Przepis

wyrabianie
4 min
wyrabianie
1. Połącz ze sobą w plastikowej misce aktywny zakwas żytni (dokarmiony co najmniej 8 godzin wcześniej), 150 g mąki żytniej, 150 g mąki pszennej razowej i płatki owsiane. W ciepłej wodzie rozpuść sól i dodaj do mieszanki. Całość wymieszaj łyżką aż osiągnie jednolitą konsystencję.
pierwsze wyrastanie
720 min
pierwsze wyrastanie
2. Miskę przykryj materiałową szmatką i odłóż w ciepłe miejsce (na przykład niedaleko rozgrzanego kaloryfera) na około 12 godzin.
drugie wyrastanie
480 min
drugie wyrastanie
3. Po upływie czasu wyrastania dodaj do mieszanki resztę mąki. Ciasto zagnieć rękami. Na początku będzie luźne, a potem uzyska jednolitą, dość elastyczną konsystencję. Formę do pieczenia (o długości ok. 20 cm) wysmaruj oliwą, obsyp mąką z pełnego przemiału, otrębami lub bułką tartą (aby ciasto nie przykleiło się do formy) i umieść ciasto w środku. Uklep ciasto w formie, przykryj materiałową szmatką i odłóż ponownie w ciepłe miejsce na ok. 6-8 godzin.
pieczenie
45 min
pieczenie
4.Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Gdy ciasto skończy wyrastać, przenieś je delikatnie do piekarnika. Piecz przez ok. 45 minut aż chleb lekko się podniesie, zbrązowieje z góry i po wsadzeniu w niego wykałaczki, nie przyklei się do niego ciasto. Wyjmij chleb z formy i wystudź.
Ocena czytelników: 3 z 2 ocen

Wasze komentarze

  • Lula 17 maja 2016 o 18:03
    Ocena:

    Jaki to chleb owsiany? Trochę płatków z owsa?

  • Gosia 12 lutego 2013 o 09:50

    Robiłam ten chlebek i wyszedł taki zbity i kruszący się… Zastanawiam się czy następnym razem nie namoczyć najpierw płatków? Bo podejrzewam, że to płatki wypiły całą wilgoć w chlebie… Albo to z innej przyczyny?

    • Śliwka 12 lutego 2013 o 21:01

      Trudno mi powiedzieć co mogło być przyczyną, gdyż mój się w ten sposób nie kruszył. Może zakwas nie jest jeszcze zbyt silny? Drobną różnicę może też powodować użycie innej mąki czy wody o innej twardości. Proszę faktycznie spróbować następnym razem zamoczyć płatki, może to pomoże uniknąć tego typu problemów. Pozdrawiam

  • Tyśka 7 lutego 2013 o 21:21

    Bardzo dziękuję 😉

  • Tyśka 7 lutego 2013 o 19:40

    Czy zamiast mąki pszennej można piec wyłącznie na żytniej?

    • Śliwka 7 lutego 2013 o 20:58

      Dzień dobry.
      Tak, proszę zamiast mąki pszennej dodać tyle samo żytniej. Powinien wyjść równie dobrze.
      Pozdrawiam

  • Ewa 25 stycznia 2013 o 10:48
    Ocena:

    Czesc, clebek i przepis wyglada wspaniale i smakowicie.Chce prosic o rade. Pieke chleb na zaczynie/taki dostalam przepis/ zuzywam kazdorazowo caly zaczyn bez dokarmiania i na nastepne pieczenie mam znowu zaczyn odlozony z poprzedniego wypieku. Moj chleb pszenno-zytni ze slonecznikiem , siemieniem i platkami owsianymi jest smaczny, ale zbity i niewyrosniety. Co moge poprawic ?
    pozdrawiam Ewa

  • Joasia 4 stycznia 2013 o 13:56

    Właśnie wstawiłam chlebek do piekarnika i z niecierpliwością czekam na efekt. Mam nadzieję, że się uda, bo ciasto super wyrosło w pierwszym jak i drugim etapie.

  • miszka52 3 stycznia 2013 o 12:19

    Jadłam u znajomych taki podobny z płatkami, słonecznikiem i siemieniem, ale był na mace pszennej i z dodatkiem drożdży suszonych. A co można upiec z mąki owsianej? Zawala mój okoliczny sklep i kusi, ale nie chcę, żeby potem leżała na półce nie wykorzystana.

    • Śliwka 7 stycznia 2013 o 23:41

      Nigdy nie piekłam chleba na mącę owsianej, więc trudno mi powiedzieć. Zachęcam do eksperymentów i proszę koniecznie podzielić się wynikami!:) Pozdrawiam

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej