Zima porządnie daje nam popalić. Już nie tylko na zewnątrz, ale i w domu robi się okropnie zimno. W takich momentach robienie chleba nie tylko da ci pretekst, żeby nie musieć opuszczać czterech ścian, ale i sprawia niezwykłą przyjemność.

Ciepłe ciasto, formowane rękami zagniata się miło jak nigdy, wyrastającemu bochenkowi chleba można potowarzyszyć przy rozgrzanym kaloryferze, ale zdecydowanie najlepszym momentem okazuje się otwieranie i zamykanie piekarnika. Zachęcam więc do tej czynności prawdziwych zmarzlaków, takich jak ja.

Chleb żytni

Na dzisiejsze ogrzewanie wybrałam chleb żytni z mielonymi orzechami. Możecie użyć dowolnych orzechów. W sklepach ogólnodostępne są mielone orzechy włoskie, laskowe i migdały. Ja mam słabość do migdałów, więc one stały się moim wyborem numer jeden, ale zachęcam prawdziwych smakoszy do mieszania i eksperymentowania ze smakiem.

Chleb żytni z mielonymi orzechami
Autor: 
Czas przygotowania: 
Czas pieczenia: 
Calkowity czas: 
Porcje: 1
 
Skladniki
  • 100 g mąki pszennej chlebowej
  • 300 g mąki żytniej typ 720
  • 75 g wybranych mielonych orzechów (ja użyłam migdałów)
  • 2 łyżeczki suszonych drożdży instant
  • 2 łyżeczki soli
  • ok. 300 ml ciepłej wody
Instrukcja
  1. Połącz ze sobą w misce lub na blacie mąki, orzechy, drożdże i sól. Pomieszaj.
  2. Powoli zacznij dolewać ciepłą wodę i zagniatać ciasto. Zagniataj i dolewaj aż ciasto uzyska jednolitą, odchodzącą od ręki, elastyczną konsystencję.
  3. Od tego momentu zagniataj jeszcze intensywnie przez ok. 5 minut.
  4. Prostokątną formę do pieczenia, o długości ok. 15 cm wyłóż papierem do pieczenia i włóż do niej ciasto. Z góry lekko przyklep oprószoną mąką ręką i odstaw w ciepłe miejsce (na przykład niedaleko rozgrzanego kaloryfera) przykrywając formę materiałową szmatką.
  5. Daj ciastu urosnąć przez ok. 2 godziny.
  6. Przed upływem czasu wyrastania rozgrzej piekarnik do 200 stopni.
  7. Wstaw ciasto do piekarnika i piecz ok. 35 minut, aż zbrązowieje z góry, a po wsadzeniu w nie drewnianego patyczka, nie przyklei się do niego ciasto.
Ocena czytelników: 0 z 0 ocen

Wasze komentarze

  • Agnieszka 3 kwietnia 2013 o 13:21

    Zamierzam zacząc przygodę z pieczeniam chlebka jednak mam pewne pytanie, tu gdzie mieszkam nie mogę znaleźć suszonych drożdży – więc czy mogę użyć zwykłych?

    • Śliwka 4 kwietnia 2013 o 22:11

      Oczywiście.
      1 łyżeczka suszonych drożdży = ok. 12 g drożdży zwykłych.
      Proszę tylko pamiętać, że świeże drożdże należy najpierw rozpuścić w ciepłej wodzie, najlepiej ze szczyptą cukru i odstawić na 10 minut aby się uaktywniły. Następnie proszę dodać całą mieszaninę do ciasta (mając na uwadze, że trzeba zmniejszyć ilość wody w przepisie o tę wykorzystaną do drożdży).

      Pozdrawiam

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis