Drożdże niezbędne do pieczenia drożdżowego pieczywa
Sprawą oczywistą jest, że do upieczenia drożdżowego pieczywa potrzebne są drożdże. Mogą to być drożdże świeże lub suszone. Ich wybór zależy głównie od nas, bowiem na ma większej różnicy w wypiekach, ale za to różni się ich sposób wykorzystania.
Pewnie stali czytelnicy już zauważyli, że zdecydowanie częściej stosuję do pieczenia drożdże suszone. Dlaczego? Głównie dlatego, że dużo piekę, a wieczne kupowanie nowych kostek drożdży świeżych było dla mnie dodatkowym problemem. Często w sklepie można natrafić na lekko już wysuszoną kostkę, albo taką, która ma krótki termin ważności i szybko spleśnieje w lodówce. Niektórzy świeże drożdże mrożą, ale jakoś ta metoda do mnie nie trafia. Dlatego czasem jak mam ochotę przygotować mocno wyrośnięty zaczyn to sięgam po drożdże świeże. Na co dzień jednak chętniej używam drożdże suszone. Kupuję spory zapas małych paczuszek i przechowuję je w szafce.
Kolejną moim zdaniem zaletą przy częstym wypiekaniu jest to, że suszone drożdże instant wystarczy wymieszać z pozostałymi składnikami ciasta i po sprawie. Niektórzy narzekają, że nie ufają takim drożdżom, jednak niepowodzenie zazwyczaj polega na nie dodaniu letniej wody. Wystarczy dodać do suchych składników i drożdży letni płyn, aby zaczęły ładnie pracować, a ciasto mogło rosnąć. Jeszcze nigdy nie miałam sytuacji, aby ciasto na drożdżach suszonych mi nie wyrosło. Za to na drożdżach świeżych kiedyś mi się zdarzyło.
Rozumiem jednak i szanuję, że ktoś może mimo wszystko chętniej używać drożdże świeże, dlatego już jakiś czas temu przygotowałam mini poradnik o tym jak przygotować zaczyn ze świeżych drożdży. Jest to konieczne, aby uaktywnić drożdże do dalej pracy i wyrastania ciasto. Zapraszam do lektury poradnika „Jak zrobić zaczyn drożdżowy”.
Tym razem postanowiłam ułatwić życie sobie oraz czytelnikom, ponieważ od czasu do czasu pojawia się pod niektórymi przepisami taki pytanie:
Jak przeliczyć drożdże suszone na świeże?
Wystarczy ilość drożdży suszonych pomnożyć razy 2 i wyjdzie nam odpowiednia część drożdży świeżych.
Czyli na 7 g suszonych drożdży instant (klasyczna paczka) dajemy w zaokrągleniu 15 g świeżych drożdży, z których jeszcze trzeba przygotować zaczyn.
Jak przeliczyć drożdże świeże na suszone?
Ilość drożdży świeżych wystarczy podzielić przez 2 i wyjdzie odpowiednia ilość drożdży suszonych instant.
Czyli na 15 g świeżych drożdży będzie to ok. 7 g drożdży suszonych (czyli paczka), z których nie trzeba już robić zaczynu.
Oczywiście z drożdży suszonych również można przygotować zaczyn, jednak innego rodzaju. Są to zaczyny wolnorosnące np. poolish, których nie robi się specjalnie przed pieczeniem tylko po to by drożdże zaczęły pracować, ale raczej dlatego by wpłynąć na sprężystość i smak przyszłego wypieku.
Pytania od Domowych Piekarzy mile widziane
A jeśli macie pytania dotyczące przeliczania drożdży czy innych tematów związanych z pieczeniem chleba w domu, to zadajcie je w komentarzu pod przepisem. Możecie też napisać, jak smakowały Wasze domowe wypieki na drożdżach 🙂
W poradniku pani daje rady konkretne ,ale nie zawsze dobre,z którymi się nie zgadzam,albo naokoło ,żeby było bezpiecznie, neguje różne rzeczy na temat drożdży a właściwie ich przelicznika to że pani przelicznik to 1:2,to jej sprawa a ogólnie przyjęty to 1:3czyli 7-8gsuchych to 25g świeżych,po co ludziom robić wodę z mózgu?
Nie ma potrzeby dodawać aż tak dużo drożdży świeżych, ale doceniam opinię i wypracowane doświadczeniem metody.
starzy piekarze stosują proporcje zamienne jako 1/3. czyli zamiast 9 gr świeżych drożdży stosują 3gr drożdży instant.
Prawda, chociaż ostatnio bardzo powszechna jest metoda 1:2.
Czy można łączyć suche drożdże z zakwasem w proszku i w jakiej proporcji do chleba ?
Najlepiej zastosować proporcje podane na opakowaniu zakwasu. Bywa, że to tylko smakowy dodatek do ciast drożdżowych.
Witam, szukam sprawdzonego przepisu na bułki owsiane, owsiano- gryczane lub podobne bez mąki pszennej, jestem uczulony na pszenicę, orkisz, kukurydzę, soję i na wszystko, co z tego zrobione. Będę wdzięczny za jakąs podpiwiedź.
Polecam ten przepis https://smakowitychleb.pl/buleczki-bezglutenowe-z-mlekiem-sojowym/ – tu można użyć dowolnej dozwolonej w diecie mieszanki mąk bezglutenowych. Oczywiście mleko sojowe także można zastąpić innym lub nawet wodą.
Polecam też nasze chleby żytnie, gryczane oraz inne bezglutenowe. Z nich wprawdzie ciężko uformować kształtne bułeczki, ale z pomocą może przyjść foremka na muffiny.
Witam! Od pewnego czasu piekę chleb na zakwasie. Bardzo go polubiłam, rodzina moja również. Mam tylko jeden mankament. Po upieczeniu chleb jest za bardzo kleisty. Nóż którym kroję nie jest zupełnie czysty i wymaga za każdym razem obmycia. Po kilku dniach już nie ma tego problemu. Uważam również że chleb wypiekami dostatecznie dobrze, gdyż skórka jego po upieczeniu jest lekko brązowa.
A jaki to chleb? Z jakiej mąki? Jeśli jest to chleb żytni, to niestety jest to normalne, że krojony zbyt szybko klei się do noża. Jeśli mówimy o chlebie pszennym, to prawdopodobnie należy wzmocnić zakwas i zweryfikować proces fermentacji.
Ja jednak wolę świeże drożdże. Jakoś nie mam zaufania do suszonych. Dla mnie są bardziej,,wiarygodne,,. Ale każdy ma inny sposób. Już kilkanaście razy piekłam chleb, używałam świeżych i za każdym razem chlebek wychodzi super. Ale to tylko moje spostrzeżenia.
Teoretycznie to te same drożdże, dlatego można je stosować zamiennie zgodnie z naszymi upodobaniami!
Caly czas pieke pieczywo na drozdzach suchych, z mąki pszennej, orkiszowej, kokosowej, bulki także. Pieczywo dopieczone, nie kleiste i smaczne. To chyba kwestia zaufania.
Szukam dobrego przepisu na ciasto drożdżowe z mąki orkiszowej. Taką mąkę zaleciła mi dietetyczka. Upiekłam jedno, ale miało zakalec. Był to intuicyjny wybór z kilku przepisów. Będę wdzięczna za poradę.
Czy to ma być ciasto słodkie, czy chlebowe? Jeśli lekko słodkie, to polecam nasze przepisy na chałki, brioszki, czy bułeczki maślane. Upieczone z mąki orkiszowej jasnej będą wyśmienite. Podobnie z chlebami.
Zawsze przeliczałam drożdże x3 tzn 7-8g x3 tj25g?
Ja polecam przelicznik x2. I to nie jest tak, że x3 nie wyjdzie, ale większa ilość drożdży sprawia, że ciasto bardzo szybko rośnie i trudno nad nim zapanować.
Mam pytanie ile to jest łyżeczek albo jak to obliczyć
Płaska łyżeczka o pojemności 5ml to około 4-4,5g drożdży suszonych.
Witam, mam pytanie dotyczące suchego zakwasu żytniego, bo taki posiadam, ale go jeszcze nie używałam. Z drożdżami instant jest wszystko zrozumiałe, a co z zakwasem? 🙁 W Pani przepisach w ogóle go nie spotkałam (chyba, że jeszcze nie trafiłam). Jak przeliczyć zakwas, który robi się samemu, na ten suchy? Mam automat do pieczenia (Transa Electronics) i chętnie skorzystałabym z Pani przepisów. Chciałabym piec chleb np. z mąki orkiszowej,żytniej, pełnoziarnisty itp. ale na tym suchym zakwasie. Czy to się w ogóle da? Bardzo byłabym wdzięczna za radę. Pozdrawiam 🙂
Jeśli jest to naturalny suszony zakwas (taki zwykły, ale wysuszony) to należy go namoczyć w niewielkiej ilości wody do uzyskania pasty, a następnie dokarmiać przez kilka dni w proporcji co najmniej 1:1:1 aż się aktywuje i dalej używać już jak zawsze.
Jeśli jest to natomiast zakwas suchy np popularnej marki – w saszetce, to jest to dodatek smakowy do drożdży i on nie ma właściwości spulchniających.
40 g suchego startera z zakwasu żytniego + 100 g mąki żytniej 2000 + 120 g wody. Wymieszać i pozostawić na 24 godziny w cieple (25°C) Po 24 godzinach – dodajemy 200 g mąki żytniej 2000 + 200 ml wody, mieszamy, pozostawiamy na 12 godzin. Potem – dodajemy 300 g mąki żytniej 2000 + 300 g wody, pozostawiamy w cieple 6 godzin. Ostatni etap – Dodajemy 1 kg mąki jakiej chcemy + 650 g wody, sól, mieszamy, przekładamy do foremek, trzymamy nadal w cieple. Po dwóch godzinach pieczemy. 😊
Dzień dobry.
Ja mam pytanie, a mianowicie jeśli mam przepis z suchymi drożdżami, chce zamienić je na świeże (wiem jakie są proporcje) to co ze składnikami zaczynu? Niezbędna mąkę, cukier oraz wodę/mleko do zaczynu mam odjąć ze składników przepisu czy dodać je dodatkowo ?
Należy je odjąć ze składników głównych. Cukier nie jest niezbędny, wystarczy odrobina mąki.
7g (suchych) × 2 = 14g (świeżych)
Suche drożdże Dr Oetker front na 0,5kg mąki z tyłu info 1 torebka drożdży Instant 7g = 25g drożdży świeżych. Czyli wychodzi × 3,5
To jak to w końcu jest.
Jest niestety kilka teorii 🙂 Ja uważam, że wystarczy przelicznik x2.
Letnia po przegotowaniu czy surowa podgrzana?
Jeśli woda w kranie jest dobrej jakości to nie musi być przegotowana.
Letnia woda to 20st.C czy np. 35st.C ?
Letnia woda to pojęcie dość względne. Obie podane temperatury będą ok. Różnica polega na tym, że drożdże w chłodniejszej wodzie mogą (chociaż nie muszą) nieco dłużej wyrastać, ale zazwyczaj z korzyścią dla smaku.
Jak przeliczyć zakwas żytni na drożdże. Np. 30 gram zakwasu żytniego ile to drożdży?
Raczej nie przeliczamy zakwasu na drożdże. Procesy przygotowania i proporcje chleba na zakwasie i drożdżach są tak różne, że nie stosuje się przelicznika.
Witam 😀 ma ktoś recepturę na chleb Probody..? Byłbym bardzo wdzięczny za w/w.
Nie znam tego chleba, ale z tego co się orientuję, to chleb wysokobiałkowy, a z takich mamy np ten https://smakowitychleb.pl/chleb-dukana/
Można dodać do masy nieco ziaren, jak w chlebie, którego szukasz.
No dobrze, przeliczyłam drożdże suche na świeże, ale co dalej z tym zaczynem? Jak go zrobić?
Rozczyn robimy dodając na ogół odrobinę wody/mleka cukru i szczypta mąki. Mieszamy do połączenia się składników. Odstawiamy do wyrośnięcia na około 15 minut i dodajemy do pozostałych składników.
Rozczyn i zaczyn to dwa różne pojęcia. Proszę sprostować.
Postaramy się to doprecyzować.
Pozdrawiam ciepło!
Mrożony cheb nie jest już chlebem.
Dla wielu osób mrożenie chleba jest wygodnym rozwiązaniem. Szanuję każde podejście do tego tematu. Pozdrawiam 🙂
Ze względu na moją sprawność fizyczną, zakupy robi mi sąsiadka, na tzw. zapas. I tak, żeby nie obarczać Jej za często, kupuję 5 bochenków chleba krojonego, które przechowuję w zamrażarce. Po rozmrożeniu jest taki sam, jak przed. Tylko trzeba spojrzeć na termin przydatności. Chleb z krótkim terminem nie będzie tak świeży. Pozdrawiam wszystkie Panie.
Różne są sytuacje. Mnie też zdarza się mrozić nadmiar pieczywa i sprawdza się wyśmienicie w awaryjnych sytuacjach.
Pozdrawiam!
Ja natomiast mieszkam na wiosce gdzie nie mamy dostępu do sklepu, kupuję wystarczającą ilość i mrożę zjadamy do ostatniej kromki.
Pozdrawiam
Bardzo dobry sposób. Nic się nie marnuje!
Szoni, piekę chlebek od kilku lat i zawsze trzy korytka, bo robię z półtora kg maki /mieszam różne/, ponieważ prąd jest drogi , piekarnik wystarczająco duży, wiec na jednym ogniu pieką się trzy chlebki.
Na drugi dzień jeden kroję na zgrabne kromeczki, układam do woreczka w taki sposób, żebym mogła wyjąć potrzebną ilość kromek. Jeden chlebek zawijam ciasno w lnianą ściereczkę i do szafki, nawet kilka dni może poleżeć. A jeden jest na bieżące spożycie.
Weszłam tu, bo szukam wiadomości na temat pieczenia chleba z samej mąki orkiszowej.
Też czasami mrożę chleb już pokrojony. Świetnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku chlebów, które są tylko dla mnie, bo reszta rodziny woli inny.
Mąka orkiszowa jest pokrewna mące pszennej, więc chyba wszystkie pszenne chleby można upiec na orkiszu ze świetnym efektem.
jeśli mrozi się chleb zgodnie z zasadami mrożenia, no i zamrozi się świeżo upieczony i wystudzony chleb, to po rozmrożeniu jest taki sam
Na moich drożdżach pisze suszone instant
Drożdże suszone należy wystartować jak świeże, suszone instant dodajesz jako składnik suchy.
1/8łyzeczki drożdży suchych ile to gramów?
Mniej niż 1g, ciężko to zważyć w warunkach domowych.
Super , dziękuję 🙂 Zawsze mam z tym problem . Pozdrawiam
Jestem pewna, że teraz problem zniknie, a drożdżowe wypieki będą jeszcze częściej gościć na Twoim stole 🙂
Pozdrawiam!
Dziękuję za przepisy są mi bardzo przydatne bo kuchnia to, moje ulubione miejsce na odre agowanie od spraw codziennych. Drugie ulubione zajęcia to gra na perkusji i działecz ka, wszystko amatorsko. Pozdraeiam😉👍
Kuchnia pełna życia i zapachów to najpiękniejsze miejsce w domu! Gratuluję licznych zainteresowań i życzę wyłącznie udanych wypieków.
Pozdrawiam 🙂
Witam mam pytanie ponieważ nie mam akurat świeżych drożdży tylko drożdże suszone instant 8 g ,a w przepisie jest podane żeby użyć 25 g świeżych drożdży to ile muszę dać suszonych???
Teoretycznie zawsze dzielimy ilość na pół, czyli w tym przypadku byłoby to ok 12g. Nie znam przepisu, ale prawdopodobnie 8g wystarczy, co najwyżej ciasto trochę dłużej będzie wyrastało.
W zaokrągleniu 13g. Pozdrawiam
Również pozdrawiamy i zapraszamy do wspólnych wypieków!
Dzień dobry 🙂
Może głupie mam pytanie, ale wolę się upewnić. Ile to jest łyżeczka drożdży suszonych? 3g czy 5g? W domu mam tylko świeże i nie wiem jak to dokładnie przeliczyć
Możemy przyjąć, ze łyżeczka to około 3.5g
Takie jasne tłumaczenie tekstowe bardzo mi się podoba, aż chce się czytać. Bardzo dziękuję, może się skuszę na pieczenie wypieków z drożdżowych. Pozdrawism
Dziękuję 🙂 drożdżowe ciasta i chleby mają swoich zwolenników i trzymam kciuki za udane wypieki 🙂
Eksperymentuję z pieczeniem chleba od około 2 lat. Mąka pełnoziarnista orkiszowa, żytnia, pszenna – przepisy z Internetu. Do wypieku biorę 0,5 kg mąki + drożdże świeże albo czasem te z torebki + woda + sól + ziarna słonecznika + 2 łyżki oleju. Mieszkam sama, więc ten bochenek wystarcza mi na tydzień, niestety po dwóch dniach kiedy kroję chleb bardzo się kruszy. Co robię źle? Chleb trzymam w pojemniku.
Kruszący się chleb to czasami problem zbyt małej ilości wody w cieście, czasem zbyt słabe wyrobienie ciasta. Prawda jest jednak taka, że chleb na bazie drożdży z zasady nie najlepiej się przechowuje. Myślę, że 2-3 dni to i tak nienajgorszy wynik.
zrób sobie zakwas i upiecz ten sam chleb na nim zamiast na drożdżach, ja piekę tak żytni i pod koniec tygodnia jeszcze nie jest za suchy
No tak, pieczywo na bazie zakwasu rzeczywiście dłużej utrzymuje świeżość niż to upieczone na drożdżach. Musimy jednak pamiętać, że nie każdy może i chce piec na zakwasie. Szczególnie jeśli jest dobrze upieczone 🙂 To jednak wymaga dużo więcej czasu i odpowiedniej organizacji.
Ja kroje chleb na kromki i mrożę.
Tak, to bardzo wygodna metoda. Też czasami tak robię 🙂
Tez szukałam przyczyny i jedna z blogerek powiedziałam mi ze to wina zbyt przerosnietego ciasta- za długo rosło albo za dużo drożdzy
Tak naprawdę przyczyn nieudanego wypieku może być wiele, to też jedna z nich. Czasami dodajemy drożdże na tzw oko, a czasami są tak aktywne, że czas podany w przepisie musimy korygować. Drożdży zawsze lepiej mniej niż za dużo 🙂
Dzień dobry. Pani Irmo po upieczeniu chleb proszę całkowicie wystudzić pokroić sobie na kromeczki i zrobić gotowe porcje np. 4 szt. Opakować pojedyncze porcje folią samoprzylepną i do woreczka i do zamrażarki. Świetna sprawa chleb na smak i wygląd świeżego chleba. Sama tak robię. Proszę wypróbować 😁
Super patent, sama czasami mrożę poporcjowane pieczywo! To rzeczywiście bardzo poręczne rozwiązanie.
Irmo.Jak ja piekę i to wychodzi niezły chleb już od kilku lat.Połowa mąki to wrocławska 500,a na drugą część składają się np.750 pszenna,720 żytnia,ale też nieco dodaję pełnoziarnistej pszennej i żytniej/są w Lidl/.Wychodzi chleb bardzo dobry i nie kruszy się.Nie może być zbyt wiele mąki żytniej.Na twój chleb wystarczy 3 dkg drożdży,300 ml wody letniej,1 mała łyżeczka soli,odrobina cukru do rozczynienia drożdży. Piekę 15 minut w temp.220 stopni i 30 minut w 190 stopni.Ja robię 2 chlebki to w sumie mąki daję około 1,1 kg. Półtora chlebka zamrażam po pokrojeniu dzieląc go na dzienne porcje.Życzę powodzenia.
Najważniejsze to sprawdzony przepis, dobry plan i chęci 🙂 Brzmi smakowicie, dziękujemy za komentarz i życzymy samych udanych wypieków.
Czy posiadając wypiekacz do chleba, można zmniejszyć ilość składników dla ciasta na pizzę? W załączonym przepisie , z kg mąki wychodzi porcja ciasta na 4 pizze, to za dużo. Chciałabym aby automat przygotowywał mi ciasta na dwie pizzę
Oczywiście, że tak. Automat wyrobi ciasto niezależnie od ilości. Pizzę i tak pieczemy poza automatem.
Serdecznie dziękuję za odpowiedź. ps świetny blog
Dziękuję <3 i polecam się na przyszłość!
Dziękuję za dobre rady – serdecznie pozdrawiam.
Życzę udanych wypieków 🙂
Pozdrawiam.
Czy zawarte na blogu przepisy można nabyć w formie pisanej??
Przepisy dostępne są tylko na blogu.
7g drożdży suchych to ok. 25g drożdży świeżych! To są właściwe proporcje!
No właśnie. W wielu miejscach podany jest przelicznik X2, tymczasem mam przed sobą saszetkę suchych 8g na 1/2 kg mąki pszennej. Przepis, którego używam na tyle mąki zaleca 30g drożdży świeżych czyli wychodzi przelicznik 1:3,5(+/-).
To jak to w końcu jest?
Różnice tego typu najczęściej wynikają z tego, że rzadko zauważamy różnicę pomiędzy drożdżami suszonymi i instant. Zdarza się, że nawet sami producenci nie są pewni co sprzedają 😉
Osobiście polecam przelicznik 1:2
Witam
Jak uzywac drożdży suszonych?? Czy po prostu wsypać jak w przepise podane sa świeże? Czy trzeba suszone rozrobic z wodą?
Pytanie czy są to drożdże suszone czy instant? Pozornie niczym się one nie różnią, ale suszone dobrze byłoby namoczyć w niewielkiej ilości wody, a następnie odstawić na 10-15 minut, żeby się aktywowały. Drożdże instant wsypujemy bezpośrednio do mąki.
Witam a jak mam w przepisie 20gr drożdży instant do zaczynu to świeżych mogę dać 40gr
Tak, ale trzeba pamiętać, że drożdże świeże wymagają zrobienia wstępnego rozczynu przed dodaniem do pozostałych składników.
A jak należy rozumieć napis na torebce drożdży Oetkera – suszone instant.
Do końca nie wiem, trzeba by zapytać u źródła 😉 W każdym razie powszechnie stosuje się te nazwy zamiennie więc pewnie i w tym przypadku miało to miejsce.
Zabieram się za kajzerki …mam nadzieję ,że wyjdą 💯👍👌🤟💪..
Trzymam kciuki! Powodzenia 🙂
Ślicznie dziękuję, przygodę z wypiekami odkrywam na nowo. Pani porady znacznie ułatwiają życie😊
cieszę się, że blog staje się inspiracją dla kolejnych osób. Życzę samych udanych wypieków i pozdrawiam 🙂
Witam,
Czy zna pani metode i moglaby sie podzielic o suszeniu swierzych drozdzy w piekarniku w celu przedluzenia ich zycia?
Można mrozić więc jaki problem. Ja tak to robię. Pamiętaj rozmrażanie tylko w lodówce. 😆
Nigdy nie suszylam, ale za to wiem z doświadczenia, że bardzo dobrze się mrożą. Trzeba tylko pokroić na porcje, które będziemy używać na raz. Przed użyciem wystarczy wyjąć z zamrażarki 2-3 godziny wcześniej. A jak mamy bardzo mało czasu wystarczy ogrzać je w letniej wodzie.
Znam metodę suszenia zakwasu, natomiast na temat suszenia świeżych drożdży w warunkach domowych nie mam wiedzy. Zdarzyło mi się mrozić drożdże. Rzeczywiście to prosta i skuteczna metoda.
Ja suszę drożdże. Ze 100g drożdży wychodzi 30g suszu. Rozdrobnić drożdże na recznik papierowy i poczekać aż wyschną na powietrzu. Przechowywać w zakreconym słoiku.
Dobry sposób na przedłużenie życia świeżych drożdży 🙂
Podaje Pani błędny przelicznik suchych drożdży na zwykle. 7 g czyli typowa paczuszka drożdży odpowiada 25 g drożdży zwykłych
Nie jest to prawda, po sieci krąży wiele przeliczników, tak samo i przepisów na pierogi. Ja przeliczam w ten sposób i zawsze mi chleb wychodzi, od 10 lat.
Ma pani racje na suchych drozdzach pisze ze sa do 500g maki, i u nas na opalowaniu swieżych tez ze na 500g.
Jolanta ma rację 7 suszonych 25 zwykłych…
Proszę nie pisać, że jest to nieprawda i że w sieci krąży wiele przełączników drożdży suchych na zwykłe i odwrotnie. Na każdym opakowaniu drożdży suchych napisano, że torebka drożdży suchych (7 g) odpowiada 25 g świeżych drożdży. To, że robi Pani chleb przeliczając inaczej i zawsze Pani wychodzi to zrozumiałe, bo daje Pani więcej drożdży i taki chleb zawsze wyjdzie 🙂 Nie rozumiem tylko, dlaczego idzie W zaparte i neguje rzeczy oczywiste, przy tym wprowadzając w błąd swoich czytelników
Ma pani rację to 25 gramów świeżych
Zgadza się. 7g suszonych to 25g świeżych.
Pani Jolanta oczywiście ma rację. Opakowanie drożdży instant jest na 1 kg mąki i jedna kostka świeżych drożdży jest na 1 kg. Zatem na 0,5 kg mąki potrzebujemy 5 dag świeżych drożdży, na 0,25 kg mąki 2,5 dag drożdży itd. w górę lub w dół.
Wszystko zależy czy mamy do czynienia z drożdżami instant, czy suszonymi. Tu proporcje, a nawet sposób przygotowania się nieco zmieniają, chociaż większość z nas nie zwraca na to uwagi. Przeważająca ilość producentów 7g opakowań drożdży sugeruje taką ilość na 0,5kg mąki. Oczywiście można zmniejszyć ilość i dla wielu klasycznych receptur nie będzie to miało skutków negatywnych poza wydłużonym czasem wyrastania.
Na każdym opakowaniu to piszę 7gr /paczuszka/ = 25 gr świeżych i jest to ilość na 0,5 kg mąki. temat zamknięty:)
1 łyżeczka świeżych drożdży ile to jest gram. Teraz można kupić tylko duże opakowanie i chcę podzielić na mniejsze porcje i zamrozić.
Witam,
Dwa dni temu upiekłam szybki chleb domowy (wyszedł bardzo dobry). Dzisiaj robię przytulne bułeczki z fetą. W jednym i drugim przypadku użyłam świeżych drożdży. Do bułeczek użyłam 15g (dopiero później zauważyłam, że w komentarzu była mowa o 10g). W obu przypadkach ciasto kleiło mi się do rąk dosyć mocno, pomimo że kilka ładnych minut jest ugniatałam. Czy jak daję świeże drożdże powinnam dodać więcej mąki, aby wyrównać dodane mleko/wodę do zaczynu?
Pozdrawiam
Tak, dodając zaczyn odejmujemy z ciasta ilość wody, inaczej wyjdzie za luźne, zawsze można podsypać tyle mąki, by było ok, a ciasto elastyczne 🙂
Czy mogę zastąpić suszone drożdże świeżymi? Jeżeli tak, to czy muszę z nich zrobić zaczyn, czy wystarczy że dosypie je do masy tak jak suche drożdże?
Niestety zawsze trzeba przygotować zaczyn, aby pobudzić świeże drożdże do pracy.
Wskazówki tu: https://smakowitychleb.pl/porada/jak-zrobic-zaczyn-drozdzowy/
Jaki drożdże suszone Pani poleca? Czym się różnią drożdże suszone dostępne w sklepach od drożdży suszonych Piekarski h dostępnych np. w internecie.?
Czy ma sens piec chleb na suszonymi zakwasie? Czy są jakieś przepisy z suszonymi zakwasem?
Zakwas się zasusza awaryjnie, jeśli martwimy się o nasz zakwas, ale potem dodaje się do niego mąkę i wodę i reaktywuje, więc na suszonym się nie piecze.
Co do suszonych drożdży, piekarniki i instant, często to tylko nazewnictwo, a zachowują się dokładnie tak samo. Drożdże instant dodajemy od razu do ciasta, a z „piekarskich” też się przygotowuje tak jak ze świeżych zaczyn.
A czy do wypieku chleba warto inwestować w drożdże tzw. piekarskie, czy używanie zwykłych nie robi różnicy?
Drożdże zakupione w sklepie spożywczym to właśnie drożdże piekarskie.
Super dzięki. Bardzo mi to pomogło, Zabieram się za robienie chlebka.🖒
Pani Tosiu czy chleb na zakwasie mozna piec w maszynie i czy mozna tez piec na naturalnych drozdzach ?do tej pory /ok.3 lata pieke w maszynie/kupiona w lidlu/ na suchych drozdzach/kupuje w carefurze/jako ze mieszkam we francji-serdecznie pozdrawiam
Dzień dobry,
Można ewentualnie upiec na zaczynie drożdżowym (wcześniej przygotowanym) lub na zakwasie, jest nawet takie przepis na blogu:https://smakowitychleb.pl/porada/automaty-do-pieczenia-chleba/
Dzień dobry.
Jestem początkującym w pieczeniu chleba i jak na razie to tylko czytanie i nauka w pieczeniu 🙂 o dziwo na moich kilkanaście wypieków żaden nie miał zakalca – czyli wszystko jeszcze przede mną.
Mam takie pytanie – jak przeliczać drożdże suszone czy świeże na zakwas ?
Dziękuje za odpowiedź.
Dzień dobry,
Cieszę się i trzymam kciuki za kolejne wypieki 🙂
Drożdży na zakwas nie przeliczamy, bo nawet przepisów w ten sposób nie przerabiamy. Jeśli chodzi o drożdże suszone i świeże, jest na ten temat poradnik na blogu: https://smakowitychleb.pl/porada/jak-przeliczyc-drozdze-suszone-na-swieze/
Pozdrawiam.
Dzień dobry!
Ze względu na moje dolegliwości nie mogę używać drożdży.Wobec tego ile zakwasu należy użyć zamiast 2 łyżeczek drożdży? Proszę o odpowiedż
Dzień dobry,
Niestety to tak nie działa, modyfikując przepis z drożdżami na taki na zakwasie zmienia się absolutnie wszystko, czas, proporcje, sposób wyrabiania. Nie ma zatem uniwersalnego przelicznika, ale na blogu jest mnóstwo przepisów z zakwasem w roli głównej 🙂
Przepraszam,nie oceniłem Twojego blogu
Witaj Tosiu !!!
Dzięki Tobie teraz wiem że używałem prawie 3x więcej żywych drożdży.
Chlebki były o bardzo intensywnym zapachu.
Właśnie teraz piekę chlebek z nowymi proporcjami żywych drożdży, mam nadzieję,że teraz będzie super.
Pozdrawiam.
Teraz na pewno będzie super!
Witam.
Pytanie moje brzmi: 1/4 (ćwiartka) drożdży w kostce świeżych.. to ile wychodzi z drożdży ”instant” łyżeczek? 🙂
Dziękuje za odpowiedź.
To zależy jaka kostka drożdży, może mieć różną gramaturę, ale zazwyczaj to 100 g, czyli 1/4 to 25 g. A drożdże świeże przeliczamy tak, że je dzielimy na pół i mamy ilość drożdży instant. Czyli 12 g tutaj, ale to zależy na ile mąki, czasem ten przelicznik się do końca nie sprawdza, to prawie 2 paczuszki, więc całkiem sporo.
Jeśli mam w przepisie pół paczki drożdży to ile muszę dać świeżych????
Pół packzi suszonych drożdży to niecałe 4 g, w przeliczeniu to powinno być 8 g świeżych, ale zaokrągliłabym to do 10 g.
Witam
Używam tylko drożdży świeżych (kwestia przyzwyczajenia). Według przelicznika drożdże suszone do świeżych mają się jak 1:2 i to rozumiem. Nie wiem jednak jak przeliczyć np. 1 1/2 łyżeczki drożdży suszonych na świeże. Często w przepisach spotykam się z miarką 'na łyżeczki’. Łyżeczki bywają różne. Przepisy nie mówią także o łyżeczkach 'płaskich’ czy 'kopiastych’, a w przypadku drożdży suszonych ma to już znaczenie.
A w ogóle to blog jest super! Jak u mnie w domu nie ma „swojskiego” chleba to moja rodzina woli nie jeść. A i goście czekają, co on znowu wymyśli. Tylko że to nie ja wymyślam.
Pozdrawiam!
milik
Dzień dobry,
Chodzi zawsze o płaskie łyżeczki, jak są czubate to się to zaznacza.
Ja zazwyczaj przeliczam, że 2 łyżeczki suszonych drożdży to 10 g świeżych (bo jedna to 2-2,5 g).
Ale w przypadku 1 i 1/2 łyżeczki dałabym 8 g, to też zależy na ile mąki, ale zazwyczaj 8 g to takie drożdżowe minimum 🙂
Pozdrawiam!
Witam, jak to jest z przeliczeniem drożdży… mam 2 różne opakowania (dr Oetker i Delecta mają po 7g i 8g) i jest na nich napisane, że zastępują 25g drożdży świeżych… (porcja na 500g mąki). Pytam, bo do tej pory zawsze używałam świeżych…. i chciałabym dobrze przeliczyć…. Pozdrawiam!
Dzień dobry,
Każdy producent pisze co innego, ale ja zawsze stosuję metodę przeliczania na x gramów drożdży suszonych daję dwa razy więcej drożdży świeżych, zawsze się sprawdza.
Pisałam o tym nawet poradnik: https://smakowitychleb.pl/jak-przeliczyc-drozdze-suszone-na-swieze/
Pozdrawiam 🙂
Witam!
A jak przeliczyć 3 łyżeczki suszonych na świeża? To z przepisu na chleb ryżowy.
Pozdrawiam
To będzie ok. 10 g świeżych drożdży
zbieram się psychicznie do zakwasu…bo się go trochę boję…narazie cwiczę chleby na drożdzach 🙂
Proponuję przeczytać potrzebne lektury i zabrać się do tego, bo potem będzie Pani żałowała czemu tak długo zwlekała 🙂
https://smakowitychleb.pl/zaczac-piec-chleb-zakwasie/ + https://smakowitychleb.pl/zakwas-jak-to-dziala/ + https://smakowitychleb.pl/zakwas-zytni-krok-po-kroku/
Doslownie szczypte startej cebuli na czubek lyzeczki od herbaty i i dwie stolowe lyzki maki zytniej i zalej i wymieszaj z ciepla woda na gestosc jak gesta smietana i zasyp po calosci maka i bedziesz miala zakwas. Cebula na to by wywolala fermentacje. jak cos nie wiesz to pytaj. grzegorz1948@interia.pl
Witam ! Zainteresował mnie bardzo ten przepis na zakwas cebulowy,ale chciałabym zapytać jak długo musi stać w tej konsystencji i czy musi wyrastać przez kilka dni,czy zaraz po jego wyrośnięciu jest gotowy do wypieku oraz na jakie proporcje innych składników jest ta podana ilość zakwasu?.Pozdrawiam i Dziekuje ☺
Witam,
a które drożdże są lepsze do wypieku chleba instant czy świeże? i czy to jest jakaś różnica?
Dzień dobry
Różnice mogą być minimalne jak się robi zaczyn, ale w jakości wypieku praktycznie żadne, ja wolę drożdże suszone, bo łatwiej je przechowywać w większych ilościach 🙂
a które są zdrowsze? bo mi się zawsze wydawało że świeże…ale może to tylko moje odczucie
Jeśli mówimy już o zdrowiu to zdrowszy jest zakwas 🙂
Ja kupuję suche drożdze Bio z certyfikatem wiec wiem że są zdrowe
Na zakwasie bulki nie zrobisz a na drozdzach zrobisz jedno i drugie , jesli chodzi o drozdze swieze i suszone to stary fachowiec jak bedzie mial wybor nie pokusi sie na suszone – chyba ze awaryjnie .
Da się upiec bułki na zakwasie! 🙂
Dowód: https://smakowitychleb.pl/szukaj/?phrase=bu%C5%82ki+na+zakwasie
Pani Tosiu a jaka ilość zakwasu odpowiada kostce drożdży ?
Nie ma takiego przelicznika niestety 🙂
Trudno modyfikować przepisy z drożdżami na zakwas, zmienia się wszystko, proporcje, sposób przygotowania ciasta, czas wyrastania, smak i wygląd wypieku. Nie ma nawet uniwersalnego przelicznika.
Świeże są lepsze, bo drugie są samą chemią ?
W suszonych drożdżach nie ma niczego chemicznego. Są po prostu suszone. Zaletą drożdży suszonych jest ich większa trwałość, mniejsza waga i objętość, a wadą delikatnie niższa aktywność, spowodowana uszkodzeniem systemu enzymatycznego podczas suszenia.
Szczerze mówiąc to nie znalazlam jeszcze nigdy drożdży suszonych bez emulgatorow
Ja ostatnio wyczytałam ,że drożdże świeże można mrozić. Podzieliłam drożdże na małe kawałki po 10g i jak potrzebuje wyjmuje z zamrazarki i piekę xD
Można można!