Przepis

mieszanie składników
2 min
mieszanie składników

1. Do misy miksera wsypujemy otręby, mleko, drożdże. Dodajemy jogurt i miksując ciasto stopniowo wlewamy letnią wodę. Wbijamy jajka i dalej miksujemy. Na koniec ciasto przyprawiamy solą i jeszcze raz mieszamy.

wyrastanie
90 min
wyrastanie

2. Keksówkę wykładamy papierem do pieczenia i wylewamy ciasto. Przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu na półtorej godziny.

pieczenie
25 min
pieczenie

3. W tym czasie ciasto powinno urosnąć. Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni. Chlebek pieczemy przez 30-35 minut w temp. 190 stopni. Sprawdzamy patyczkiem stan wypieczenia chleba (jeśli ciasto się nie przykleja do patyczka, to znaczy, że chleb jest gotowy). Chleb wyciągamy z formy i studzimy przed podaniem.

Ocena czytelników: 2.71 z 7 ocen

Wasze komentarze

  • Jagoda 26 września 2018 o 18:56

    A czy ten chlebek da radę upiec tylko z otrębami owsianymi, bo na pszenicę jestem uczulona ?

  • Misza 27 marca 2017 o 19:09
    Ocena:

    Dobry przepis. Chleb niezły, jak na paskudny dietetyczny placek. Mocno średnio, tak jak lubię, polecam.

  • Kataryna 20 maja 2015 o 05:54
    Ocena:

    Dobre, choć niepodobne do niczego. Może trochę do jakiejś takiej zapieczonej owsianki.
    Mi też ciasto za bardzo nie urosło (nawet nie o połowę), a stało w cieple. Wody w ogóle nie dodawałam, otręby odważyłam wg. podanych ilości, więc nie było też rzadkie. Ale wynik jest ok.

    • Tosia 20 maja 2015 o 13:30

      Ja przyznaję, że z perspektywy czasu na pewno nie jestem miłośniczkom tego typu wypieków, ale dla osób będących na diecie Dukana jest to jakiś ratunek. Innym osobom nie polecam, mamy znacznie lepsze przepisy na blogu 🙂

  • Zofia 2 października 2014 o 18:40

    potrzebuję przepis na chleb bezglutenowy.Te chlebki z otrąb są niestety z glutenem.Kupowany chleb bezglutenowy jest niestety taki, że nudzi sie po 2 kromkach.Może ktoś podpowie jak urozmaicić wypieki chlebowe,będę b.wdzięczna.

  • Basia 26 lutego 2014 o 13:07

    Bardzo proszę o zweryfikowanie ilości produktów- waga 35 g otrębów owsianych, 25 g pszennych i 25 ml wody to chyba proporcja na mufinę. Chciałabym wypróbować a nie lubię robić na oko. Jeśli posiada Pani oryginalny przepis od P. Doroty to bardzo proszę o udostępnienie.

    • Tosia 26 lutego 2014 o 17:54

      Pani Basiu,
      Nie są to proporcję na „mufinę”, a na chleb o długości 22 cm i o wysokości połowy keksówki, tak jak na zdjęciu. Składniki można podwoić, aby wyszedł z tego wyższy chleb. Proporcje są sprawdzone i chleb się udaje, potwierdzali to również czytelnicy. Wypieki bez mąki nie potrzebują tyle wody, ilość wody w stosunku do tylu otrębów jest jak najbardziej ok.
      Polecam również ten przepis: https://smakowitychleb.pl/chleb-dukana/
      Niestety w tej chwili nie mam dostępu do przepisu wysłanego dawno temu przez czytelniczkę.
      Pozdrawiam.

  • Irina 15 lutego 2014 o 20:31

    skrobie kukurydzianą możecie dostać w sklepach zielarskich ja też długo szukałam w supermarketach ale właśnie tam nie znalazłam tylko w tym sklepie zielarskim

  • Ania 10 lutego 2014 o 19:30

    Proszę o pomoc :/
    Chyba zrobiłam coś źle. Wydaje mi się że chlebek nie zwiększył swojej objętości podczas wyrastania. Wydaje się być strasznie rzadki. O ile powinien zwiększyć objętość??

    • Tosia 10 lutego 2014 o 22:11

      Być może drożdże nie były aktywne lub miejsce, w którym ciasto rosło było chłodne.
      Użyła Pani drożdży świeżych, czy suszonych? Jaką ilość?
      Ciasto musi być zasłonięte ściereczką lub folią spożywczą i rosnąć w ciepłym miejscu bez przeciągów. Powinno powiększyć objętość przynajmniej o 1/3.

  • Iwona 10 stycznia 2014 o 23:43

    Witam 🙂
    Jak brzmiał ten pierwotny przepis od Pani Dorotki? Ten ze skrobia kukurydzianą ?
    Pozdrawiam

  • Andrzej 22 października 2013 o 22:51

    zrobiłem wg przepisu chociaż górna skórka jak się zrobila ciemna to wylaczyłem jest pyszny jakos na tej diecie nie przepadałem za otrębami ale te w tym chlebku szok cala klawiatura w okruchach i twarożku dzieki bardzo

  • jan 10 października 2013 o 09:45

    zamiast upieklem napisalem upiklem b, przepraszam. ktos pytal ile mozna zjadac tego chleba na sniadanie wg.mnie mozna go zjadac jedna czwarta. opieram to na proporcji zalecanych plackow otrebowych wg. dr. dukana .jezeli chodzi o mielenie otrab to bym tego nie robil -otreby cale pochlaniaja wypijana przez nawode i pecznieja zapewniajac nam dluzsza sytosc. rodzaj otrab i proporcja zastosowana przez tosie jest prawidlowa tylko otreby owsiane obnizaja cholesterol.tym samym pomagaja sercu pozdrawiam jan.

  • jan 10 października 2013 o 09:15

    upiklem chleb otrebowy wg. przepisu tosi b.dobry.

  • Asia 6 maja 2013 o 17:55

    Piekłam ten chleb już nieraz , jest pyszny. Czasem podpiekam go jeszcze w tosterze przed zjedzeniem.

  • Agnieszka 15 kwietnia 2013 o 21:50

    Witam,
    ile można zjeść tego chleba w ciągu dnia w trakcie diety?
    Pozdrawiam

    • Tosia 16 kwietnia 2013 o 09:59

      Dzień dobry.
      Niestety nie posiadam kompetencji, aby odpowiadać na takie pytania. To jest blog o pieczeniu chleba i w zakresie kulinariów mogę jedynie pomóc.
      Może ktoś z czytelników jest dietetykiem lub zna dokładne zasady diety Dukana?
      Pozdrawiam.

  • Upo 3 kwietnia 2013 o 11:18

    Witajcie,

    chlebek wyszedł cudnie:) jest nieco za niski i mokrawy, ale mój facet zjadł na śniadanie trzy kromki bez żadnego gadania z białym serkiem i rzodkiewką. sukces! Nastepnym razem zmielę otręby na mąkę – może urośnie bardziej i będzie bardziej gładkie.

    • Tosia 3 kwietnia 2013 o 22:36

      Witam.
      To dobry znak, że chlebek został zaakceptowany i szybko zjedzony, tym bardziej, że jest specyficzny i znacząco różni się od klasycznego chleba. Zmielenie otrębów na mąkę jest bardzo dobrym pomysłem.
      Pozdrawiam.

  • Upo 2 kwietnia 2013 o 16:53

    Kochane,

    Masa siedzi w foremce i się grzeje. Ciekawe czy chlebek wyjdzie! 🙂 trzymajcie kciuki. kiedyś robilam taki chlebek z różnymi dodatkami, nawet z żurawiną czy suszonymi śliwkami. Niebo w gębie. Tym razem zrobię na słono tzn. z prowansalskimi, czosnkiem:) dam znać jak smakuje

    Pozdrawiam

  • Ola 13 marca 2013 o 08:47

    Witam cieplutko wszystkich…
    Mam informację dla wszystkich zainteresowanych odnośnie skrobii kukurydzianej i mleka w proszku odtłuszczonego – jeżeli macie w pobliżu market „STOKROTKA” to prawdopodobnie tam właśnie znajdziecie skrobię i mleko. Chociaż odtłuszczone mleko w proszku dostępne jest raczej w wielu miejscach.
    Gdyby Ktoś koniecznie potrzebował to proszę o kontakt, mogę przeciez kupić dla Was taką skrobię i wysłać pocztą !!! Paczka 500g kosztuje ok. 7 zł (6.99).
    Pozdrawiam serdecznie Ola

  • joasia 25 lutego 2013 o 20:24

    Tosiu ja juz pieklam kiedys taki chlebek z otrab ale bez drozdzy!
    tez byl pyszny i dlugo swiezy!
    pieklam go w ksztalcie duzej bulki ,smakowal nawet dzieciom!! 🙂
    pozdrawiam

    • Tosia 25 lutego 2013 o 21:30

      Ciekawa jestem w takim razie jak zasmakuje w wersji z drożdżami. To miła wiadomość, że otrębowy chleb smakował dzieciom, bo nie każdy lubi ten smak.
      Pozdrawiam 🙂

  • joasia 25 lutego 2013 o 20:22
    Ocena:

    jutro upieke tez chlebek!

  • Małgosia 27 stycznia 2013 o 13:40

    No więc się upiekł i pysznie smakuje. Ma ok.3-4 cm wysokości, więc chyba za mało wyrósł. Jak na moje zdolności kulinarne-super. Dodałam 8 łyżek otrąb żytnich i 8 pszennych, dolałam trochę ciepłego mleka, bo było za gęste i osobno zmiksowałam białka-dodałam na końcu delikatnie mieszając. Przyprawy-sól, kminek, oregano, chili. I jest cudo. Dzięki Tosiu!

  • Małgosia 27 stycznia 2013 o 11:37

    Hej, jak to jest z tymi proporcjami-8 łyżek otrąb u mnie waży ok 80g, 35g to były 3 łyżki. Chlebek mimo wszystko zrobiłam, teraz rośnie-znaczy nie rośnie, ale czeka na swój czas. Zobaczymy, co z niego wyjdzie-zresztą co by nie wyszło, będzie ok.

    • Tosia 27 stycznia 2013 o 12:02

      Hej.
      Nie mam akurat w tej chwili w domu otrębów, by to sprawdzić. Być może proporcje tak się zachwiały z powodu odmierzania płaskich lub czubatych łyżek. Najważniejsze, by ciasto osiągnęło odpowiednią konsystencję, w razie czego kilka łyżek więcej otrąb na pewno nie zaszkodzi.
      Mam nadzieję, że się uda.
      Pozdrawiam.

  • Gosia 16 stycznia 2013 o 10:51

    Witam. Dlaczego zastosowałaś suszone drożdże? Można je zastąpić świeżymi? Mam ochotę na ten chlebek i wszystkie składniki w domu poza drożdżami suszonymi. Pozdrawiam, Gosia

    • Tosia 16 stycznia 2013 o 12:17

      Witam.
      Stosuję przy wypiekach drożdżowych, drożdże suszone, ponieważ są przyjemniejsze w użyciu, łatwiej je się przechowuje i nie trzeba z nich robić rozczynu. Więcej na temat drożdży może Pani przeczytać tutaj: https://smakowitychleb.pl/drozdze-swieze-czy-suszone-2/
      Mają one takie same właściwości jak drożdże świeże, dlatego łatwo je zastąpić.
      7 g suszonych drożdży = 15 g świeżych (nie mylić ze 150 g, częsty błąd)
      Świeże drożdże należy pokruszyć, dodać szczyptę cukru i zalać odrobiną płynu (podaną w proporcjach w przepisie). Wymieszać i zostawić na kilka minut. Następnie połączyć z pozostałymi składnikami według przepisu.
      Pozdrawiam.

  • monika 4 stycznia 2013 o 18:43

    super chlebek, u mnie w domu tez kazdemu smakowal,zamiast otrebow przesznnych dodalam otreby z zurawina i chlebek jest pyszny 😉

    • Tosia 5 stycznia 2013 o 09:55

      Bardzo się cieszę, a pomysł z dodatkiem żurawiny doskonały 🙂

      • Edyta 10 stycznia 2013 o 10:44

        Witam,
        Wypróbowałam Pani przepis dzisiaj rano. Nieco zmodyfikowałam przepis zamiast mleka w proszku oraz jogurtu dodałam chudego twarożku 5 łyżek. Dodałam pieprz, curry i paprykę i NIE MOGŁAM UWIERZYC ZE JEST TAKI PYSZNY;-)
        Bardzo dziękuje za przepis.

        • Tosia 10 stycznia 2013 o 12:56

          Witam.
          Bardzo się cieszę, że chlebek smakuje i że go Pani tak sprytnie urozmaiciła smakowo. Dzięki temu z jednego przepisu, za każdym razem może Pani uzyskać trochę inny smak 🙂
          Pozdrawiam.

  • Aneta 13 grudnia 2012 o 17:38

    Dzis i ja wypróbuje przepis….

  • Joanna 30 listopada 2012 o 13:48

    Dziś rano była degustacja – chleb jest po prostu pyszny!!!

  • Joanna 29 listopada 2012 o 23:55
    Ocena:

    Bardzo Pani dziękuję za ten przepis 🙂 Zrobiłam go dziś, skubnęłam trochę i juz nie mogę się doczekać jutra, żeby zjeśc porcję 🙂

  • Iza 10 listopada 2012 o 22:04

    Witam.
    Od miesiąca jestem „na Dukanie”. Od tego czasu szukałam przepisu na chleb otrębowo- drożdżowy. I zawsze był jakiś problem. Najczęściej ciasto było tak rzadkie, że prawie nie wyrastało i niezależnie od długości pieczenia zawsze w środku pozostawało surowe. Dopiero tutaj udało mi się znaleźć przepis na chlebek, który mnie w pełni satysfakcjonuje. Wielkie dzięki

  • Michał 28 października 2012 o 10:03
    Ocena:

    Witam,
    ma być 25ml letniej wody? dałem tyle i raczej nie da się tego ciasta „wylać” do formy bo jest suche 🙂 może miało być 250ml?

    • Tosia 28 października 2012 o 10:56

      Witam.
      Tak, chodzi o 25 ml. W przypadku otrębów to nie potrzeba tyle płynu co przy wypiekach na mące. U mnie w połączeniu z jajkiem i jogurtem to wystarczyło, aby „zlepić” suche otręby, które są dosyć lekkie. Jeśli ciasto się nie lepi, to proszę dodać odrobinę więcej płynu 🙂
      Pozdrawiam.

  • Marzena 16 września 2012 o 23:17
    Ocena:

    chlebus wyszedl przepyszny:) dzieki niemu przetrwam diete:) dzieki!

  • Basia 11 sierpnia 2012 o 12:25
    Ocena:

    Witam! Mam pytanie. Przpis wydaje się wspaniały i już nie mogę się doczekać kiedy go wypróbuję, ale niestety nie wiem gdzie kupuje się odtłuszczone mleko w proszku.. A ponieważ nie używam pełnostłustych produktów, chciałabym użyć zwykłego ciekłego mleka. Czy wiesz może jak wyszłoby to z normalnym mlekiem i ile powinnam go użyć? Pozdrawiam serdecznie!

    • Tosia 11 sierpnia 2012 o 19:32

      Witam.
      Mleko otłuszczone w proszku kupiłam w markecie, mam nadzieję, że uda się Pani wypiek 🙂
      Może Pani zamiast mleka w proszku i jogurtu naturalnego spróbować dać 25 ml letniego mleka.
      Pozdrawiam.

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Owies
Owies
Ziarno owsa jest bogate w wartości odżywcze – idealnie uzupełnia zdrową i zróżnicowaną dietę. Owies jest stosowany do produkcji popularnych wegańskich napojów roślinnych.
Dowiedz się więcej