Flash loaf nazywany jest chlebkiem "ekspresowym". Jego całe wykonanie zajmuje ok. 1 godziny i 45 minut. Jak na chleb drożdżowy jest to dosyć mało czasu, dlatego w nazwie tej jest sporo prawdy :)
Chlebek ten zdecydowanie może trafić na listę tych niezwykłych, które chce się w kółko wypiekać w domu. Sukces pysznego bochenka niesie za sobą kilka istotnych sekretów.
Do ciasta chlebowego (na bazie mąki pszennej chlebowej i pszennej razowej) dodaje się starte surowe ziemniaki. Dzięki nim chleb jest niezwykle wilgotny. Kolejnym istotnym tajemnym składnikiem jest tu ocet balsamiczny, który wpływa na przyśpieszony proces wyrastania. Trzecim ważnym faktem jest dwukrotne wyrabianie chleba i jego leżakowanie między zagniataniem i formowaniem po 10 minut w cieple za każdym razem.
Te wszystkie dodatki i czynności wpływają na ostateczny efekt. O tym jak smakuje Flash Loaf musicie już przekonać się sami :)
Chleb udał się i był bardzo smaczny, zresztą jak wszystkie chleby które upiekłam dotąd korzystając z przepisów zamieszczonych na tej stronie 🙂 Jestem jednak zwolenniczką chlebów na zakwasie i zastanawiam się, czy byłaby możliwość upieczenia podobnego chlebka – czyli zawierającego surowe ziemniaki – na bazie zakwasu? Myślę, że to dopiero byłby hit 😉 Pozdrawiam!!
Super! Pomyślę o takim przepisie 🙂
Witam serdecznie.
Chcialbym zapytac czy jezeli zwiekszylem ilosc skladnikow czterokrotnie i chcialbym upiec z tej ilosci ciasta jeden chleb to musze wydluzyc czas pieczenia?
Dzień dobry,
Trudno to oszacować, ale raczej będzie trzeba analogicznie wydłużyć czas również czterokrotnie 🙂
Proponuję kontrolować na bieżąco w trakcie pieczenia.
Chyba chodzi o wyschnięcie chleba podczas rośnięcia-nie przywiązałam w ogóle uwagi do kwestii szczelnego przykrycia, tzn. wcale go nie przykryłam.No i mój piekarnik to diabeł wcielony więc zwykle skracam czas pieczenia o ok.10 minut, a tym razem trzymałam przepisowe 40.Trąc ziemniaki wiedziałam, że następnym razem wezmę wskazaną ilość.Dzięki za szybkie i rzetelne odpowiedzi, piekę pieczywo od półtora miesiąca zaledwie i dosyć konsekwentnie analizuję mankamenty moich wypieków.
Przykrycie ciasta jest bardzo ważne, nawet czasami jeśli jest słabo przykryte ściereczką to już w trakcie wyrastania robi się na cieście specyficzna skórka. Do przykrycia można użyć także folii spożywczej/aluminiowej.
Warto analizować swoje błędy, aby w przyszłości chleby wychodziły jeszcze lepsze. Pozdrawiam.
Jakie mogą być przyczyny zbyt grubej i twardej skórki w chlebie? Ciasto podczas wyrabiania było twarde , zrobiłam chleb na bazie tego przepisu, czyli nieco mniej ziemniaków, bo zabrakło, zamiast masła olej ze słoika z suszonymi pomidorami, brak octu, bo nie miałam balsamicznego, wyszedł bardzo smaczny, ale skórka jest zbyt gruba.
P.S.Bardzo lubię waszą stronę.
Przyczyną grubej i twardej skórki może być zbyt wysoka temperatura pieczenia (każdy piekarnik jest inny) lub wyschnięcie ciasta jeszcze w trakcie wyrastania, jeśli nie było szczelnie zakryte ściereczką lub folią.
Ziemniaki w tym przepisie są dosyć istotne, wpływają na wilgotność chleba i strukturę ciasta. Ocet balsamiczny przyśpiesza proces wyrastania ciasta, więc to może być kolejna przyczyna, ciasto wyrastało za krótko jak na jego składniki, a dodatkowo wyschło.
Cieszę się, że mimo to wyszedł smaczny 🙂
Pytanie o drożdże.Wg różnych źródeł 7gr suchych drożdży to 25 gr świeżych.Czy tak jest twoim zdaniem czy przelicznik jest inny?
Czy można pominąć ocet balsamiczny lub zastąpić go czymś innym?
Bardziej ufam przelicznikowi 7 gram suchych drożdży = 15 gram świeżych. Więcej na ten temat tutaj: https://smakowitychleb.pl/drozdze-swieze-czy-suszone-2/
Ocet balsamiczny można w ogóle tutaj pominąć albo dodać np. ocet winny lub pójść w inną stronę i dodać np. sos sojowy. Ocet balsamiczny wpływa w tym chlebie trochę na smak i przyśpiesza proces wyrastania chleba.
Pozdrawiam.
właśnie robię ciasto. Zobaczymy co to będzie;)
Trzymam kciuki 🙂