Ziołowa ciabatta na zakwasie jest inna od tej klasycznej. Lubicie ziołowe wypieki? Zioła wspaniale pasują do pieczywa na zakwasie! Choć tradycyjnie ciabattę przygotowuje się na drożdżach, to zachęcam do wypróbowania tej równie pysznej wersji.
Żeby upiec ziołową ciabattę na zakwasie potrzebny jest aktywny zakwas żytni. Jeśli nie masz go w domu, a chcesz wyhodować samodzielnie swój zakwas, to tutaj znajdziesz mój poradnik Zakwas żytni – krok po kroku. Jeśli już masz wyhodowany zakwas żytni, a do tego dokarmiony i aktywny – możesz zacząć przygotowania! Przeczytaj przepis na ziołową ciabattę na zakwasie i napełnij dom zapachem smakowitego chleba.
Już drugi raz zrobiłam tę ciabattę i wyszła przepyszna. Robiłam ortodoksyjnie zgodnie z przepisem, na dobrym, wypróbowanym na innych chlebach zakwasie. Nie nacinałam jej, bo w przepisie nie ma takiej instrukcji. Ciabatta ładnie urosła, jednak dwukrotnie, pod powierzchnią górnej skórki (na środku), miała dziurę. Co może być powodem?
Ciabata wyszla super, z samym masełkiem idealna w smaku 🙂
Po co wywalać nadmiar zakwasu po pieczeniu chleba skoro można takie cudo zrobić 🙂
Super!
Witam, wczoraj piekłam ciabatty. Ciasto wyszło mi trochę zbyt gęste i dodałam wody…ups ciut za dużo. Wyszło bardzo luźne ciasto, nie chciałam zbyt zagęścić, ale upiekły się smaczne i puszyste ciabatty. Nie dodawałam ziół, zrobiłam soute i na zakwasie pszennym (nie zauważyłam że w przepisie jest żytni ?) . Wyszły pyszne i częściej będą gościć na naszych stole. Super strona, pełna inspiracji i porad ??
Super 🙂
A kontrolowanie konsystencji ciasta to kwestia doświadczenia, na pewno następnym razem będzie lepiej!
Te rulony ze ściereczek to tylko na czas wyrastania, czy na pieczenie też mają leżeć w blaszce?
Tylko na czas wyrastania, aby ciabatta nie rozrosła się na boki 🙂
Pachnie cudownie w całym domu! Ciabatta wyszła tak jak obiecałaś.
Pochwalę się tylko, że od kilku miesięcy wszystkie wypieki, które nie wymagają wkładania ich do foremek (bułeczki, bagietki, pizza itp.) piekę na kamieniu – jest niezawodny.
Super!
Życzę kolejnych udanych wypieków 🙂
Witam, chciałabym upiec ciabatę na mące orkiszowej razowej bo taką mam w domu. Czy powinnam zmienić proporcje wody, maki i pozostałych składników i sposób wyrabiania?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry,
Z samej mąki orkiszowej razowej trudno będzie uformować krągłą bagietkę jak z mąki jasnej. Wyjść wyjdzie, ale nie będzie to niesamowity wypiek. Na pewno będzie trzeba zwiększyć ilość wody, jeśli zdecyduje się Pani modyfikować ten przepis 🙂
Wspaniały przepis, wyszło pysznie, bardzo aromatycznie!
Cieszę się 🙂
Piekłam już dwa razy. Z ziołami – pyszna ! Na zakwasie zytnim. Zioła z własnego warzywnika. Napewno spróbuję innych wersji. Dziękuję i pozdrawiam
Super!
Już po raz drugi piekę ciabatkę. Jednak poszło wody nie 250 lecz 280-300ml. Mikser aż stękał przy 250ml.
Robiłam jeden raz z przyprawą do pizzy! Pychota! A jak gorącą kanapkę z serem zrobię, to jakbym pizzę jadła. Dzięki
Te różnice o 50 ml mogą wynikać np. z innej gęstości zakwasu, czy innego typu mąki.
Wiele też zależy od prędkości dodawania wody i jak szybko wchłania się w ciasto, ale dobrze, że sobie Pani poradziła 🙂
Dziękuję bardzo za cudowny przepi!! Ciabatka udała się swietnie! Po raz pierwszy piekę coś takieg!! Jestem po prostu szczęśliwa! Co prawda zamieniłam żytni zakwas na pszenny.
Super, bardzo się cieszę 😉
Pierwszy raz robiłam w tygodniu tę ciabattę i jestem nią zachwycona.
Nie miałam świeżych ziół więc dodałam 2 łyżki ziół prowansalskich.
Teraz koniecznie muszę spróbować ze świeżymi.
I na plus jeszcze to, że ładnie utrzymuje świeżość.
Ale mam pytanie o sposób formowania. Jak otrzymać taki kształt? Niestety mi wyszła płaska i bardziej przypominała chlebek. Proszę też o poradę, co zrobić aby nie pękała podczas pieczenia. Większość moich chlebków wypiekanych na blasze a nie w foremce, pęka z jednej strony od spodu. Co robię źle?
Cieszę się, że smakowała i będzie powtórka 🙂
Chleby tego typu pękają jeśli wyrastają zbyt krótko lub po prostu gdy są źle uformowane. Warto pamiętać o tym, aby złączenia ciasta były na dole blasze, wtedy nie pęknie nic po boku.
Trudno opisać słowami sposób formowania, chyba będę musiała przygotować tego typu poradnik na blogu.
Kulkę ciasta bierzemy na oprószony mąką blat i rolujemy robiąc długi wałeczek. Następnie przekręcamy delikatnie wałeczek w taki sposób nadać bagietce rustykalnego wygląda i ją wydłużyć. Można dodatkowo ciasto podwinąć jakby pod siebie, tak by boki przyszłej bagietki zawinąć ku dołowi. Wyrastanie też jest ważne, ciabatta musi być chroniona po bokach wałeczkami ze ściereczek, aby się nie rozrosła na boki, bo właśnie wtedy też popęka.
Mam nadzieję, że udało mi się to jakoś wytłumaczyć 🙂
Dzisiaj kolejne podejście. Mam nadzieję, że nie popęka. Mąż mnie pociesza, że popękane ma też swój urok 🙂
Tosiu, czy jest możliwość drukowania przepisów ze strony?
Chciałam też pochwalić nową szatę graficzną, bo jeszcze nie miałam okazji.
Pozdrawiam,
Beata
Pyszna, aromatyczna. Idealne z niej kanapki do dziecięcej rączki 🙂
Cieszę się, że się udała 🙂
Dzieki, pieknie to pokazali, pozdrawiam
Chciałam powiedzieć: w pieczywie.
Robiłam dwa razy. Pierwszy na zakwasie żytnim, drugi na pszennym. Oba wypieki dobre. Uważam jednak, że do ciabatty bardziej pasuje pszenny. Nie mogłam się powstrzymać i sypnęłam czarnuszki ;). Uwielbiam ją w chlebie.
Improwizacja z przyprawami mile widziana, a zakwasy również można śmiało zmieniać pozostawiając proporcje takie same. Na pszennym ciabatta będzie na pewno delikatniejsza 🙂
Witam wczoraj pytałam o to pieczywko z młodymi ziemniaczkami 🙂 jednak z niego zrezygnuję gdyż koniecznie chce cos upiec również dzień wcześniej.
no i pytanko czy ta ciabatta bedzie OK zrobiona w piątek wieczorem a w sobote zrobiłabym z niej bruschetty? 🙂
myslałam tez o tej ciabattcie (jak to odmienić :):) ) pomidorowej z bazylią, ale jest na samych drożdżach wiec najlepsza świeżutka…
z góry dziękuję za pomoc
Dzień dobry 🙂
Niestety odpisuję już po fakcie, ale odpowiem na pytanie.
Ciabatta byłaby idealna, żeby zrobić z niej następnego dnia grzanki czy bruschettę 🙂
Nawet ta na drożdżach się nada!
T punkt trzeci do przygotowania Ciabatty
Zostawiamy w misie pod przykryciem na 3 godziny, w tym czasie ciast krótko składamy co 30 minut.
Co znaczy ciasto krotko skladamy co 30 minut??
Mniej więcej w taki sposób jak przy Tartine bread: https://www.youtube.com/watch?v=4S_N4GzqFtU
Witam.
Mam pytanie – czy ciasto można mieszać mikserem zamiast składać? Pozdrawiam
Nie bardzo, ale wystarczy wziąć ciast od spodu i nałożyć je na środek, zrobić tak z 4 stron. Jeśli jednak składanie to problem, można ewentualnie z tego zrezygnować. Po prostu pęcherzyki powietrza będą mniejsze, ale ciabatta wyjdzie 🙂