Owsiane podpłomyki — prostota i smak w jednym
Domowe pieczywo bez użycia piekarnika? Brzmi jak wyzwanie, ale to całkiem proste i przede wszystkim smaczne zadanie. Owsiane podpłomyki są doskonałym przykładem na to, jak z niewielu składników i bez skomplikowanych narzędzi przygotować wspaniały i zdrowy dodatek do posiłku. Lekkie i pyszne podpłomyki robi się wyjątkowo szybko i w takim samym tempie zostają zjedzone. 🙂 Do upieczenia podpłomyków wykorzystałam patelnię. Jeśli macie w swojej kuchni patelnię żeliwną – to śmiało możecie ją wykorzystać, świetnie sprawdzi się do wypieczenia tych smakowitych placków.
Owsiane podpłomyki — zdrowa alternatywa
Użycie płatków owsianych do przygotowania ciasta na podpłomyki w doskonały sposób wzbogaci Waszą dietę w błonnik i inne składniki odżywcze. Płatki owsiane są znane z wielu korzystnych właściwości dla zdrowia, a ich delikatny orzechowy smak idealnie komponuje się z chrupiącą strukturą podpłomyków. To smaczne pieczywo, które sprawdzi się jako dodatek do zup, sałatek czy doskonała przekąska, którą możecie zjeść z hummusem czy inną pastą.
Inspiracje z całego świata
Podpłomyki, chlebki naan, chaczapuri — to tylko część z inspiracji na pieczywo, które możecie samodzielnie upiec na patelni. Przygotowanie owsianych podpłomyków nie musi ograniczać się wyłącznie do przepisu podstawowego. Można je wzbogacać o różne dodatki, takie jak nasiona słonecznika, siemię lniane, czy nawet świeże zioła, które wzbogacą placki o nowy smak i aromat. Zachęcam Was do eksperymentów kulinarnych i odkrywania nowych połączeń.
Jeśli chcecie wypróbować inne przepisy na podpłomyki zapraszam Was tutaj. Odkryjecie wyśmienite podpłomyki z serkiem wiejskim, podpłomyki z mąki gryczanej (bezglutenowe), a nawet podpłomyki o smaku pizzy! Koniecznie sprawdźcie też przepis na niezwykle aromatyczny perski chleb BARBARI.
Opiszcie swoje wrażenia!
Jak posmakowały Wam podpłomyki owsiane z mojego przepisu? Czy też znikają w ekspresowym tempie? Może zaszaleliście z dodatkami do owsianego ciasta, dzięki czemu odkryliście swoją nową ulubioną alternatywę? Zachęcam Was do dzielenia się swoimi doświadczeniami i opiniami w komentarzach pod przepisem. Każda Wasza sugestia i opowieść kulinarna cieszy mnie ogromnie 🙂
Dzień dobry,
Mam jedno pytanie – czy podpłomyki można przygotować na suchej patelni, bez tłuszczu? Nie przywrą?
Dzień dobry,
To już zależy od rodzaju patelni, ale generalnie jest to możliwe 🙂
5*
Rewelacyjny przepis. Przydał się do tortilli 🙂
Fajny pomysł? a przepisów z innych mąk jest na blogu wiele. Zresztą, jak się piecze, to człowiek sam automatycznie zamienia mąkę już czytając?ja pszenicy unikam i tak robię. Dzięki Ci Tosiu za wszystkie inspiracje?
Właśnie zajadamy podplomyki bezglutenowe.
Super 🙂
Super, szybko się robi a do tego smaczne – na ciepło miękkie a chłodne chrupiące. Gratuluję pomysłów i serdecznie pozdrawiam 😉
Dzięki za komentarz i pozdrawiam 🙂
Czy zawsze musi być mąka pszenna ? a jak z inna mąka owsianą , orkiszową czy żytnią?
A czy ktoś powiedział, że zawsze? 🙂 Na blogu trwa „Kwiecień bez mąki pszennej”, więc chyba nie śledzi Pani wpisów na bieżąco, szkoda, bo przepisy są coraz bardziej dopracowane.
Po prawej stronie są kolumny z działami i tam można znaleźć przepisy pod każdą mąkę. Nawet ostatni był przepis na chleb w 100% owsiany https://smakowitychleb.pl/chleb-w-100-owsiany/, są przepisy na wypieki bezglutenowe: https://smakowitychleb.pl/kategoria/chleb-bezglutenowy/ Każdy na blogu znajdzie coś dla siebie, jeśli będzie miał ochotę poszukać 🙂
A żytnie podpłomyki też już są na blogu: https://smakowitychleb.pl/zytnie-podplomyki/
Czy da sie sie zastąpić białą mąkę razową?
Właściwie to tak, zamiast płatków owsianych można dać mąkę razową, ale jeśli będzie sama mąka razowa i płatki to wyjdzie zbite ciasto i elastycznych podpłomyków z tego nie będzie.
Można natomiast zastąpić mąkę pszenną – mąką orkiszową jasną (w takich samych proporcjach) lub mąką pszenną pełnoziarnistą (dodać więcej wody).
Bardzo fajny przepis, na pewno są pyszne skorzystam .Pozdrawiam 🙂
Rewelacyjne Tosiu 🙂 właśnie wcinamy 🙂
Wyszło pyszne 🙂 Ale spróbowałam nie z margaryną/masłem, a sosem, sałatą, schabem pieczonym i pomidorkiem 🙂 mniam!
Cieszę się, podpłomyki można śmiało traktować jak tortille, czy pity i podawać je z warzywami/mięsem/sosami 🙂