Przepis

wyrabianie
4 min
wyrabianie

1. Mąki mieszamy ze sobą w misie. Dodajemy dokarmiony 10 godzin wcześniej zakwas, melasę, kakao, sól i cukier. Powoli wlewamy letnią wodę i zaczynamy wyrabiać ciasto drewnianą łyżką lub mikserem. Po ok. 4 minutach, składniki będą ze sobą dobrze połączone. Ciasto będzie dosyć klejące, nie należy się tym przejmować.

pierwsze wyrastanie
120 min
pierwsze wyrastanie

2. Ciasto zostawiamy w misie, którą przykrywamy folią spożywcza lub czystą ściereczką. Stawiamy ją w ciepłym miejscu na 2 godziny.

drugie wyrastanie
240 min
drugie wyrastanie

3. Prostokątną formę (u mnie o wymiarach 20x22 cm) wykładamy pergaminem lub smarujemy tłuszczem i obsypujemy otrębami. Zwilżamy dłonie wodą i wyciągamy z misy wyrośnięte ciasto. Wkładamy je do formy, a wilgotną dłonią wyrównujemy wierzch. Formę przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu na 4 godziny.

pieczenie
50 min
pieczenie

4. Piekarnik rozgrzewamy do 220 stopni. Chleb wkładamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez 20 minut. Zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i dopiekamy jeszcze 25-30 minut. Upieczony chleb wyciągamy z formy i studzimy przed krojeniem na kuchennej kratce.

Ocena czytelników: 5 z 3 ocen

Wasze komentarze

  • Tomasz 28 lipca 2023 o 07:06

    Tylko mąka żytnia ,zakwas, melasa , woda i sól . Piekę 14 godzin w temp . 105 stopni forma zapakowana w papier i folię alu . Później papier folia spożywcza i 10 dni w lodówce. Masakrycznie dobry .

    • Małgosia 28 lipca 2023 o 07:21

      To taki klasyczny pumpernikiel i niemal tradycyjna metoda przygotowania – uwielbiam, ale jest niezwykle pracochłonny.

  • Michal 12 marca 2019 o 15:43

    Witam,
    W spisie składników nie ma wymienionego cukru, a potem się pojawia w sposobie przygotowania. Ile ma być cukru?

    Pozdrawiam.
    P.S. Wszystkie dotychczasowe przepisy z Pani strony udają się idealnie 🙂

    • Tosia 26 marca 2019 o 09:39

      Przepis był edytowany, bo ma kilka lat, w nowej wersji nie dodajemy cukru. Poprzednio była tam łyżeczka, ale to zupełnie niepotrzebny dodatek 🙂

  • Anna 20 stycznia 2019 o 21:38

    A czy melasę można zastąpić rafinowanym syropem cukrowym ?

  • Ella 21 czerwca 2018 o 09:24

    Witam, czy melasę można zastąpić słodem żytnim ciemnym palonym?

  • Jola 26 października 2015 o 20:49
    Ocena:

    Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź.Jak tylko kupię melasę zaraz zabieram się za pieczenie chlebka. Pozdrawiam.

  • Jola 25 października 2015 o 22:55

    Bardzo ciekawy przepis. Jakiego rodzaju ma być melasa. Pozdrawiam.

  • Iwona 27 grudnia 2014 o 17:54
    Ocena:

    Chleb rewelacyjny!! upieklam go wczoraj w nocy, w dzis po poludniu malo co zostalo 🙂 rewelacyjny z serami!!!
    Dziekuje za super przepis!

    • Tosia 27 grudnia 2014 o 20:38

      Bardzo się cieszę, że chleb zasmakował, polecam też przepis w wersji drożdżowej i pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Bibi 3 października 2014 o 22:33

    Ja piekę pumpernikiel od wielu lat, choć niezbyt często. Używam wyłącznie mąki żytniej (pełnoziarnistej i oczyszczonej) oraz zakwasu żytniego – nie dosypuję ani kakao, ani pszennej mąki, ani cukru. Zamiast melasy (używam buraczanej) dodawałam już płynny miód gryczany oraz syrop z mniszka wygotowany na gęsto i aż osiągnie ciemniejszy od bursztynowego kolor. Poza tym woda i sól – nic więcej. Piekę pierwsze pół godz. w 150*, zmniejszam do 120* i piekę 7-8 godz. Ta godzina już nie robi większej różnicy przy tak niskiej temp. Keksówka w trakcie pieczenia jest szczelnie zakryta folią aluminiową. Po tym czasie (zazwyczaj rano, bo chleb nastawiam na noc) pozostawiam w piekarniku do zupełnego ostygnięcia, chłodny owijam w papier woskowany i grubą folię alumin. i wkałdam na min. 10 dni do lodówki. Kiedy dojrzeje daje się kroić nawet w cieniutkie kromeczki – na drugi dzień po upieczeniu próbowałam ukroić kromkę, to się rozpadał 😉

  • Sewa 27 maja 2013 o 12:04

    Już dawno chciałam upiec pumpernikiel, ale zawsze przerażał mnie podawany w przepisach czas pieczenia – zazwyczaj cała noc. A tutaj – proszę.Zdecydowanie coś dla mnie. Mam tylko jedno pytanie – czy mogę czymś zastąpić melasę, bo w moim miasteczku jest raczej nieosiągalna. Myślałam o sosie balsamico ale nie wiem czy to dobry pomysł.

    • Tosia 27 maja 2013 o 12:19

      Niestety w przypadku tego przepisu trudno będzie czymś zastąpić melasę. Sos balsamico można dodać, ale raczej tylko łyżkę i dla koloru. Melasa tutaj nadaje nie tylu smaku, ale jej konsystencja jest równie ważna. Jedyny bardziej dostępny składnik, który mi przychodzi do głowy to miód. Jednak w takim wypadku pumpernikiel nie będzie miał charakterystycznego koloru.
      Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Rrzepak
Ziarna rzepaku
Rzepak to jedna z najważniejszych roślin oleistych występujących w Polsce. Dzięki swoim wartościom odżywczym oraz pochodzeniu nazywany jest oliwą Północy.
Dowiedz się więcej