Przepis

wyrabianie
5 min
wyrabianie
1. Mąkę przesiewamy do misy, dodajemy drożdże, cukier, sól i jajko. W rondlu topimy masło, pod koniec wlewamy mleko i krótko podgrzewamy, aby było letnie. Dodajemy do suchych składników mleko z masłem i wyrabiamy ciasto mikserem 5 minut.
pierwsze wyrastanie
90 min
pierwsze wyrastanie
2. Elastyczne ciasto zostawiamy w misie na 1,5 h pod przykryciem. W tym czasie robimy kruszonkę, mąkę łączymy z cukrem i z kawałkami zimnego masła, mieszamy i wstawiamy do lodówki.
formowanie
10 min
formowanie
3. Podrośnięte ciasto podsypujemy mąką i dzielimy na 2 kule. Każdą z nich wałkujemy na koło o grubości 0,5 cm. Koła dzielimy na na 8 trójkątów. Rabarbar myjemy i dzielimy na części o długości podstawy trójkątów. Jeśli łodygi będą za długie, można je przekroić wzdłuż na pół. Zawijamy rogale zaczynając od podstawy z rabarbarem (posypanym cukrem trzcinowym) i zawijamy ku wierzchołkowi
drugie wyrastanie
30 min
drugie wyrastanie
4. Uformowane rogale kładziemy w odstępach na blasze. Przykrywamy na 30 minut i zostawiamy w ciepłym miejscu.
pieczenie
pieczenie
5. Po tym czasie smarujemy rogaliki białkiem i posypujemy kruszonką. Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy metodą góra-dół w 180 stopniach przez 17 minut. Upieczone rumiane rogale studzimy na kuchennej kratce.
Ocena czytelników: 4.2 z 5 ocen

Wasze komentarze

  • eWela 28 czerwca 2016 o 22:52

    Prosze o podpowiedz – jakie zadanie ma tu jajkow glownym przzepisie? NIe jadam jaj i zastanawiam sie czy moge zastapic siemieniem lnianym albo bananem czy pulpa jablkowa.

    • Tosia 29 czerwca 2016 o 11:47

      Jajko spulchnia ciasto, dodaje mu lekkości, ale można śmiało zastąpić rozgniecionym bananem. A wierzch rogali, zamiast jajkiem posmarować klarowanym masłem lub olejem kokosowym 🙂

  • Aga 25 czerwca 2016 o 12:04

    Drożdże były suszone instant, z pewnoscią nie przedawkowane, bo dawałam całe opakowanie 7g. Być może trochę je pogoniłam stawiając do wyrośnięcia pod przykryciem na parapecie zachodniego okna (piekę zazwyczaj po południu). Miałam obawy, czy mi poźniej nie siądzie, ale przetestowałam ten sposób na kilku przepisach i do tej pory się sprawdzał. PS.Chciałam podpiąć ten komentarz pod mój poprzedni,żeby nie robić bałaganu, ale mi to nie wychodzi.:-)

  • Aga 16 czerwca 2016 o 12:47
    Ocena:

    Rabarbar,mimo posłodzenia, okazał się niejadalny dla moich dzieciaków. Dlatego przy drugim podejściu wymieszałam go z jabłkiem i zrobiłam konfiturę, którą posmarowałam każdy trójkąt. Ciasto wyrosło jak wściekłe, więc każde koło podzieliłam na 12 części. Rogaliki wyszły rewelacyjnie, były trochę mniejsze, ale bardziej podzielne, co przydało się przy niespodziewanych gościach 😉 Bardzo dziękuję za ten przepis (i wiele innych).

    • Tosia 18 czerwca 2016 o 18:27

      No tak, dzieci lubią cukier, więc rozumiem, że wersja z konfiturą im bardziej podeszła 🙂 Ja się ze względów zdrowotnych staram ograniczać cukier, dlatego tak przygotowałam te rogaliki.
      A drożdży były świeże, że suszone, że ciasto tak oszalało?
      Najważniejsze, że ostatecznie smakowało 😉

  • Julia 31 maja 2016 o 10:41
    Ocena:

    Hej!:) Zachęcona sukcesem chleba pszenno-żytniego, zrobiłam ten przepis i wyszedł mega. Naprawdę, musiałam się powstrzymywać zeby nie zjeść wszystkich od razu. Pozdrawiam 🙂

  • Marysia 24 maja 2016 o 21:20
    Ocena:

    Wygladaja zachwycajaco wyprobuje pozdrawiam

  • tpalczynski@vp.pl 17 maja 2016 o 17:57

    Na poczatek zrobię z ciasta francuskiego.

  • Iwa 17 maja 2016 o 17:43

    Wczoraj były rogale na zakwasie a dziś właśnie w robocie kręci się ciasto na te Rogaliki. Dodam do rabarbaru konfitury różnej , mam nadzieję że wyjdą :-*

  • Iwa 17 maja 2016 o 17:41
    Ocena:

    Wczoraj były rogale na zakwasie

  • Majka 15 maja 2016 o 19:07
    Ocena:

    Tylko je zobaczyłam, tego samego dnia zrobiłam 🙂 Są cuuudowne!

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej