Chleb razowy na zaczynie drożdżowym, bo ostatnio stawiam na prostotę. Bo czasami mniej znaczy naprawdę więcej.
Tak jak w przypadku niektórych chlebów. Mój ulubiony Tartine na przykład, najlepiej wychodzi w czystej postaci. Dzięki temu można też dowolnie eksperymentować z dodatkami, bo każdy z nich będzie odpowiedni. Postanowiłam więc stworzyć kolejny „czysty” bochenek i skupić się na tym co najważniejsze- skórce i miąższu.
Chleby na długo-fermentującym zaczynie drożdżowym (poolish) skradły już niejedno serce. Przygotowanie chleba razowego na zaczynie drożdżowym jest bardzo proste, leżakuje bez naszej ingerencji naprawdę długo, a wystarczy znikoma część drożdży, aby wyszedł świetnie. Zapomniałam o nim nieco i odłożyłam go na rzecz zakwasu, ale uznałam, że czas sobie przypomnieć dawniej stosowane przeze mnie metody.
Chleb razowy na zaczynie drożdżowym upiekłam w żeliwnym garnku, zgodnie z instrukcjami zawartymi TUTAJ.
Jeśli nie macie żeliwnego garnka, można oczywiście zastosować najzwyklejsze pieczenie na blasze.
Dlaczego w przepisie jest napisane by użyć zakwasu pszennego? Myślałam, że to ma być na drożdżowym zaczynie poolish. Czy to ma być zakwas w proszku? A ile powinnam użyć drożdży zamiast tego zakwasu?
Rzeczywiście mamy tu jakąś rozbieżność. Postaram się poprawić ten przepis w najbliższej przyszłości. Zamiast zakwasu może użyć szczyoty suszonych drożdży, nie więcej niż 1-2g.
Upiekłam chleb maślankowy na zaczynie poolish i wyszedł przepyszny. Chciałabym teraz spróbować upiec chleb na tym zaczynie z mąką razową – ale nie widzę w przepisie drożdży, tylko zakwas pszenny. Czy tak ma być?
upieklam chlebek wczoraj!zaryzykowalam naczynie zaroodporne i wyszedl super!pycha z maselkiem i kozim serem:)))dziekuje za przepisy !ten blog zmienil moje zycie:)
Upieklam dziś!zaryzykowalam naczynie zaroodporne.i wyszedł……CUDOWNY!posmarowany serkiem kozim mniam!polecam i dziekuje za pomysły!
hej!
super pomysl na pewno w najbizszych dniach zrobie ten chlebus:)
a czy na przyklad zamiast garnka zeliwnego moge uzyc naczynie zaroodporne??
Tak. Można użyć zamykanego naczynia żaroodpornego. Proszę je wcześniej porządnie nagrzać:)
Jaka to mąka pszenna chlebowa? Czy chodzi o zwykłą mąkę pszenna?
Przez mąkę pszenną chlebową rozumiem mąkę pszenną o typie 600-750.
Jednak można ją zastąpić mąką o niższym typie, jeśli nie ma się akurat takiej pod ręką.
Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem dot. mąk: https://smakowitychleb.pl/czy-z-tej-maki-bedzie-chleb/