Zakwas gryczany
Nie ma nic lepszego niż zapach świeżo upieczonego chleba roznoszący się po domu. Dla wielu osób jest to jednak przyjemność niedostępna z powodu nietolerancji glutenu. Dzięki zakwasowi gryczanemu, ten problem zniknie. Gryka, znana również jako kasza gryczana, nie zawiera glutenu, co czyni ją idealnym składnikiem dla osób na diecie bezglutenowej.
Przygotowanie zakwasu na bazie gryki pozwala na stworzenie podstawy do pieczenia chleba, który nie tylko jest bezglutenowy, ale również bogaty w smaku i aromat charakterystyczny dla gryki. Zakwas gryczany dodaje chlebowi głębi, lekko kwaśnego posmaku i poprawia jego teksturę. Co więcej gryka jest bogata w minerały i witaminy, co sprawia, że pieczywo na jej bazie jest nie tylko smaczne, ale także zdrowe. Proces fermentacji zakwasu dodatkowo zwiększa biodostępność tych składników odżywczych, czyniąc chleb jeszcze bardziej wartościowym.
Dzięki temu przepisowi osoby na diecie bezglutenowej nie muszą rezygnować z przyjemności jedzenia domowego chleba. Mogą cieszyć się jego wspaniałym smakiem i aromatem, nie martwiąc się o obecność glutenu.
Mam nadzieję, że zakwas gryczany stanie się stałym elementem Twojej kuchni bezglutenowej i pozwoli Ci cieszyć się smakiem domowego chleba bez obaw o obecność glutenu. Jeśli masz jakieś pytania co do zakwasu gryczanego albo na temat pieczenia chleba w domu – zadaj je w komentarzu pod przepisem.
Składniki na zakwas gryczany:
- mąka gryczana
- letnia woda
- cukier trzcinowy bądź po prostu cukier lub melasa
- woda z kiszonki (opcjonalnie)
Jak zrobić zakwas gryczany:
1. Do czystego słoja wlewamy około 75 ml letniej wody, dodajemy 1/2 łyżeczki cukru trzcinowego lub miodu i dosypujemy około 50 g mąki gryczanej. Całość mieszamy dokładnie i odstawiamy w ciepłe miejsce pod niezbyt szczelnym przykryciem. Może to być np. nie do końca dokręcona pokrywka.
2. Drugiego dnia o podobnej porze odkładamy około 75 g naszego startera zakwasu, dosypujemy 50 g świeżej mąki gryczanej oraz 70 ml letniej wody lub do uzyskania konsystencji gęstej śmietany.
3. W dni 3-5 powtarzamy procedurę z dnia drugiego. Jeżeli około 3-4 dnia zakwas gryczany nie rośnie, możemy dolać 1 łyżkę wody spod dowolnej nauralnej kiszonki (bez dodatku octu). Jeśli w pomieszczeniu jest ciepło i zauważamy, że zakwas przed ponownym planowanym karmieniem opada, dokarmiamy go wcześniej niż po upływie doby. Najlepiej w momencie, gdy zaczyna opadać. Dzięki temu zakwas gryczany będzie silniejszy.
4. Gotowy zakwas gryczany ma kwaśny zapach i po dokarmieniu rośnie. Wyrośnięty zakwas dodajemy do ciasta na chleb. Pamiętamy o odłożeniu niewielkiej ilości gotowego zakwasu do następnego pieczenia. Taki odłożony starter jest dobrym zaczątkiem następnej porcji.
5. Zakwas przechowujemy w lodówce, w zakręconym czystym słoiku i co jakiś czas dokarmiamy – jak każdy inny zakwas, aby utrzymać go w dobrej kondycji.
Przepisy na chleb gryczany
Idealny przepis na chleb na zakwasie gryczanym (bezglutenowy) znajdziesz tutaj. Więcej przepisów na pieczywo bezglutenowe jest tutaj.
Jeśli natomiast nie udało Ci się jeszcze wyhodować zakwasu, a już marzysz o chlebie gryczanym, to możesz upiec chleb z mąki gryczanej na bazie drożdży.
Jakieś pytania o pieczenie chleba w domu?
Zawsze możecie zadać mi pytanie w komentarzu pod przepisem lub napisać, jak smakowały Wasze domowe wypieki 🙂
Wasze komentarze