj Małgosiu,
dziękuję bardzo za T przepisy.
Już dwa razy piekłam chleb z mąką gryczaną z gotowaną kaszą gryczaną. Jest super. Niestety ziarenka kaszy na wierzchu chleba bardzo się wysuszyły i były twarde.
Teraz piecze się chleb z mąką gryczaną. Zamiast lnianej do dałam owsianej.
W przepisach było moim zdaniem za mało wody (wyrabiam w maszynie do chleba, może to przez to?) Musiałam dosyć dużo jej dodać. Ciekawa jestem, jak teraz chleb się uda.
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Osobiście też nie przepadam za ziarenkami kaszy na wierzchu chleba.
Co do ilości wody, zdarza się, że trzeba skorygować jej ilość – zakwasy mają różne gęstości, a także mąki różnie chłoną. Jeśli decydujemy się na zmianę mąki na zupełnie inną niż podana w składnikach, taka zmiana jest z reguły nie unikniona dlatego zawsze warto dodawać płyny stopniowo, bo może być ich zarówno za mało, jak i za dużo.
Czy ten chleb wyjdzie na zakwasie żytnim? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to ile powinnam go dodać? Z góry dziękuję i pozdrawiam:)
Wyjdzie. Można dodać dowolny zakwas lub dokarmić zakwas żytni mąką gryczaną i dalej postępować zgodnie z przepisem.
Chleb jest jednym z najgorszych chlebów kture jadłam!
Gryka ma dosyć specyficzny smak i trzeba ją lubić. Tu tego smaku nie brakuje, jednak muszę przyznać, że jeśli chodzi o mnie, to jest to mój ulubiony bezglutenowy chleb i piekłam go już co najmniej kilka razy.
Szkoda, że nie dała Pani znać co sprawiło, że chleb nie smakował? Nie udał się, czy może zwyczajnie nie przypadł do gustu?
Słowo „które ” zawsze piszemy przez „ó”