Przepis

przygotowywanie zaczynu
1440 min
przygotowywanie zaczynu
1. Wymieszaj mąkę (500 g) z drożdżami, solą i kminkiem. Dodaj ciepłą wodę i pomieszaj łyżką tak, aby powstała gęsta, kleista masa. Owiń miskę folią spożywczą i odstaw w temperaturze pokojowej na ok. 24 godziny.
wyrabianie
4 min
wyrabianie
2. Po upływie tego czasu, odwiń miskę, przemieszaj ciasto rękami (powinno być klejące) i dodawaj partiami 250 g mąki. Zagniataj, aż ciasto pochłonie całą mąkę i będzie miało jednolitą, nie klejącą się do rąk, ale luźną konsystencję.
wyrastanie
90 min
wyrastanie
3. Uformuj bochenek i połóż na dużej, obsypanej mocno mąką materiałowej szmatce (należy mocno ją obsypać, aby ciasto z żadnej strony się do niej nie przykleiło. Owinięte w szmatkę ciasto połóż na deseczce lub wsadź do miski. Przykryj od góry rogami szmatki. Rozgrzej piekarnik do 60 stopni i wyłącz. Wsadź ciasto i daj mu wyrosnąć przez ok. 1,5 godziny w piekarniku z lekko uchylonymi drzwiczkami. Po upływie godziny przestaw ciasto do innego ciepłego miejsca (na przykład niedaleko lekko rozgrzanego palnika).Przygotuj garnek żeliwny, odkręć od niego elementy plastikowe i wsadź go do piekarnika razem z przykrywką. Rozgrzej piekarnik do 250 stopni z garnkiem w środku. Rozgrzewaj przez co najmniej pół godziny.
pieczenie
75 min
pieczenie
4. Po upływie tego czasu wyjmij ostrożnie garnek (używając materiałowych rękawic) i otwórz pokrywkę. Odwiń ciasto ze szmatki i delikatnie zsuń do gorącego, żeliwnego garnka. Przykryj pokrywką i wsadź do piekarnika. Piecz przez ok. 30 minut, a następnie zdejmij pokrywkę i piecz jeszcze przez ok. 15 minut. Po upływie tego czasu wyłącz piekarnik ale zostaw w nim chleb na następne 30 minut. Wyjmij chleb, przełóż na deseczkę i daj mu ostygnąć.
Ocena czytelników: 5 z 1 ocen

Wasze komentarze

  • Robert 13 stycznia 2013 o 10:11

    Ja wkładam garnek z chlebem do zimnego piekarnika, ale może nie do każdego chleba taka metoda będzie dobra.:)

  • Sławek 8 stycznia 2013 o 11:55

    Możliwe, że rzeczywiście tych drożdży było za dużo – użyłem jakieś 20-25 gramów.
    No nic, nastepny będzie na zakwasie 😉

  • Sławek 7 stycznia 2013 o 17:53
    Ocena:

    Mój pierwszy chleb w garnku żeliwnym. Te chleby orkiszowe jakoś takie zbite wychodza, prawie jak zakalce – chociaż w smaku tego zupełnie nie czuć. I to bez znaczenia czy robi się je na drożdzach czy zakwasie. Ja zamiast drożdzy w proszku dałem zwykłe, no i oczywiście rozczyniłem je woda z łyżeczką cukru. Efekt był taki, że w ciągu pierwszej godziny ciasto wystrzeliło tak, że prawie z miski wypłyneło. Ale później opadło no i chleb wyszedł taki zbity. Nie wiem czy tak miało być chociaż widzę na zdjęciu, że ten Twój też nie ma zbyt wielu dziur. No nic, ważne, ze jest pyszny. Pozdrawiam ciepło.

    • Śliwka 7 stycznia 2013 o 23:37

      Przy chlebach drożdżowych trzeba wyjątkowo uważać, aby nie opadły, bo to zdecydowanie zmienia ich późniejszą konsystencję. Niestety, przy przerzucaniu chleba do garnka o to nie trudno.
      Faktycznie chleby orkiszowe mają bardziej „zbity” charakter. Taki ich urok:) Pozdrawiam

    • Tosia 8 stycznia 2013 o 09:25

      Ile dodał Pan świeżych drożdży? Czubata łyżeczka suszonych to mniej więcej 10 g świeżych, albo nawet mniej.
      Jeśli wykorzystał Pan 100 g, zamiast 10 g to tajemnica została rozwiązana.
      Częsta pomyłka, a wiele zmienia. Zbyt duża ilość drożdży sprawia, że ciasto zbyt szybko rośnie. Po upieczeniu wychodzi zbite i zakalcowate.
      Pozdrawiam.

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej