Przepis

wyrabianie
5 min
wyrabianie

1. Mieszamy ze sobą w misce mąki, drożdże, ziarna słonecznika i sól. Powoli dodajemy oliwę i ciepłą wodę i rozpoczynamy zagniatanie. Dodajemy wodę, aż zagniatane ciasto będzie elastyczne i nie klejące. Intensywnie zagniatamy przez około 5 minut, aby ciasto się napowietrzyło.

pierwsze wyrastanie
120 min
pierwsze wyrastanie

2. Wnętrze miski wykładamy folią do żywności i wysypujemy mąką. Z masy formujemy kulę i wkładamy ją do miski. Całość zakrywamy kolejną porcją folii do żywności. Odstawiamy w ciepłe miejsce (np. koło lekko rozgrzanego palnika) na 2 godziny.

drugie wyrastanie
90 min
drugie wyrastanie

3. Po upływie tego czasu wyjmujemy ciasto i zagniatamy po raz drugi. Wkładamy ponownie do miski wyłożonej folią do żywności i obsypanej mąką i dajemy mu urosnąć jeszcze przez 1,5 godziny.

pieczenie
40 min
pieczenie

4. Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni i pieczemy chleb przez około 30-40 minut aż skórka ładnie zbrązowieje. Wyjmujemy i czekamy aż ostygnie.

Ocena czytelników: 0 z 0 ocen

Wasze komentarze

  • Magdalena 12 kwietnia 2019 o 13:46

    Ja z kolei chciałam się zapytać na jaką formę jest ten przepis? Moja jest dość długa i zastanawiam się, czy proporcje i wszystko inne się zgra 🙂

    • Tosia 15 kwietnia 2019 o 13:34

      To akurat przepis na chleb formowany. Gdyby był w formie to wymiary mniej więcej 23×10 cm. Przy dużej keksówce na pewno trzeba podwoić ilość składników.

  • Daria 23 kwietnia 2018 o 12:47

    Kusi mnie ten chleb, ale hamuje wciaz to, ze przepis jest do poprawki :). Właściwie to juz coś podobnego upieklam. Mąka orkiszowa i pszenna pelnoziarnista, proporcje z przepisu, zagniotłam, dałam bezposrednio do foremki, rósł około godziny, potem go upiekłam. No pyszny wyszedł..ale czekam na modyfikacje przepisu, bo mix maka pszenna plus orkiszowa bardzo mi sie podoba. Niby są przepisy w necie, ale tylko do tej strony mam zaufanie:)

    • Tosia 24 kwietnia 2018 o 15:32

      Ja tego przepisu już poprawiać nie będę raczej, ma 6 lat, wolę upiec nowy, podobny chleb 🙂
      Tego chleba nie trzeba często składać, proponowałabym po prostu by zamiast do miski, przy drugim formowaniu wrzucić go do wiklinowego koszyka. Można zagniatać co 30 minut jak rośnie w misie, ale nie jest to konieczne.

  • Aleksandra 3 stycznia 2018 o 19:02

    Witam serdecznie :). Proszę mi powiedzieć, czy po drugim wyrastaniu nie trzeba ciasta składać w celu uformowania bochenka? A może wystarczy przełożyć je bezpośrednio z miski na blachę? Planuję upiec ten chlebek i zależy mi na ładnym kształcie, głównie na tym, by chleb ładnie urósł w górę, a do tego potrzebne jest częste składanie ciasta, przepis natomiast nic o tym nie mówi.

    • Tosia 3 stycznia 2018 o 20:14

      Dzień dobry,
      Ojej, to jakiś strasznie stary przepis z początków bloga (jest nawet w starym trybie widokowym), więc jak najbardziej jest to receptura do poprawki. Na pewno warto złożyć ciasto tak jak Pani pisze, aby ładnie się upiekło 🙂

  • Martyna 3 lutego 2017 o 17:24

    Dzień dobry!
    Czy typ mąki orkiszowej ma tutaj znaczenie? W niektórych przepisach jest napisane, że być typ np 630. Jeśli mam w domu 1850 to jest ok, czy ma być inny?
    Pozdrawiam!

    • Tosia 4 lutego 2017 o 16:22

      Dzień dobry,
      Tutaj wyjątkowo typ nie jest opisany, bo to jeden z pierwszych przepisów na blogu, sprzed kilku lat, dlatego receptura nie jest dopracowana. Tutaj chodziło o mąkę orkiszową jasną, ale z mąki o typie 1850 też się uda wypiek, będzie trzeba jednak zwiększyć trochę ilość wody, aby ciasto było elastyczne.

  • Lidia 16 grudnia 2016 o 12:11

    Czy mogę prosić o przepis na taki chlebek tylko na zakwasie żytnim i żeby można było dodać jeszcze innych ziaren? dziękuję.

  • Ania 24 września 2013 o 17:37

    Chleb upieczony w automacie. Jest dobry, jednak moim, do tej pory ulubionym, jest chleb z siemieniem lnianym.

  • Mirka 10 sierpnia 2013 o 23:43

    Bardzo dobry chlebek, mimo, że nie miałam typowej mąki chlebowej i zamiast niej użyłam mąkę pszenną typ 550. Polecam.

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Ziarna słonecznika
Ziarna słonecznika
Wyjątkowo smakowite ziarna o naturalnie orzechowym smaku, które dzięki prażeniu stają się bardziej intensywne.
Dowiedz się więcej