Przepis

przygotowywanie składników
1 min
przygotowywanie składników

1. Mąkę wsypujemy do misy, dodajemy proszek do pieczenia i sól. Dodajemy odsączoną kukurydzę. W wysokim naczyniu lub drugiej misce łączymy kefir z rozbełtanymi jajkami i topionym masłem/olejem.

wyrabianie
1 min
wyrabianie

2. Mokre składniki dodajemy do suchych i mieszamy ciasto trzepaczką lub ręką do dokładnego połączenia składników. Ciasto na cornbread – bezglutenowy chleb kukurydziany powinno być plastyczne.

pieczenie
30 min
pieczenie

3. Formę (u mnie 18x20 cm) smarujemy odrobiną tłuszczu (np. 1/2 łyżeczki oleju) i wykładamy papierem do pieczenia. Przekładamy do środka ciasto, wyrównując dokładnie wierzch. Tak przygotowany chlebek wstawiamy do rozgrzanego piekarnika, pieczemy 30 minut w 200 stopniach do suchego patyczka. Wyciągamy chleb kukurydziany z formy i studzimy na kratce.

Ocena czytelników: 4.3 z 10 ocen

Wasze komentarze

  • Maggie 15 grudnia 2020 o 21:10

    Długo szukalam przepisu an szybki chlebek. Upiekłam i jest pyszny. Dodałam chilli i czosnek i piekłam 10 min dłużej. Przepis świetny ! Dziękuje !!!

  • olivia 14 kwietnia 2019 o 12:03

    Dzień dobry, chciałam bardzo podziękować za ten przepis. Po raz pierwszy w życiu próbowałam wypiec jakikolwiek chleb (chociaż to raczej chlebek), i po raz pierwszy na mące kukurydzianej… trochę się bałam, że będzie się albo całkiem kruszyć, albo że zakalcowaty placek wyjdzie. Na szczęście bezpodstawnie. Wyszedł świetny, mięciutki, i chociaż surowe ciasto wydawało się odrobinę za słone, po upieczeniu okazało się w sam raz!
    Teraz stanowczo muszę się zabrać za inne przepisy na stronie!

  • Ania 2 lutego 2019 o 23:01

    ,u mnie wyszedł idealny. To był mój debiut totalny. Bardzo dobry smak. Dziękuję, że mogłam skorzystać z przepisu.

  • Marek 6 czerwca 2018 o 23:14

    Chleb ogólnie wyszedł ale ilość soli w przepisie jest przesądzona conajmniej dwukrotnie. Słony tak że chyba go jutro wyrzucę

    • Tosia 7 czerwca 2018 o 14:39

      1,5 łyżeczki soli na taką ilość mąki to wcale nie tak dużo. Bez soli wypiek nie miałby smaku, ale to już kwestia podniebienia, bo jak ktoś mało soli w ogóle w kuchni to nawet w chlebie będzie dla niego za słono. Warto po prostu ilość soli przypasować pod siebie 🙂

  • Aga 10 maja 2018 o 15:30

    Dałam słonecznik zamiast kukurydzy i zrobił się zielony-wyglądało to co najmniej dziwnie…
    Nie posmakował mi niestety. Spróbuję zrobić ten z ziemniakami.

    • Tosia 14 maja 2018 o 14:38

      To widocznie stało się tak przez modyfikację, pewnie w pierwotnym przepisie smakuje zupełnie inaczej 🙂

  • Natalia 17 sierpnia 2017 o 21:45

    Chleb rewelacja. Dziwią mnie negatywne komentarze. Rzeczywiście jeśli ktoś nie zna smaku „innych” chlebów to ten może mu nie smakować. Ale uwierzcie jeśli ktoś jest uczulony na make pszenna to przepis na ten chleb prostota wykonania jest dla mnie rewelacja!!!!!! Ja używam do wykonania termomixa i musiałam wydłużyć czas pieczenia do godziny( mam tani termomix zelmera) ale to i tak super bo chleb z mąki żytniej musiałam piec 3,5 godziny!!!! Aha i jeszcze słowo na temat gotowych chlebów bez mąki pszennej np z Lidla. Dziadostwo od którego człowiek jest jeszcze bardziej chory. Ok jest maka kukurydziana różową ( bez pszennej) ale do tego syrop glukozowy guma guar i inne chemikalia. Wiec wolę sama upiec sobie chleb!!!

  • Iza 24 maja 2017 o 19:01

    Super chlebek,zamiast kukurydzy dołożyłam siemię lniane,słonecznik i zioła prowansalskie,Dziękuję za przepis

  • Julia 19 kwietnia 2017 o 18:31

    Dobry chlebek. Dzięki za przepis.

  • Maja 20 lutego 2017 o 17:54

    Mam pytanie. Czy można użyć foremki o rozmiarach jak do pasztetu czy keksu?

    • Tosia 20 lutego 2017 o 18:07

      Może być keksówka, ale zmieni się wiadomo – kształt i wysokość wypieku i nie wybierałabym dużej formy, bo ciasto musi ją wypełnić 🙂 Być może będzie trzeba też wydłużyć czas pieczenia.

  • Agha 3 listopada 2016 o 19:01

    Upiekłam zgodnie z przepisem. Niestety nie miałam takiej formy, użyłam okrągłej średnica 24cm, wysokość chlebka wyszła 2cm. Patyczek teoretycznie suchy, jeszcze nie kroiłam – gorące 🙂 Czy nie powinnam użyć mniejszej formy? Nie mam doświadczenia z bezglutenowymi wypiekami, nie wiem czy lepiej jak są pieczone płaskie czy tak jak klasyczne glutenowce.

    • Tosia 4 listopada 2016 o 10:54

      To jest bardziej „chlebek” niż chleb i wcale nie dlatego, że jest bezglutenowy, a dlatego, że bez drożdży i bez zakwasu. Forma zmieni tylko kształt i wysokość wypieku, ale oczywiście nie zmieni smaku, jest to zatem kwestia dowolna co wybierzemy 🙂

      • Agha 5 listopada 2016 o 11:40

        Dziękuję za odpowiedź 🙂
        Chlebek po przekrojeniu faktycznie jest lekko wilgotny, ale smaczny i…bardzo sycący 🙂
        Bardzo dobrym dodatkiem jest dżem domowej roboty.
        Mam jeszcze dwa pytania:
        – jak zrobić puchaty chlebek (czy konieczne są drożdże i mąka pszenna?)
        – czy zamiast kefiru można użyć maślanki, jogurtu lub jogurtu greckiego? Jeżeli tak, które rozwiązanie jest najlepsze?

  • Ala 5 października 2016 o 19:17
    Ocena:

    Ja jestem zawiedziona. Zrobiłam wszystko tak jak w przepisie i wyszedł mi równiusieńki zakalec. Piekłam dość długo, ale w końcu dałam spokój bo nie dawało to kompletnie nic.

    • Tosia 6 października 2016 o 20:36

      To dość specyficzny wypiek, bo pierwsze bezglutenowy, a po drugie to nawet nie chleb, bo nie jest na drożdżach, czy zakwasie. Z takimi ucieranymi łatwo o zakalec, wystarczy za długo wyrabiać.

  • Magda 29 czerwca 2016 o 21:57
    Ocena:

    Bardzo dobry chleb! Piekłam go pierwszy raz i wyszedł bezbłędnie 🙂 bałam się, ze będzie suchy bo użyłam ziaren słonecznika zamiast kukurydzy ale wyszedł bardzo dobry 🙂

  • Lucja 19 czerwca 2016 o 22:10
    Ocena:

    Dodałam orzechy włoskie stłuczone w moździerzu, zamiast kukurydzy, zrobiłam też w większej formie, przez co jest bardziej płaski, ale chyba dobrze, bo chociaż wygląda bardziej jak placek niż chleb, to jest to bardzo praktyczne. Orzechy dają ciekawy smaczek. Świetny przepis, prosty, a efektowny, chyba jestem już fanką kukurydzianej mąki.

    • Tosia 20 czerwca 2016 o 11:46

      Nie da się ukryć, że nie jest to prawdziwy chleb, bo przecież jest bezglutenowy, do tego wyjątkowo bez drożdży i zakwasu, więc w sumie to i wygląda placka nie powinien przeszkadzać 🙂 Najważniejsze, że smakowało i chlebek wychodzi.

  • Iza 13 czerwca 2016 o 16:36

    Witam,
    Proszę o informacje jakie składniki zastąpić jakimi i w jakiej proporcji aby chlebek był w formie słodkiej nie wytrawnej??
    Z góry dziękuje

    • Tosia 13 czerwca 2016 o 18:49

      Dzień dobry,
      Kefir wystarczy zastąpić jogurtem i dodać kilka łyżek miodu lub do 60 g cukru, to powinno wystarczyć 🙂

  • TOSIA 10 czerwca 2016 o 23:47
    Ocena:

    Upieklam dziś wieczór i wyszedł super! Bardzo dziękuję za przepis.(zamiast kukurydzy dodałam sezamu – wyszedł mega!). Polecam, na pewno powtórzę ten wypiek. Pozdrawiam.

    • Tosia 11 czerwca 2016 o 11:19

      Super, zachęcam też do skorzystania z innych przepisów, bo to bardziej „chlebek niż chleb, a na blogu jest znacznie więcej ciekawych receptur 🙂

  • Ania 22 maja 2016 o 10:56

    Witam, piekłam ten chlebek juz wiele razy, zawsze mi wychodzi. Ja zamiast kefiry dodaje mleko bezlaktozowe i wydaje mi sie jeszcze smaczniejszy. Do chlebka dodaje sezam, który pasuje a rezygnuje z kukurydzy. Polecam?

  • Ewelina 4 maja 2016 o 16:59
    Ocena:

    Pyszny 🙂 zrobiłam na mleku migdałowym i bez kukurydzy i wyszedł pyszny. Dzieci (8 miesięcy i 10 lat) wcinały z masełkiem

  • Jowita 31 stycznia 2016 o 12:24
    Ocena:

    Witam! Super przepis bardzo mi sie podoba. Mam pytanie… Czy mozna czyms zastapic kefir bo moje dziecko ma skaze bialkowa. Prosze o odpowiedz.

    • Tosia 31 stycznia 2016 o 13:47

      Dzień dobry!
      Cieszę się, że przepis się podoba, muszę jednak uprzedzić, że to specyficzny wypiek, bo bezglutenowy. Do tego jest bez drożdży i zakwasu, więc to bardziej „chlebek”, ale jeśli to Pani nie przeszkadza to mogę podpowiedzieć, że kefir można zastąpić mlekiem kokosowym 🙂

  • Emilia 20 stycznia 2016 o 20:03

    Witam! Zamienilam kefir na taka sama ilosc mleka ale ciasto bylo bardzo wodniste. Dodalam wiec jeszcze 2 lyzki stolowe maki no i wyszlo bardzo zbite prawie zakalec. Gdzie zrobilam blad?

    • Tosia 21 stycznia 2016 o 22:07

      Błąd polegał na tym, że kefir ma zupełnie inną konsystencję niż mleko, zaburzyły się proporcje 🙂
      Kolejna sprawa jest taka, że to nie jest prawdziwy chleb, bo nie jest na drożdżach, ani zakwasie. To „chlebek”, do tego bezglutenowy, więc z natury jest zbity. Jednak na pewno nie powinien to być zakalec 🙂

  • beata 16 stycznia 2016 o 22:23

    Nie, dla mnie bezkonkurencyjny jest gryczany z Pani przepisu 🙂 właśnie dochodzi na parapecie i zaraz leci do piekarnika

  • Beata 16 stycznia 2016 o 08:38
    Ocena:

    Coz, nie jest to moj ulubieniec bezglutenowy, troche przypomina ciasto. Upieklam go dodajac odrobine:kurkumy, chilli, szałwi.Najbardziej smakuje z patelni, podpieczony na masle lub oleju kokosowym. 🙂

  • Justyna 22 października 2015 o 21:22
    Ocena:

    W smaku super tylko że taki trochę zbity i wilgotnawy… taki ma być czy to po prostu zakalec? Nigdy nie piekłam chleba bezglutenowego więc nie mam pewności. Ale jest tak dobry że nawet jak to zakalec to trudno, już zjedzony 🙂

  • Agnes 16 października 2015 o 13:04
    Ocena:

    Wyszedł bardzo fajnie. Ale chleb kukurydziany smakuje czasem mdło, co najlepiej dodać żeby był ciekawszy smak?

    • Tosia 16 października 2015 o 18:26

      Cieszę się, że wyszedł 🙂 Do ciasta można dodać starty świeży imbir, czosnek, zioła, chilli, albo pójść w słodką stronę i dodać np. miodu.
      Pozdrawiam.

  • Beata 10 października 2015 o 13:57

    Z duzym szacunkiem do autorki ale cheb jest niejadalny. jest piaskowy, za slony, ma obrzydliwy zapach. caly wylądowal w koszu.

    • Tosia 10 października 2015 o 18:14

      A jadła Pani i piekła wcześniej bezglutenowe wypieki? Chleby bezglutenowe są specyficzne, ale ten był chwalony przez niejedną osobę na diecie, więc z całym szacunkiem, ale może zrobiła coś Pani po prostu źle?
      Proszę też pamiętać, że to wariacja na temat chleba, skoro nie jest na drożdżach, ani na zakwasie.
      Jeśli jest Pani na diecie bezglutenowej to polecam dyniowy https://smakowitychleb.pl/bezglutenowy-chleb-dyniowy/ (nie zawiedzie) oraz ziemniaczany https://smakowitychleb.pl/ziemniaczany-chleb-bezglutenowy/ (czytelnicy chwalą).
      Pozdrawiam!

      • Beata 11 października 2015 o 12:02

        Nie chcialam Pani urazić poprostu wyrazam swoja opinie. przeciez kazdemu smakuje cos innego. Mam córeczke 2 letnia i szukam dla niej zastepnika chleba. nie moze jesc cukru mleka i glutenu. Uwielbia białe pszenne pieczywo. staram sie upiec cos chociaz troszke podobnego. Ten przepis niestety se nie sprawdzil. pozdrawiam

        • Tosia 11 października 2015 o 17:52

          Nie, nic się nie stało, nie jestem urażona, ale często się zdarza, że ktoś oskarża przepis o błędny, a potem okazuje się, że zmodyfikowano go lub o czymś zapomniano i dlatego się nie udał.
          Wypieki bezglutenowe są bardzo specyficzne, nie są tak puchate i sprężyste jak pszenne. A akurat ten przepis jest jeszcze bardziej inny, bo prawdziwy chleb się piecze na drożdżach lub zakwasie, nawet bezglutenowy. Jeśli ten nie wyszedł lub nie smakował to proponuję spróbować upiec dla córki jednak chleb drożdżowy. Oprócz dyniowe i ziemniaczanego polecam też ryżowo-bananowy: https://smakowitychleb.pl/ryzowo-bananowy-chleb-bezglutenowy/

  • Maja 18 września 2015 o 16:40

    Czym i jak zastąpić jajka?

    • Tosia 20 września 2015 o 18:04

      W przepisach wegańskich jajka można zastąpić np. rozgniecionymi bananami lub zalanym wrzątkiem siemieniem lnianym.
      Niestety nie podam Pani dokładnych proporcji, bo w ten sposób nie piekłam tego chleba.
      Pozdrawiam 🙂

  • Iza 26 sierpnia 2015 o 18:56

    Witam, mam pytanie, czy siemie lniane przed dodaniem powinnam wczesniej namoczyć??

    • Tosia 26 sierpnia 2015 o 21:18

      Dzień dobry,
      W sensie siemię lniane zamiast jajka w wersji wegańskiej? Tak, trzeba namoczyć, ale niestety nie podam Pani dokładnych proporcji, bo nie piekłam tego chleba taką metodą.
      Pozdrawiam 🙂

  • Alicja 23 lipca 2015 o 22:12

    Nie wiem dlaczego, ale wyszedł zakalec… Zamiast kukurydzy dałam trochę siemienia lnianego i słonecznika, ale poza tym trzymałam się przepisu. Piekłam już parę bezglutenowych chlebów, nigdy nie były super wyrośnięte, taka ich bezglutenowa uroda, ale ten ewidentnie zakalcowaty wyszedł i się zastanawiam dlaczego… Nie kruszy się wcale, bo jest tak zbity jak guma, rasowy zakalec ? tylko w czym tkwi błąd?

    • Tosia 24 lipca 2015 o 10:57

      Myślę, że to kwestia wyrobienia ciasta, to trochę jak z babką/ciastem ucieranym. Wystarczy wymieszać do połączenia składników i przenieść do formy, jeśli wyrabia się zbyt długo to wychodzi właśnie zakalec. Proporcji jestem pewna, więc szukałabym w tym przyczyny, ale nie byłam z Panią w kuchni, więc nie wiem co dokładnie się działo, aby znaleźć przyczynę 🙂

  • Iza 22 lipca 2015 o 07:31
    Ocena:

    Proszki do pieczenia zawierają gluten 🙁 Jaka ilość sody go zastąpi?

    • Tosia 22 lipca 2015 o 20:45

      Wydaje mi się, że można dostać bezglutenowy proszek do pieczenia, a jeśli chodzi o sodę – taka sama ilość.

  • wiesia 5 czerwca 2015 o 19:30

    Upiekłam chlebek kukurydziany. Nie jestem nim zachwycona. Na języku się kruszy aż się zakrztusiłam. Za to bułeczki slodkie rewelacja. Pozdrawiam

    • Tosia 6 czerwca 2015 o 21:24

      A czy piekła/jadła Pani wcześniej chleby bezglutenowe? Dla „zwykłego zjadacza chleba” bywają czasem szokujące, bo jednak smakują i wyglądają trochę inaczej niż klasyczne.
      Natomiast tak czy siak, poprawnie upieczony chleb na pewno nie powinien się niesympatycznie kruszyć.
      Pozdrawiam 🙂

      • Maciej 13 kwietnia 2016 o 01:41

        Zrobiłem wg proporcji piekłem nawet dwa razy dłużej i nie wiele to dało. Ciasto od początku wydawało mi się za rzadkie i finał był tego taki że wyszedł mi totalny zakalec. Mam już za sobą trochę chlebów a że bezglutenowego nie robiłem to trzymałem się proporcji i zaleceń zakładając że tak jak wychodzi to tak powinno być i niestety okazał się niewypał.

        • Tosia 13 kwietnia 2016 o 16:13

          To dziwne, u mnie ciasto było wręcz za gęste. A kukurydza była odsączona? Ma Pan wagę kuchenną? Przykro mi, że nie wyszedł.
          Może inne wypieki z działu bezglutenowych bardziej się sprawdzą w Pana kuchni https://smakowitychleb.pl/kategoria/chleb-bezglutenowy/ 🙂

          • Maciej 17 kwietnia 2016 o 14:04

            Mam osobną wagę kuchenną i thermomix więc składniki wymieszane dobrze i wszystko zważone dokładnie, mam przepis na chleb orkiszowy i wychodzi super tak jak i z suszonymi pomidorami i parę innych, może w wolnej chwili postaram się zrobić ponownie kukurydziany to dam znać co do moich proporcji.

  • kasia 5 czerwca 2015 o 13:33

    Witam, czy można kefir zastąpić mlekiem/jogurtem belaktozowym a najlepiej wodą?

    • Tosia 6 czerwca 2015 o 21:23

      Dzień dobry!
      Tak, kefir można zastąpić np. mlekiem krowim/kokosowym, a nawet wodą, konsystencja ciasta zmieni się odrobinę, ale chleb na pewno wyjdzie 🙂

  • Robert 28 maja 2015 o 15:54

    Witam
    Mam pytanie czy chleb może być bez kukurydzy ??

    • Tosia 28 maja 2015 o 20:16

      Dzień dobry,
      Tak, kukurydzę można pominąć lub zastąpić np. fasolą/orzechami/ziarnami słonecznika.
      Pozdrawiam 🙂

Napisz komentarz

Dodaj obrazek:

Maksymalna wielkość pliku: 2 MB

Oceń przepis
Smakowita de Luxe
Smakowita de Luxe
Kromka świeżego chleba z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, a do tego Smakowita de Luxe. Dobro z ziaren!
Więcej o tym wariancie
Pszenica
Pszenica
Uniwersalne i bardzo lubiane w Polsce ziarno, o niezwykle przyjemnym słodko-orzechowym smaku. Mąka pszenna to nieodzowny element każdej kuchni, są w szczególności cenione wśród miłośników domowych …
Dowiedz się więcej