Bagietki długo wyrastające (na zakwasie) z mąki pszennej typu 650 to wyjątkowa propozycja dla miłośników domowego wypieku. Nasz sprawdzony przepis gwarantuje ciasto o doskonałej konsystencji, które pozwoli na uzyskanie chrupiącej skórki i miękkiego wnętrza. Zastosowanie zakwasu pszennego dodaje autentycznego smaku i aromatu, nadając bagietkom niepowtarzalny charakter. Wystarczy jedna łyżka zakwasu, mąka, woda, sól i odrobina drożdży instant, by stworzyć idealne pieczywo do różnorodnych dań. Wypróbuj nasz przepis i rozkoszuj się świeżo upieczonymi bagietkami bez wychodzenia z domu!
Bagietki długo wyrastające (na zakwasie) zainspirowały mnie do tego, żeby podzielić się przemyśleniami o pieczeniu chleba.
Z domowym pieczywem już jest tak, że trzeba mu się poświęcić. Naprawdę rzadko kiedy upieczemy smakowity bochenek bez zagniatania, bez czekania, bez drożdży, bez zakwasu czy innego „bez”. I nie chodzi tu o specjalne poświęcenie się piekarskim czynnościom, ale głównie o poświęcenie czasu na nie. Czasu na powolne wyrastanie ciasta na domowy chleb, czasu na jego leżakowanie, czasu na porządne rozgrzanie piekarnika. Jeśli dbamy o nasze pieczywo, ono odwdzięczy się niesamowitym smakiem. Skórka będzie apetycznie chrupiąca, miąższ sprężysty.
Mając to na uwadze opracowałam przepis na długo wyrastające bagietki. Nie pośpieszałam ich. Najpierw kilka godzin wstępnej fermentacji ciasta, później całonocne, a nawet przedłużone (12 h) wyrastanie pieczywa w lodówce.
Odwdzięczyły się, tak jak przypuszczałam, pysznym, ciągnącym się miąższem z długimi dziurami. Dokładnie takim jak lubię. Domowe bagietki – chrupiąca skórka, autentyczny smak, pieczone z pasją! Spróbujcie i wy bagietek długo wyrastających (na zakwasie).
Do tego przepisu potrzebny jest aktywny zakwas pszenny. Jeśli nie masz go w domu, a chcesz wyhodować samodzielnie swój zakwas, to tutaj znajdziesz mój poradnik „Zakwas pszenny krok po kroku”. Jeśli już masz wyhodowany zakwas pszenny, a do tego dokarmiony i aktywny – możesz zacząć przygotowania! A jeśli nie możesz się doczekać, aż Twój zakwas nabierze mocy – upiecz tymczasem na drożdżach prostą bagietkę z 5 składników.
Drożdże i zakwas ? Tak można ?
Można. Najczęściej stosuje się taki zabieg, by wzmocnić działanie zakwasu lub przyspieszyć fermentację.
Czy zamiast 12 godzin w lodowce można zostawić je do wyrośnięcia krócej w ciepłym miejscu?
Tak, wtedy wyrobione ciasto powinno wyrastać 4 h 🙂
Cudowne buły!!! Zdecydowanie wolę pieczywo żytnie, ale żeby nie było, że nie wyjdzie, za pierwszym razem zrobiłam wszystko według przepisu. I wyrosły miękkie, wilgotne – pychotki. Za drugim podejściem zmieszałam 50/50 mąki pszennej 750 i żytniej 720 i to był przebój Wielkanocy. Za trzecim razem użyłam 100% mąki żytniej i zakwasu żytniego i też są wspaniałe. Od tamtego czasu piekę na zakwasie żytnim z mąki żytniej (czasem nawet trochę zaszaleję i używam po 3 łyżki prażonego maku, sezamu, komosy ryżowej, nasion chia, oliwek, różnych przypraw, a nawet mąki amarantusowej lub owsianej – co mi do głowy wpadnie). Fantastyczny przepis łatwy do modyfikacji. Dla mnie absolutna rewelacja
Super, dziękujemy za komentarz i cieszymy się, że receptura sprawdza się w kuchni na wiele sposobów.
A może było robione zdjęcie? Następnym razem chętnie zobaczymy efekty 🙂
Pozdrowienia.