Przepis

przygotowywanie składników
2 min
przygotowywanie składników

1. Mąki wsypujemy do misy, dodajemy zakwas, sól i olej.

wyrabianie
4 min
wyrabianie

2. Wlewamy letnią wodę, wyrabiamy ciasto 4 minuty.

wyrastanie
240 min
wyrastanie

3. Formę keksówkę (10x30 cm) wykładamy papierem do pieczenia. Przekładamy do środka ciasto. Łyżkę zwilżamy wodą. Wierzch ciasta wyrównujemy łyżką i przykrywamy formę na 4 godziny.

pieczenie
40 min
pieczenie

4. Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni. Wierzch wyrośniętego ciasta skrapiamy wodą i wkładamy formę do pieca. Pieczemy przez 30 minut, zmniejszamy temperaturę do 180 i dopiekamy jeszcze 10 minut. Upieczony chleb wyciągamy z formy i studzimy na kuchennej kratce.

Ocena czytelników: 0 z 0 ocen

Wasze komentarze

  • włodzimierz 17 lutego 2018 o 19:39

    jestem początkujący,zacząłem od gotowych mieszanek,ale dla mnie były zbyt przesolone,teraz sam sporządzam mieszanki z różnych mąk,różnych dodatków,nie tylko słonecznik,dynia,orzechy,czarnuszka,kmin,czosnek,kolendra,papryka,zioła prowansalskie,ale ostatnio dodałem kakao,chleb piekę w automacie /w piekarniku za duzy kłopot/zawsze mi wychodzi ładnie wyrośniety i przede wszystkim smaczny /nie tylko moja opinia/ generalnie robię tak:500g mieszanka mąk /razowa pszenna,żytnia,pszenna 405,650,żytnia 720.2000,orkiszowa,kukurydziana,ryżowa,gryczana/ z tym,ze 300g to pszenna,a resztę to inna mąka, czy mieszanka,do tego szklanka gorącej wody w której rozpuszczam 100g masła,łyżka cukru,łyżeczka płaska soli,dwie łyżeczki drozdży suchych /chińskie/ piekę na programie pierwszym,mieszadła wyciągam przed drugim rośnięciem / 1,42 na moim timierze/ w tym czasie wierzch wygładzam,nacinam i posypuje makiem,dynią czy orzechami/ z formy chleb wyciągam 10 min po zakończeniu pieczenia,jem na drugi dzień,najsmaczniejszy jest trzeciego dnia jak się kończy,pozdrawiam

  • Joanna 18 września 2017 o 22:50

    Chlebek wyszedł bardzo dobry, choć piekłam bez soli bo dla swojej 10-miesięcznej córci (jej też smakował ;)). Jednak, nie wiem gdzie popełniam błąd, bo już drugi chlebek upieczony na zakwasie -pierwszy upiekłam żytni- pęka mi wzdłuż. Wyrastał ponad godzinę dłużej przykryty ściereczką, troszkę popękał wzrastając. Przed wstawieniem do piekarnika posmarowałam skórkę wodą. Piekłam dokładnie jak każe przepis, ustawiając piekarnik na grzanie góra-dół. Te delikatne pęknięcia widoczne po wyrośnięciu znikły, natomiast pojawiło się pęknięcie wzdłuż chleba (a celowo go przecięłam przez środek i nic to nie dało…). Co może być powodem?

    • Tosia 19 września 2017 o 11:05

      Myślę, że to kwestia niewłaściwego uformowania bochenka + posmarowanie wodą też mogło na to wpłynąć.
      Jest też taka opcja, że ciasto wyrastało po prostu za długo i było przerośnięte.

      • Joanna 7 października 2017 o 23:14

        Dodam, że chlebek piekłam w keksówce, bardzo mało wyrósł po przełożeniu do blaszki (wcześniej zakwas po wyciągnięciu z lodówki i dokarmieniu bardzo wyrósł, wylał się ze słoika). Mogło to mieć wpływ?

        • Tosia 8 października 2017 o 14:46

          Może ciasto miało po prostu za zimno i dlatego kiepsko wyrosło? Albo dobrała Pani za dużą keksówkę w stosunku do ilości ciasta i dlatego nie mogło wypełnić całej formy.

    • Andrzej 3 kwietnia 2021 o 12:14

      Nie wiem jak mocny trzeba mieć zakwas żeby garował 4 godziny. Mój już 16 godzin i jeszcze nie doszedł do fazy wypieku. Fakt że w nocy stał w ok 18 stop ich. Dopiero rano zaczął rosnąć. Zakwas żytni na mące pełnziarnistej zytniej 2000 podwajający objętość w 4 godziny.

      • Małgosia 3 kwietnia 2021 o 18:11

        Jeśli zakwas jest aktywny i pracuje prawidłowo fermentacja końcowa nie powinna trwać dłużej niż podane 4 godziny w temperaturze pokojowej. Oczywiście w zależności od warunków otoczenia, a czasami nawet pogody może być to nieco dłużej lub krócej, ale 16 godzin to zdecydowanie za długo. Należałoby przeanalizować proces przygotowania ciasta, bo obawiam się, że gdzieś pojawił się problem.

  • Aga 12 marca 2016 o 13:54

    Mój chleb właśnie rośnie jeszcze zostało mu 3 godziny. Chleb piekę już kilka lat , ale w tym roku postanowiłam trochę poszaleć z mąkami , dodatkami itd. Na tej stronie znalazłam sporo inspiracji. Mam nadzieję ,że ten wyjdzie i będzie smakował. Ponieważ za chwilę zamykają piekarnie a w domu nie ma ani kromeczki chleba:) Nie wiem skąd mi się to wzięło ale ja czuję jakiś niepokój jak nie mam chleba w domu. Nie muszę go jeść ale chleb musi być.

  • Aga 25 lutego 2016 o 20:41

    Przepraszam- miałam na myśli pszenno-żytnią mąkę?

  • Aga 25 lutego 2016 o 20:39

    czy można użyć mąki pszenno-razowej?

  • Magdalena 28 stycznia 2016 o 17:02

    No to trzeba hodować zakwas dalej 😉
    W pierwszych wypiekach, po wystygnięciu skórka nie miękła na tyle, żeby móc swobodnie kroić chleb bez wkładu większego wysiłku 😉 Ale teraz jest lepiej, ciut zmniejszona moc pieczenia i wydłużony czas 😉 Dziękuję za cenne rady, są bardzo przydatne 😉

    • Maja 2 lutego 2016 o 17:29

      Spróbuj po upieczeniu, jeszcze gorący chleb posmarować wodą, mi pomaga i dzięki temu skórka ładnie się błyszczy 😉

  • Magdalena 27 stycznia 2016 o 21:10

    Zrobiłam 2 dni temu ten chlebek. Jest bardzo smaczny 🙂 Z tym, że nie wiem dlaczego, może mój zakwas jest jeszcze ciut za słaby (mam go 2 tydzień i tak co 2-3 dni piekę, więc jest dokarmiany systematycznie), ale mi on aż tak ładnie nie wyrósł 😉 A może to powód tego, że dodałam ciut więcej mąki niż jest w przepisie?? Po prostu chleb wydawał mi się za „rzadki”. Albo, że piekę na kilku stopniach mniej niż jest tu napisane, ale zawsze rekompensuje to troszkę dłuższym czasem (piekarnik za mocny i skóry były za twarde).
    Pozdrawiam 🙂

    • Tosia 28 stycznia 2016 o 10:06

      Zakwas mający 2 tygodnie i nawet dokarmiany codziennie, wciąż jest jeszcze bardzo słabiutki, zatem to cud, że i tak ładnie wyrasta. Czas można śmiało w takim wypadku wydłużyć, albo użyć mniejszej formy, aby bardziej ją wypełnił.
      Często jest tak, że po wyjęci chleba z pieca wydaje się, że skórka jest zbyt twarda i chrupiąca, ale jak wypiek stygnie to dochodzi do siebie i następnego dnia już mięknie 🙂

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Owies
Owies
Ziarno owsa jest bogate w wartości odżywcze – idealnie uzupełnia zdrową i zróżnicowaną dietę. Owies jest stosowany do produkcji popularnych wegańskich napojów roślinnych.
Dowiedz się więcej