Przepis

wyrabianie
3 min
wyrabianie

1. Mąki wsypujemy do misy, dodajemy ugotowaną i ostudzoną kaszę, aktywny zakwas oraz sól. Wlewamy powoli letnią wodę i wyrabiamy ciasto ok. 3 minuty. Ciasto powinno być plastyczne.

wyrastanie
240 min
wyrastanie

2. Wyrobione ciasto przekładamy do formy posmarowanej tłuszczem, dłoń zwilżamy wodą i wyrównujemy wierzch przyszłego chleba mokrą ręką. Dekorujemy suchą kaszą i przykrywamy ściereczką. Stawiamy w ciepłym miejscu na 4 godziny.

pieczenie
40 min
pieczenie

3. Wyrośnięty chleb wstawiamy do rozgrzanego piekarnika, pieczemy metodą góra-dół przez 20 minut w 220 stopniach, następnie przez 20 minut w 200 stopniach.

Ocena czytelników: 5 z 1 ocen

Wasze komentarze

  • Agnieszka 28 kwietnia 2020 o 12:56

    Dzięki Pani blogowi zaczęłam swoją przygodę z pieczeniem chleba i jak dotąd wykorzystałam już kilka przepisów – wszystkie chleby wyszły super! Wczoraj robiłam chleb orkiszowy z kaszą orkiszową i to pierwszy przepis z Pani strony, który mi nie wyszedł. Zastanawiam się co mogło pójść źle, skoro kilkanaście wcześniejszych, różnych chlebów piekłam co do joty zgodnie z Pani przepisami i wszystko wychodziło. Ten chleb wyszedł mokry w środku (jakby niedopieczony) i choć dopiekam go już chyba półtorej godziny to jak był mokry, tak jest nadal. Czy na pewno aż 200 g (dwa woreczki) kaszy orkiszowej jest w tym przepisie? Czy mógł za krótko wyrastać? (Mój zakwas jest młody, zazwyczaj wyrastam chleb dłużej niż w przepisach aby zakwas dał radę go podnieść)

    • Ada 15 listopada 2023 o 06:59
      Ocena:

      Wydaje mi się że chodzi o 200g już ugotowanej kaszy. Ja zrobiłam z kaszą jaglaną 200 g przed ugotowaniem (bo nie doczytałam) i tak i tak chleb wyszedł super.

  • Michał 9 czerwca 2018 o 20:31

    Zrobiłem wczoraj ten chlebek i w smaku jest rewelacja. Mam tylko jeden problem z nim i nie wiem czy chleb na tych mąkach po prostu taki wychodzi czy coś poszło nie tak. Chodzi o to że po ostygnięciu chleb jest mocno wilgotny w srodku i w dodatku lepki, nawet trochę klei się do noża. Nie wygląda jak zakalec i temu zastanawia mnie tą lekkość. Przepis zrobiłem krok po kroku, jedynie do piekarnika na dolną blachę wylałem szklankę wody. Czy to może być powodem tej kleistosci?

    • Tosia 10 czerwca 2018 o 23:29

      Może to kwestia grzałki w piekarniku (np. nie była ustawiona góra-dół), albo np. młodego zakwasu. Sęk w tym, że prawdopodobnie po prostu chleb powinien w Pana piekarnik być pieczony trochę dłużej. Proponuję by następnym razem sprawdzić patyczkiem czy chleb jest już upieczony. Jak ciasto nie będzie się lepić do patyczka to wszystko ok 🙂

  • Agata 10 lutego 2017 o 08:44

    Mam jeszcze do Pani jedno pytanie. Mam młody zakwas, ma tylko 1 m-c. Jaki chleb mogłabym upiec z takiego zakwasu? Najchętniej z dodatkiem mąki orkiszowej.

    • Tosia 12 lutego 2017 o 16:15

      Wiek zakwasu nie ma tutaj nic do rzeczy, może upiec Pani każdy chleb, jeśli zakwas bąbelkuje i pachnie octowo 🙂
      Czasem tylko potrzeba wydłużyć czas wyrastania.
      Na blogu jest wyszukiwarka, można zaznaczać bazę wypieku, mąkę itp. Na pewno znajdzie Pani coś dla siebie: https://smakowitychleb.pl/kategorie-przepisow/

  • Agata 10 lutego 2017 o 00:19

    Czy zamiast kaszy orkiszowej można dodać kaszę jaglaną?

  • Iwona 7 grudnia 2016 o 16:39

    Proszę mi powiedzieć czy ten chlebek może się obejść bez kaszy orkiszowej i mąki orkiszowej,a wykonać np.z samej mąki żytniej?

  • Majka 4 grudnia 2016 o 16:01

    Wspaniały pod każdym względem. Bardzo smaczny! 🙂

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Pasta z ziaren fasoli z jalapenõ
Lubisz wyraziste, lekko pikantne smaki? SmakoWita pasta z ziaren fasoli jalapenõ to świetny wybór!
Więcej o tym wariancie
Rrzepak
Ziarna rzepaku
Rzepak to jedna z najważniejszych roślin oleistych występujących w Polsce. Dzięki swoim wartościom odżywczym oraz pochodzeniu nazywany jest oliwą Północy.
Dowiedz się więcej