Bezglutenowy chleb dyniowy może dla kogoś smakować lepiej niż ciasto czy tort. Osoby będące na diecie bezglutenowej nie mają łatwego życia pod względem kulinarnym, ale jeśli marzą o wypieku domowego chleba to jeszcze nic straconego! Co prawda wypieki bezglutenowe mają to do siebie, że nie wychodzą tak wyrośnięte, sprężyste i puszyste jak np. wypieki pszenne. Są jednak sposoby, aby wypieki bezglutenowe nie były tak ciężkie, zbite, a przy tym jeszcze wyróżniały się ciekawym smakiem.
Do ciast bezglutenowych warto dodać jakiś wilgotny składnik, albo namoczone nasiona babki płesznik, albo jajka, albo rozgniecione banany, ugotowany ryż lub puree ziemniaczane. Tym razem postanowiłam pójść tropem sezonowym i wykorzystać do chleba puree z pieczonej dyni. Nadaje wypiekowi wilgotności, koloru i smaku, chleb jest naprawdę niczego sobie, warto spróbować 🙂
W przepisie podałam mąkę ziemniaczaną i ryżową, ale w podobnych proporcjach można je zastąpić np. gryczaną lub kukurydzianą.
Jeśli potrzebujecie więcej przepisów na pieczywo bezglutenowe zapraszam tutaj. Mogę polecić idealny przepis na chleb na zakwasie gryczanym (bezglutenowy) lub szybkie bezglutenowe podpłomyki, również w takiej wersji. A dla zaangażowanych domowych piekarzy mam przepis na bezglutenowy zakwas na bazie mąki gryczanej, czyli zakwas gryczany. A jeśli coś wymaga wyjaśnienia – pytajcie w komentarzach.
Moja przygoda z bezglutenowym jedzeniem dopiero się zaczyna.
Chleb dyniowy – to moj pierwszy raz
Wyszedł genialny. Już się martwię co to będzie jak nie będzie sezonu dyniowego.
Użyłam dyni piżmowej i w różnych proporcjach( ale ilość zachowana )mąk- ziemniaczana , ryżowa i kukurydziana.
Dziękuję za ten przepis.
Na szczęście dynia piżmowa jest dostępna teraz przez większość roku 🙂 Przez pozostały rok można posiłkować się dynią mrożoną lub wypróbować inne przepisy. są równie pyszne!
Chleb pyszny ale tylko pierwszego dnia… później twardy jak skała… wyrzuciłam połowę. Więc chyba nie polecam
Chleby na drożdżach generalnie szybko czerstwieją, ale z dnia na dzień aż tak? Muszę to sprawdzić 🙂
Czy do chleba można dodać ziarna np. Słonecznika, dyni, sezamu, chia?
Można, tylko trzeba kontrolować konsystencję ciasta, być może będzie trzeba dać więcej wody.
Czym mogę zastąpić mąkę ziemniaczaną w tym przepisie?
Każdą inną bezglutenową mąką 🙂
Niestety zakalec?
40 minut to jednak za krótko. po wylaczeniu piekarnika zostawilam chleb zeby ostygl przy otwartym piecu. Po paru minutach postanowilam wyjąć chleb z foremki zeby boczki jeszcze nieco sie zrumueniły. A tam….cały spód chleba miękki. Położyłam go na dół piekarnika i włączyłam grzałkę ale nie pomogło. Spód chrupiący ale środek papkowaty….godzina pieczenia minimum. Jeszcze jedno pytanie czy używając drożdży nie powinno sie dodac łyżeczki cukru żeby lepiej rosły?
Każdy piekarnik jest wbrew pozorom inny, u mnie po 40 minutach był pięknie upieczony. Co do wypieków dyniowych, wystarczy użyć innej dyni, np. bardziej wodnistej, wyjdzie inne puree niż u mnie i zaburzą się proporcje, bo ciasto będzie za luźne i się nie dopiecze. Zatem czasem to nie jest kwestia czasu podanego w przepisie, a innych szczególików.
Cukier dodajemy do świeżych drożdży, aby ruszyć zaczyn, do suszonych nie trzeba, więc dla zdrowia lepiej tego nie robić 🙂
Chlebek rewelacyjny,dziekuje za przepis szkoda ze dopiero go znalazlam,ale napewno bedzie czesto goscil na naszym stole wszyscy zachwyceni smakiem chleba nawet ci ktorzy nie sa na diecie.Chleb jest dlugo swiezy.
Hej, upiekłam go już kilka razy bo bardzo lubię ten smak. Niestety „na goraco” jest pyszny a gdy wystygnie mocno twardnieje :(. Jestem na diecie bezglutenowej od 2 lat. Wiem jaka jest konsystencja takich chlebów :). Martwi mnie to że ten ma taką nie fajna strukturę, może powinien stygnac w formie?
Hej,
Proponuję spróbować dać tu trochę mniej mąki, albo wymieszać inne mąki bezglutenowe i sprawdzić jaki będzie efekt. Ciężko mi powiedzieć czemu tak bardzo twardnieje, nie mam aż takiego doświadczenia z bezglutenowymi chlebami, rzadko je piekę 🙂
Chciałabym upiec ten chlebek ale w maszynie. Czy proporcje pozostają takie same?. Poza tym czy mogę mąkę ziemniaczaną zamienić na mąkę z ciecierzycy?
Proporcje bez zmian, można ewentualnie podwoić, zależy jakie programy ma maszyna, na ile gramów itp., także to kwestia sprzętu.
Można wykorzystać mąkę z ciecierzycy, proporcje też bez zmian.
Mi chlebek wyszedł wyśmienity. Zamiast mąki ryżowej użyłam mąki z komosy ryżowej. Rewelka :))
Cieszę się 🙂
Niech Pani wskazuje w przepisach rodzaje np tak jak w tym przypadku dyni, bo straciłam czas i składniki tylko dlatego ze o rodzaju dyni dowiedziałam sie z komentarzy.
Wspominam o tym w prawie każdym dyniowym przepisie, akurat tutaj nie napisałam. Staram się jak mogę każdemu dogodzić, ale jak widać nie jest to łatwe 🙂
Do wypieków najlepiej używać dynie o małej zawartości wody i o pomarańczowym miąższu, czyli np. piżmowa lub hokkaido.
Z jasnych, wodnistych dyń nie wyjdzie dobre puree.
Uzyłam dyni makaronowej i chleb wyszedł zakalcowaty . Co mogłam zrobić zle? to wina dyni ? Prosze o odpowiedz !
No niestety dynia makaronowa ma zupełnie inny miąższ niż np. hokkaido, której użyłam, więc przypuszczam, że to było powodem.
niestety,
jestem bardzo rozczarowana- maka ryzowa nie powiazała się zupelnie z reszta skladników, co tez zreszta podejrzewałąm
pozdrawiam
A piekła Pani już kiedyś bezglutenowe chleby? to specyficzne wypieki, ale myślę, że to nie wina mąki ryżowej, a konsystencji puree dyniowego, pewnie było zbyt luźne, to dosyć trudny wypiek jak na bezglutenowe. A jest Pani na diecie bezglutenowej? Chętnie pomogę wybrać właściwy przepis, bo jest kilka lepszych receptur na blogu i które wszyscy chwalą 🙂
Przepraszam,ale miałam jakiś problem z zamieszczeniem wiadomości. Rozumiem w takim razie zmniejszę ilośc drożdży juz jutro.Prosze mi powiedzieć te 3 płaskie łyżeczki to ile może by gram? Jeśli chodzi o mus był on dość rzadki ale z kubka by się nie wylał takze nie wiem. Może zmniejszyć ilośc wody choć troszkę? Co pani myśli
Na blogu jest moderacja, więc czasem trzeba poczekać zanim zatwierdzę komentarz, ale wszystkie dochodzą 🙂
To będzie ok. 5 g suszonych drożdży instant. Co do musu z dyni, u mnie to było gęste puree, jak na zdjęciu, konsystencja jak ziemniaczane, jeśli u Pani luźniejsze to trzeba koniecznie zmniejszyć ilość wody, aby ciasto w trakcie wyrabiania wyszło plastyczne.
Witam, wczoraj piekłam chlebek i wyszedł mi taki gumowaty bardzo 🙁 wogole nie przypomina tego pani ze zdjęcia 🙁 dyni użyłam pizmowej czy to może być przyczyna? Poza tym o wymieszaniu wszystkiego ciasto nie przypominało modeliny tylko miało lejąca konsystencje na tyle ze wylałam je na formę a po tym po 20 minutach musiałam juz je wstawiać do piekarnika bo juz wyroslo. Strasznie szybko urosło nie tak jak pani po 1,5h. Wody dałam 300ml czy mam może zmniejszyć ilośc ? Proszę o radę bo jeszcze dziś spróbuje upiec jeszcze jeden. Bardzo mi zależy na tym chlebku bo mój 3 letni synek nie może glutenu a ten chlebek byłby idealny, bo te ze sklepu to sama chemia. Pozdrawiam i proszę o wskazówki co mogę zmienić.
Dzień dobry, odpisałam już Pani przy poprzednim komentarzu 🙂
Witam, właśnie ukroilam pierwsza kromkę chlebka i zastanawiam się czy on powinien właśnie taki być. Jest trochę gumowaty, a ciasto nie wyszło mi tak jak u pani na zdjęciu. Było takie lejące nie przypominało modeliny i po wymieszaniu składników stało tylko jakieś 20 minut bo juz było wyrośnięte. Dodam ze użyłam dyni pizmowej czy to może być przyczyna tej inności ? Cała resztę robiłam tak jak było w przepisie. Proszę o wskazówki co mogłabym poprawić.
Dzień dobry,
Jeśli ciasto po 20 minutach jest wyrośnięte to znaczy, że dano za dużo drożdży. Użyła Pani świeżych czy suszonych? Pomyłka z przeliczeniem drożdży to najczęściej popełniany błąd, a właśnie jak się da za dużo to chleb wychodzi gumowy.
Co do samej dyni, ma to znaczenie jaka będzie i jakiej konsystencji uzyskamy mus, bo od tego zależy dalsze konsystencja ciasta. Jak mus jest zbyt płynny, to potem też ciasto jest lejące, mimo, że mus waży tyle samo co w przepisie.
Ja próbowałam z dynia zwykłą i z hokkaido, przy czym tę pierwszą gotowalam na małej ilości wody (odjelam ją potem od tych 300 ml) i potem robiłam puree za pomocą praski do ziemniaków, do tego od razu dałam oliwę, resztę wody (już zimnej, żeby zrównoważyc temperaturę), a na koniec drożdże. I to wszystko do wymieszanego sypkiego. Ta wersja bardziej mi smakowała, bo chyba ze względu na większą wodnistosc dyni chlebek wyszedł bardziej puszysty. Ale tak czy owak godny polecenia! Dziękuję za pomysł!
Super, warto eksperymentować po swojemu 🙂
Robiłam chlebek wg. Pani przepisu (czasem modyfikując proporcje i zastępując mąkę ziemniaczaną, mąką gryczaną) wiele razy i zawsze wychodził wspaniały (dynia Hokkaido po upieczeniu z rozmarynem nadawała mu delikatnej pikantności – nawet bez dodatku pieprzu). Wszyscy się nim zachwycali.
Chlebek bananowy nie przypominał zwykłego chleba w smaku i konsystencji (dałam za dużo bananów), wiec nie jest u nas tak popularny.
Dzisiaj będę robiła zwykły chlebek bezglutenowy (moje zapasy dyni się niestety już skończyły) – również z Pani arsenału (https://smakowitychleb.pl/chleb-bezglutenowy/).
Bardzo dziękuję za całą pracę, która Pani wkłada w przygotowanie tych wspaniałych przepisów i komentarze z podpowiadziami, co czym zastąpić 🙂
Bardzo miło mi to czytać, dziękuję za komentarz 🙂 Za może skusi się Pani na chleb bezglutenowy na zakwasie ryżowym: https://smakowitychleb.pl/chleb-bezglutenowy-na-zakwasie-ryzowym/ ?
Pozdrawiam!
Chlebek wspaniały! Pięknie wyrósł, piekłam trochę dłużej dla pewności.W przekroju podobny do tego na zdjęciu. Bardzo smaczny i w porównaniu do ziemniaczanego, wyszedł mi sporo większy. Piekłam w keksówce 27x9cm (mierząc od spodu) i prawie cała była wypełniona. Następny będzie chlebek ryżowo-bananowy. Pozdrawiam obydwie Piekareczki i dziękuję za świetny przepis 🙂
Super! Bardzo się cieszę się, że chleb udany!
A pozdrowienia przekażę koleżance, ale już od kilku miesięcy bloga prowadzę sama 🙂
Zrobiłam, wyszedł super! Czy można go mrozić?
Super! Tak, każdy upieczony chleb można zamrozić. Ja go wtedy kroję na kromki i pakuję w foliowe torebki 🙂
Bardzo dziękuję za informacje 🙂 Idąc swoim tokiem myślenia pewnie dałabym za dużo wody. Dynię dostałam od Mamy, miała kilka na działce. Nie wiem, jaki to gatunek, ale jest baaaardzo pomarańczowa i troszkę większa niż ta, na zdjęciu. Po upieczeniu skórka schodziła cieniutka jak pergamin. Zaraz będę wyrabiać ciasto, dam znać, jak wyszedł chlebek. Pozdrawiam.
Witam Dziewczyny,
robiłam już inne chlebki bezglutenowe z Waszego przepisu, ziemniaczany i wieloziarnisty. Ziemniaczany trochę za długo wyrastał i opadł, po upieczeniu miał zakalec, ale wieloziarnisty wyszedł pięknie. Dodałam tylko do niego troszkę więcej wody, bo doczytałam w komentarzach, że ma być konsystencja gęstej śmietany. Dziękuję za porady. Teraz przyszła kolej na dyniowy chleb, (dynia się właśnie piecze) Mam pytanie odnosnie konsystencji, bo wydaje mi się, że to jedna z najważniejszych informacji. To ciasto w blaszce na zdjęciu bardziej mi przypomina miękkie ciasto pierogowe., wygląda na takie, które daje się łatwo formować. Czy to znaczy, że jest dość gęste?
Dzień dobry 🙂
Nie, ciasto w blaszce jest plastyczne, bardziej przypomina modelinę, ale nie jest tak miękkie jak pierogowe. Nie nazwałabym go w sumie też gęstym, bo nie jest aż tak wodniste.
Są różne gatunki dyni, ja wybieram hokkaido, bo można je piec ze skórką, ma piękny kolor i puree wychodzi gęste co pozytywnie wpływa potem na konsystencję ciasta. Nie wiem jaką ma Pani dynię, ale jednak starałabym się trzymać proporcji, bo rzadko kiedy trzeba wprowadzać do przepisów modyfikacje. akurat chleby bezglutenowe są specyficzne, szczególnie z dodatkiem puree, musów itp., ale raczej nie powinny to być duże zmiany!
Pozdrawiam.
To mój pierwszy bezglutenowy wypiek, chlebek robiłam z mąki kukurydzianej i ziemniaczanej, wyszedł pyszny 🙂
Super! Polecam też inne bezglutenowe wypieki https://smakowitychleb.pl/kategoria/chleb-bezglutenowy/ 🙂
Dziekuje bardzo za odpowiedz.Chlebek wyszedl mimo, ze ciasto bylo.plynne.Z wygladu inny , nie taki ladny jak Pani;-) ale byl pyszny.Slyszalam.o dyni hokkaido ale nie moge jej znalezc 🙂 Jak w koncu kupie , to wyprobuje jeszcze raz…i dziekuje bardzo za przrpis na chleb ziemniaczany , jest pyszny! Pozdrawiam
Szkoda, ale ważne, że był pyszny 🙂 Dynia ma bardzo dużo gatunków, a przez to każdy zachowuje się w kuchni inaczej i ma inny kolor. Dlatego też chciałam pokazać na zdjęciach jak to u mnie wyglądało i skąd ten żywy kolor 🙂
A dynia hokkaido to zdecydowanie moja ulubiona. Takiej dużej, najczęściej spotykanej w sklepach to niespecjalnie lubię, bo jest bez wyrazu.
Pozdrawiam.
Przechodzę stopniowo na dietę bezglutenową. Bezglutenowy chleb dyniowy wspaniale wpisuje się w sezon dyniowy i moje wymagania odnośnie diety. Super przepis.
Czy mąkę ziemniaczana można czymś zastąpić. Dziecko jest uczulone na ziemniaki i kukurydzę.
W tym przepisie można śmiało zastępować mąki bezglutenowe np. ziemniaczaną na gryczaną/orzechową/z ciecierzycy. Można użyć też tylko mąki ryżowej, proporcje się raczej nie zmienią, tylko smak i kolor wypieku.
Czy ciasto ma wyjsc plynne , bo takie mi wyszlo? Na pewno dalam.odpowiwdnia ilosc maki. 🙂
A jaką dynię Pani użyła? Bo każdy gatunek jest trochę inny, być może Pani był bardziej wodnisty, jaki miała kolor po miksowaniu? Ja używam zawsze dyni hokkaido, można ją piec i miksować ze skórką, ma intensywny kolor i wychodzi z niej gęste puree przez co świetnie się wyrabia potem ciasto 🙂
Który polecacie chcleb bezglutenowy z tej kategorii https://smakowitychleb.pl/kategoria/chleb-bezglutenowy/ na początek? Czy chleb ziemniaczany bezglutenowy jest smaczny?
Moje trzy ulubione z bezglutenowych to dyniowy https://smakowitychleb.pl/bezglutenowy-chleb-dyniowy/ , ziemniaczany i ryżowo-bananowy https://smakowitychleb.pl/ryzowo-bananowy-chleb-bezglutenowy/
Nie są takie zbite, suche i ciężkie jak inne bezglutenowe chleby 🙂
Niestety robiłam wszystko według przepisu i nie udał mi się. Co mogłam zle zrobic 🙁
Musiałabym wiedzieć dokładnie co Pani robiła, bo czasem czytelnikom wydaje się, że robią według przepisu, a wcale tak nie jest. Trudno mi pomóc w ciemno.
Używała Pani wagi kuchennej? Jakie drożdże? Ile i jak było wyrabiane ciasto? Jakiej dyni Pani użyła, noi po czym Pani ocenia, że się nie udał?
Czy jest Pani na diecie bezglutenowej? Bo to specyficzny przepis dla osób będących na diecie. Na blogu mamy też inne przepisy na dyniowe wypieki, z mąką pszenną wychodzą delikatne i puszyste. Niestety bezglutenowe są cięższe, ale też mogą być smaczne 🙂
A co zrobić jeśli ktoś poza glutenem ma nietolerancję na drożdże??? proszek do pieczenia czy soda i w jakiej ilości???
Niestety modyfikowanie przepisów z drożdżami na takie z sodą oczyszczoną zupełnie nie mają sensu, bo zmieniłoby się absolutnie wszystko:czas wyrastania, sposób wyrabiania, konsystencja ciasta, czas pieczenia, smak i wygląd.
Mamy jednak na blogu przepis na bezglutenowy zakwas ryżowy: https://smakowitychleb.pl/zakwas-ryzowy/ oraz chlebek kukurydziany (bezglutenowy) z proszkiem do pieczenia https://smakowitychleb.pl/cornbread-bezglutenowy-chleb-kukurydziany/
Bez drożdży jeszcze chleb życia https://smakowitychleb.pl/bezglutenowy-chleb-zycia/
Pozdrawiam 🙂
pięknie rudy :>